W piękne niedzielne ciepłe i słoneczne przedpołudnie, nakielski pałac zamienił się w magiczne miejsce za sprawą świątecznego pokazu florystycznego „Jesteś Gwiazdą”.
Tym razem gwiazda nie była tylko jedna. Co prawda poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska świeciła najjaśniejszym blaskiem oraz stanowiła najważniejszy element roślinny pokazu, ale równorzędnymi gwiazdami zdecydowanie były prowadzący pokaz florystki i floryści. Mistrzynie i Mistrzowie florystyki: Stefania Początek, Monika Kasprzyk, Róża Marciniak, Mateusz Żyła oraz w ramach niespodzianki – Rafał Kawałko.
Głównym celem zorganizowanego wydarzenia była promocja poinsecji, prowadzonej w Polsce, przez przez Agencję PiART w ramach kampanii unijnej Stars Unite Europe. Organizatorami pokazu były portal florystyczny Floraplus.pl oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać piękne kompozycje wykonane przez florystów i z przyjemnością stwierdzam, że była to prawdziwa uczta dla naszych zmysłów. Zastosowany materiał roślinny i techniczny oraz techniki florystyczne u niejednego z oglądających pokaz wzbudziły zachwyt. Kreatywność mistrzów była nieograniczona.
Okres adwentu, czyli radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w wielu domach kojarzony jest z wieńcem adwentowym. Nasi floryści potraktowali temat wieńca bardzo kreatywnie. Jedynym narzuconym przez organizatorów zadaniem w tym wątku było użycie poinsecji. Każdy florysta podszedł do tematu z innej strony, indywidualnie, ciekawie stosując wiele technik florystycznych.
Róża Marciniak
Do wykonania podstawy wieńca użyła techniki woskowania. Podstawa, w której umieszczono czarną gąbkę Oasis Black Ideal, do której pracowicie powbijano igły sosny żółtej. Okrągły wieniec adwentowy udekorowała poinsecja umieszczoną w fiolkach, owocami róży wielokwiatowej (Rosa multiflora), bordowym Leukodendronem, a całości dopełniły piękne świece.
Monika Kasprzyk użyła innej techniki. Podstawę wieńca wykonała z plecionego drutu, do którego przymocowane zostały zarówno fiolki, jak i czarne świece w świecznikach wykonanych tą samą technika co podstawa wieńca. Głównym materiałem roślinnym podstawy wieńca były igły sosny wejmutki, które wypełniły ażurowe przestrzenie. W szklanych fiolkach umieszczono kwiaty błękitnego powojnika, różowe gałązki ćmówki, skabiozę, skimię piękną, różę i jasnoróżowe poinsecje. Całość umieszczono dla zwielokrotnienia efektu na okrągłym lustrze.
Mateusz Żyła
Jego praca była kolejną niespodzianką bowiem dominującym kolorem wieńca był pudrowy róż. Jak się okazuje, wystarczy dobrać odpowiedni materiał i technikę wykonania, aby osiągnąć spektakularny efekt. To właśnie znajomość technik florystycznych i materiału technicznego i roślinnego w połączeniu z kreatywnością powoduje, że wykonana praca jest sztuką, a nie rzemiosłem. Mateusz, budując bazę wieńca połączył dwa światy nasz rodzimy w postaci sosny i żywotnika z antypodami w podstawie w postaci zastosowanych pędów roślin. Wystarczyło dołożyć świece w odpowiednim kolorze i rozmieścić dwa kolory różowych poinsecji, aby uzyskać spektakularny efekt.
Za podstawę wieńca posłużył OASIS(R) BLACK IDEAL
Stefania Początek
Wianki zaprezentowane przez mistrzynię florystyczną, opisujemy jako ostatnie, ale warto było poczekać, bo zrobiła je aż dwa i dodatkowo użyła najbardziej różnorodnego materiału, a dodatkowo połączyła ze sobą wiele technik wykonania. Pierwsza praca, której podstawą był plaster drewna, do którego zamocowała wiele elementów, ale w tak przemyślany sposób, że praca nie była przeładowana. W tej pracy wiele się dzieje, kule z czarnej gąbki okryte białą parafiną, szklane bombki, 8 białych świec, szyszki. Technika parafinowania nie tylko w tej pracy pełniły funkcję estetyczną, ale i chroniły cebule hipeastrum przed utratą wody, ponieważ ta roślina została wykorzystana bez podłoża. Podobnie zostały potraktowana poinsecja, z której zrobiono kokedamy z użyciem szarego chrobotka reniferowego. Creme de la creme tej pracy były delikatne różowe małe kwiaty ćmówki, bordowe kwiaty ciemiernika i bezlistne pędy szparagu pierzastego.
Druga praca Stefani kolorystyczne była bardzo odważna. Czerń i czerwień, ale nie tylko, ring z gąbki OASIS(R) BLACK IDEAL był oklejony osiką pomalowaną na czarno. Kwiaty dodane dwoma technikami w gąbce i fiolkach. Materiał roślinny był bardzo urozmaicony, ale dominowała czerwona poinsecja, całości dopełniły herbaciane świece w szklanych świecznikach.
Kamila Żmijewska, która jest przedstawicielką naszego głównego partnera pokazu MojaPoinsecja, oraz prowadzi promocję tej rośliny w ramach kampanii unijnej Stars Unite Europe, poinformowała widzów pokazu, jak i gdzie najlepiej kupować te rośliny oraz jak je zabezpieczać podczas transportu. Kamila opowiedziała jak w domu pielęgnować poinsecje, aby długo cieszyła oko. Wielu początkujących adeptów florystyki pewnie ucieszyła informacja jak przygotować ciętą poinsecję do użycia w bukiecie lub kompozycji: po ucięciu z doniczki należy końcówki pędów zanurzyć w wodzie o około 50-60 stopni C, aż przestanie wypływać białe mleczko, następnie wkładamy do zimnej wody. Pamiętać należy poinsecja nie lubi być umieszczana bezpośrednio w gąbce. Należy umieszczać ją w fiolkach. Inną techniką przygotowania poinsecji do pracy jest opalanie końcówki pędu nad płomieniem.
Miejsce pokazu nie było wybrane przypadkowo, jeden z redaktorów portalu Floraplus.pl, jest z Nakłem Śląskim związany osobiście. To jego rodzinna miejscowość, kiedyś w Zamku mieściła się jego szkoła, a dziś =Centrum Kultury.
Ta impreza nie mogłaby się odbyć bez gospodarza całego wydarzenia: Centrum Kultury Śląkiej w Nakle Śląskim współorganizatora pokazu.
Jego dyrektor StanisławiZając,i pracownicy :
Barbara Bereska, Celina Bąk, Renata Głuszek, Robert Piontek, Piotr Susek, Janusz Szwajnoch wykonali ogrom pracy, ale i okazali nam masę serdeczności.
Wielką rolę odegrał też nasz kolejny partner, hurtownia kwiatów 4florist z Krakowa. Zasponsorowane oraz dostarczone przez hurtownię na miejsce kwiaty, pozwoliły naszym florystom na stworzenie tak pięknych dzieł. Nasz sponsor włożył wiele wysiłku, aby zamówić dla nas czasami trudno dostępne rośliny.
OASIS Floral Product Polska http://OASIS® Floral Productswsparł nasz pokaz swoimi rewelacyjnymi produktami -kształtkami z czarnej gąbki, ringami, farbami i klejem. Materiały te zapewniły komfort pracy florystom biorącym udział w pokazie.
Ale takie wydarzenia tworzą również ludzie, którzy asystują i udzielają pomocy, dlatego dziękujemy również naszym asystentom: Katarzynie Abrahamczyk oraz Iwonie Tomickiej.
Za pomoc dziękujemy również Teresie i Dariuszowi Pytlos i Katarzynie Skrzypulec i Marcin Gaik
Specjalne podziękowanie kierujemy do Rafała za stworzenie bazy, niezbędnej do sprawnej organizacji całego wydarzenia.
Na opisy i zdjęcia pozostałych prac przeczytacie w naszym kolejnym artykule.
Autorem wszystkich fotografii jest Rafał Kawałko