Sadzimy róże angielskie

Już w czasach poprzedzających Imperium Rzymskie, ogrodnicy i poeci czcili różę jako królową roślin ze względu na niezwykłe piękno jej kwiatów. Rodzinę róż cechuje ogromna różnorodność barw, kształtów i zapachów, co odnajdziemy zarówno w skromnej i czystej dzikiej formie, jak i u słodkiej, pastelowej, uroczej i starej róży ogrodowej, czy u olśniewająco pięknych nowych mieszańców.

Liczba dostępnych odmian róż jest oszałamiająca, a każdego roku przybywa wiele nowych. Będąc szczęśliwym posiadaczem ogrodu, a także  florystą i zarazem ogrodnikiem cenię wyjątkowo te odmiany, które pachną, posiadają rozetową lub rozetowo-poczwórną formę kwiatów, a dodatkowo powtarzają kwitnienie i są odporne na choroby grzybowe.

Wszystkie wymienione przeze mnie cechy spełniają róże, które zostały wyhodowane przez Davida Austina i nazwane przez niego różami angielskimi. Przy odrobinie wysiłku możecie cieszyć się tymi arystokratycznymi kwiatami we własnym ogrodzie jak również pozyskiwać je w formie ciętej  do kompozycji i bukietów. Poniżej w kilku krokach, opiszę i pokażę jak posadzić róże, aby przez wiele lat cieszyły nasze oczy oraz zaspokoiły swoim zapachem najbardziej wyrafinowane zmysły powonienia.

 

  1. Stanowisko i wystawa – róże wymagają otwartego, nasłonecznionego stanowiska, osłoniętego od silnych wiatrów, o dobrej cyrkulacji powietrza i żyznej gleby. Najbardziej odpowiednie są gleby lekko kwaśne o pH 6,5. Idealna będzie gleba zatrzymująca wodę, a przy tym dobrze zdrenowana. W trakcie przygotowywania gleby należy zawsze usunąć chwasty, duże kamienie i poprawić, o ile istnieje taka potrzeba, warunki glebowe. Po oczyszczeniu i wyrównaniu podłoża, możemy przystąpić do sadzenia.

2. Przygotowanie do sadzenia – krzewy o nagich korzeniach sadzimy jesienią lub wczesną wiosną. Przed posadzeniem, włóżmy       korzenie na kilka godzin dowody. Następną czynnością, jeżeli system korzeniowy jest słabo rozgałęziony i długi, to skrócenie  korzeni.

3. Sadzenie – wykop dołek na przygotowanym zagonie i umieść na jego dnie ziemię kompostową wymieszaną z nawozem wieloskładnikowym. Umieść krzew w środku dołka i równo rozłóż korzenie, nie mogą być zawinięte. Przełóż przez dołek patyk, by sprawdzić czy miejsce okulizacji znajduje się po posadzeniu 2 cm poniżej poziomu gruntu. Następnie wypełnił dołek ziemią, ugnieć ją stopniowo rękami, aby usunąć powietrze spomiędzy korzeni. Uformuj lejek wokół rośliny, lekko udepcz ziemię wokół krzewu, zagrab jej powierzchnię i dobrze podlej.


4. Pielęgnacja – róże wymagają regularnej pielęgnacji. Właściwe nawożenie, podlewanie, ściółkowanie i inne zabiegi pielęgnacyjne zaowocują pięknym kwitnieniem w ciągu sezonu. Róże są żarłoczne i szybko wyjaławiają zagony, aby dobrze kwitnąć, róże wymagają regularnego zasilania właściwie zbilansowanymi nawozami podstawowymi (N,P,K), zawierającymi mikroelementy. Pierwsze nawożenie stosujemy po wiosennym cięciu, a kolejne miesiąc po pełni lata.  Do dobrego wzrostu róże wymagają dużo wody, należy podlewać intensywnie ale rzadziej, ponieważ skąpe podlewanie, a zarazem częste, przynosi efekt  odwrotny, gdyż powoduje wzrost korzeni ku powierzchni gleby.  Regularnie usuwajmy chwsty, pamiętając przy odchwaszczaniu, aby nie wzruszać zbyt głęboko  gleby wokół korzeni,aby ich nie uszkodzić. Zaleca się również ściółkowanie, które zapobiega wzrostowi chwastów oraz utrzymuje wysoki poziom wilgoci.

Mam nadzieję, że nakłoniłem was do kupna krzewów różanych i zasadzenia w ogrodzie, dużej donicy na tarsie czy balkonie. Któż z nas nie marzył o wypoczynku z filiżanką kawy, otoczony wspaniałym zapachem i kolorami królowej kwiatów?

Wykorzystane zdjęcia odmian róż angielskich pochodzą z oficjalnej strony https://eu.davidaustinroses.com/, na której również możecie zamówić różane krzewy, wybierając z bogatej gamy kolorów i odmian. Powodzenia.