Kwitnący powiew lata

Lato to chyba najbardziej wyczekiwana pora roku. Dlaczego zapytacie? Ponieważ od okresu dzieciństwa kojarzy nam się z wypoczynkiem (celowo nie użyłem słowo wakacje, ponieważ tę formę wypoczynku mamy tylko podczas pobierania nauki i to dziennej), beztroską, zabawą, wylegiwaniu się na kocu lub leżaku doznając modnego ostatnio – dobrostanu. Zwalniamy tempo życia, podziwiamy zachody słońca i dostrzegamy zieleń oraz kwiaty, których coraz mniej w naszych miastach. Chętnej uczestniczymy w koncertach, pokazach i spotkaniach towarzyskich, jednym słowem cieszymy się życiem.


Wspomniana pora roku charakteryzuje się „eksplozją” wzrostu i rozwoju roślin, po które to my floryści często sięgamy i wplatamy w wykonywane przez siebie prace florystyczne. Materiał rodzimy w tym okresie niejednokrotnie bardziej zachwyca odbiorcę naszych usług niż rośliny egzotyczne.

 

 

Taka idea przyświecała pomysłodawczyni pokazu florystycznego pod tytułem „Kwitnący powiew lata”, który to odbył się 24 lipca 2022 r. w Parku Wilsona – Muszli Koncertowej przy Palmiarni Poznańskiej. Zaproszone florystki i floryści (łącznie pięć osób), czyli Róża Marciniak, Anna Przeździęk, Mateusz Żyła  oraz Łukasz Dopieralski i Rafał Kawałko  przedstawili na scenie własną interpretację tematu, choć temat jednej pracy został przez organizatora narzucony, mianowicie kwietne parasolki.

 

 

 

W każdej zaprezentowanej pracy można było zauważyć wielki entuzjazm do świata roślin, swobodne przechodzenie pomiędzy materiałem rodzimym a tym sprowadzanym czy uprawianym pod osłonami. Pokuszę się nawet na stwardzenie, że występujący floryści bawili się florystyką czego dowodem są prace, jak i wspaniała, przyjazna, pełna humoru oraz kwitnącego powiewu atmosfera towarzysząca występującym, podsycana pytaniami prowadzącej pokaz Agnieszki Grzelki.

 

Nie mniej zachwytu, doświadczała widownia, która co rusz gromkimi brawami nagradzała wykonana pracę oraz chętnie fotografowała się z czy na tle prac florystycznych.
Pokaz ten oprócz obcowania ze sztuką posiadał jeszcze cel edukacyjny, ponieważ prezentujący swoje dzieła mistrzowie w zawodzie florysty, podpowiadali jakie działania trzeba wykonać, aby cieszyć się kwiatami jak najdłużej oraz odpowiadali na tematy publiczności. Dodatkowo promował florystykę, edukację florystyczną, producentów roślin oraz firmy zajmujące się pijarem, oraz sprzedażą roślin. Wspominam o tym, ponieważ pomimo perturbacji na świecie, spowodowanych pandemią Covid-19, wojną na Ukrainie, ale również zawirowaniami gospodarek większości państw świata są firmy, które wspierają taki właśnie inicjatywy, za co w imieniu wszystkich osób związanych z branżą florystyczną serdecznie dziękujemy. Tymi „mecenasami kultury”, którzy w znaczący sposób przyczyniły się do organizacji pokazu były:
– Sigma International Poland – jedna z najstarszych na rynku polskim firm pijarowych, promująca róże 'Avalanche’ oraz złocienie gałązkowe 'Pina Colada’
– RosaNova-rodzinna firma, zajmująca się produkcją róż oraz hortensji na kwiat cięty 

-VHV Flowers and Greens – firma bedąca  liderem wśród dostawców kwiatów na terenie Polski. 

 

Jestem przekonany, że każdy uczestnik wyniósł z pokazu wiedzę oraz wrażenia estetyczne, które mam nadzieję na długo pozostaną w pamięci i sercu. Wykształcą nawyk zakupu kwiatów nie tylko z konkretnych okazji, ale na co dzień, dla siebie, dla polepszenia humoru, łagodzenia obyczajów czy kwitnącego powiewu lata u siebie w domu.

 

Zdjęcia: Szymon Ratajczak, Rafał Kawałko 

Modelka: Zocha Grzelka