Nabór do III edycji konkursu o Europejską nagrodę Green Cities* wciąż otwarty!

Upalne letnie dni pokazują wszystkim jak ważna jest miejska zieleń. Ostatnie lata wiele miejskich władz zamieniało polskie miasta w betonowe pustynie. Tak też się stało w mieście w którym mieszkam, Kielcach. Piękne, zielone centrum zamieniono w kamienną pustynię. Przebywanie w centrum Kielc w letnie upały jest w tej chwili nie do zniesienia.

Całe szczęście, że ta tendencja uległa zmianie. Teraz miasta są ponownie zazieleniane, powstają nowe tereny zielone i parki. Parki to miejsca, w których można odpocząć w nie tylko w gorące letnie  dni. Można spacerować, usiąść na ławeczce lub na trawie, odsapnąć poczytać książkę i zebrać myśli. A przede wszystkim podziwiać piękno przyrody.

Właśnie w taki ekologiczny trend wpisuje się: Międzynarodowy Konkurs na najbardziej Zielone Miasto Europy.

Weź udział w międzynarodowym konkursie na najbardziej Zielone Miasto Europy!

Jesteś inwestorem ciekawej realizacji miejskiej? Zgłoś się do konkursowej rywalizacji. Pamiętaj o istotnym warunku – to ZIELEŃ powinna być sercem Twojej inwestycji.

Jesteś projektantem lub wykonawcą realizacji? Zachęć inwestora do udziału w konkursie i wykorzystaj okazję do promocji całego zespołu!

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 30 lipca 2023!

Jakie realizacje można zgłosić?

Konkursowe realizacje mogą być różne – tereny szkolne, publiczna zieleń reprezentacyjna przy osiedlach, biurach i centrach handlowych, zmodernizowane parki, zieleń przyszpitalna, parki kieszonkowe, skwery w centrach miast, zrewitalizowane tereny poprzemysłowe. We wszystkich inwestycjach natomiast główną rolę powinna odgrywać ZIELEŃ i podkreślenie jej znaczenia dla budowania wartości inwestycji. Ta wartość może mieć wiele znaczeń: wymiar ekonomiczny, społeczny, wpływ na bioróżnorodność, umacnianie tożsamości miejsca, oddziaływanie na klimat, zdrowie czy dobre samopoczucie mieszkańców miast. Do udziału w konkursie zapraszają @ Związek Szkółkarzy Polskich oraz @Zieleń to życie

Kto może zgłosić?

inicjatorem może być każda osoba związana z projektem

▪ zgłaszającym może być tylko inwestor

▪ realizacje muszą być skończone i oddane do użytkowania po 1 stycznia 2018 r.

▪ udział w konkursie jest bezpłatny

▪ nagradzane projekty promują inwestorów, są też doskonałą okazją do promocji dla projektantów, wykonawców, szkółkarzy, a nawet miast

Jak zgłosić?

▪ wypełnić formularz w języku angielskim ▪ przesłać wraz ze zdjęciami wysokiej rozdzielczości na adres mailowy agnieszka.witych@zszp.pl

▪ termin przesyłania zgłoszeń 30 lipca 2023 r. do godz. 23:59

więcej informacji https://pl.thegreencities.eu/

pobierz formularz https://award.thegreencities.eu/

Konkursowe etapy

W każdym roku kampanii, 13 krajów (Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Holandia, Szwecja) uczestniczących w projekcie zgłasza do konkursu swojego kandydata – najlepszy projekt wyłoniony spośród krajowych aplikacji. Wytypowana realizacja powinna inspirować i zachęcać do tworzenia nowych miejskich terenów zieleni, a ważnym kryterium jest ukazanie roli, jaką pełni w inwestycji zielona infrastruktura, dla dobra społeczeństwa, środowiska, klimatu, a także na rzecz rozwoju gospodarczego aglomeracji.

Promocja gwarantowana!

Konkursowa wymiana doświadczeń i inspiracji pomiędzy krajami daje możliwości promocji ciekawych miejskich inwestycji i ich twórców na skalę europejską. 13 wyłonionych projektów krajowych jest oceniane przez międzynarodowe jury, składające się z delegatów kraju. Tylko jedna realizacja zostanie nagrodzona honorowym, europejskim trofeum Green Cities Europe Award. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2023 w Brukseli, w pobliżu Parlamentu Europejskiego. Cały przebieg konkursowych etapów jest promowany w mediach społecznościowych i branżowych.

* nagroda ustanowiona przez Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie oraz organizacje biorące udział w projekcie, dla 13 europejskich krajów uczestniczących w kampanii Green Cities.

 

Organizator: Związek Szkółkarzy Polskich

Kontakt: agnieszka.witych@zszp.pl, 22 435 47 20