Cyklameny-królowe zimowych dekoracji

Cyklameny są pięknymi roślinami, które przywędrowały do nas z południowych części Europy – zwłaszcza z górzystych rejonów Grecji. W naturze rośliny te występują również w Azji czy Ameryce Południowej.

Cyklameny to roliny wieloletnie, bulwiaste – ich rozmnażanie odbywa się poprzez sadzenie bulw. W tym podziemnym organie magazynowane są wszelkie substancje odżywcze, potrzebne do wypuszczenia bujnej kępy liści oraz pięknych kwiatów.

Dlaczego warto go kupić? Dla niesamowitych kolorów, ciekawych liści i kwiatów, łatwej uprawy i długiego okresu kwitnienia. Cyklamen nawet jak nie kwitnie, to cieszy oczy bardzo dekoracyjnymi liśćmi. Roślina pięknie udekoruje każde mieszkanie, dom czy biuro, a nawet można ją wykorzystać jako podarunek.

Jaki cyklamen wybrać?

Wybierając roślinę należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”) i aby miała liczne pąki kwiatowe głęboko wśród liści. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

Zaaklimatyzowanie cyklamenów

Po zakupie należy trzymać roślinę przez pewien czas w chłodnym miejscu i zapewnić dużą wilgotność powietrza. Cyklamen musi się zaaklimatyzować.

Wilgotność powietrza

Cyklamen potrzebuje stale wilgotnego powietrza jednak nie należy zraszać jego liści ani kwiatów. Aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność ustaw doniczkę na podstawce z wodą i kamyczkami bądź żwirkiem w taki sposób, aby dno doniczki nie stykało się z wodą. Doniczkę wstaw do pojemnika zewnętrznego wypełnionego wilgotnym torfem.

 

Podlewanie cyklamenów

Najpierw sprawdź palcami ziemię. W przypadku, gdy jest ona lekka i się pyli wówczas należy nawodnić roślinę. Doniczkę wstaw do wiaderka i nalej do niego wody (woda musi być poniżej górnego brzegu doniczki). Po kwadransie wyciągnij doniczkę z wody i odsącz jej nadmiar. Pamiętaj, że nie wolno zamoczyć bulwy.

Czyszczenie liści

Miękkim pędzelkiem otrzep kurz z liści. Do czyszczenia tych kwiatów nie należy używać wody ani preparatów do nabłyszczania.

Cyklamen jako kwiat cięty

Kwiaty cyklamena można wykorzystać jako kwiaty cięte, z których można wykonać niesamowite zimowe bukiety ślubne: oprócz ich śnieżnobiałych lub różowych kwiatów, genialną dekoracją takich bukietów mogą być ciemne, skórzaste liście tej rośliny. Cyklamen doskonale komponuje się z jaskrami, frezjami czy zawilcami. Pięknie prezentują się również jego białe kwiaty np. w połączeniu z błekitnym clematisem.

Autorka Stefania Początek

 

 

Czy wiedziałeś…

  • Każdy liść daje kwiat, więc wiele liści to wiele kwiatów.
  • W rzeczywistości kwiat cyklamenu kwitnie do góry nogami.
  • Po wystawieniu na zewnątrz, cyklamen zniesie również kilka stopni mrozu.Jest duża szansa, że ​​roślina po aklimatyzacji przetrwa łagodną zimę.
  • Nazwa cyklamen pochodzi od kuklos, greckiego słowa oznaczającego koło. Wskazuje to zarówno na okrągłą bulwę rośliny, jak i na okrągły pokrój wzrostu.
  • Jeśli przyjrzysz się uważnie kształtowi kwiatu, zobaczysz serce.Cyklamen symbolizuje miłość i szczęście!
  • Cyklamen jest uprawiany w sposób zrównoważony. Zużywa mało energii podczas hodowli, a proukcja tej rośliny często jest określana jako „zimna uprawa”.
Tekst: Michał Bursig

zdjecia: Cyclaam.eu , materiały własne