Upalne letnie dni pokazują wszystkim jak ważna jest miejska zieleń. Ostatnie lata wiele miejskich władz zamieniało polskie miasta w betonowe pustynie. Tak też się stało w mieście w którym mieszkam, Kielcach. Piękne, zielone centrum zamieniono w kamienną pustynię. Przebywanie w centrum Kielc w letnie upały jest w tej chwili nie do zniesienia.
Całe szczęście, że ta tendencja uległa zmianie. Teraz miasta są ponownie zazieleniane, powstają nowe tereny zielone i parki. Parki to miejsca, w których można odpocząć w nie tylko w gorące letnie dni. Można spacerować, usiąść na ławeczce lub na trawie, odsapnąć poczytać książkę i zebrać myśli. A przede wszystkim podziwiać piękno przyrody.
Właśnie w taki ekologiczny trend wpisuje się: Międzynarodowy Konkurs na najbardziej Zielone Miasto Europy.
Weź udział w międzynarodowym konkursie na najbardziej Zielone Miasto Europy!
Jesteś inwestorem ciekawej realizacji miejskiej? Zgłoś się do konkursowej rywalizacji. Pamiętaj o istotnym warunku – to ZIELEŃ powinna być sercem Twojej inwestycji.
Jesteś projektantem lub wykonawcą realizacji? Zachęć inwestora do udziału w konkursie i wykorzystaj okazję do promocji całego zespołu!
Na Twoje zgłoszenie czekamy do 30 lipca 2023!
Jakie realizacje można zgłosić?
Konkursowe realizacje mogą być różne – tereny szkolne, publiczna zieleń reprezentacyjna przy osiedlach, biurach i centrach handlowych, zmodernizowane parki, zieleń przyszpitalna, parki kieszonkowe, skwery w centrach miast, zrewitalizowane tereny poprzemysłowe. We wszystkich inwestycjach natomiast główną rolę powinna odgrywać ZIELEŃ i podkreślenie jej znaczenia dla budowania wartości inwestycji. Ta wartość może mieć wiele znaczeń: wymiar ekonomiczny, społeczny, wpływ na bioróżnorodność, umacnianie tożsamości miejsca, oddziaływanie na klimat, zdrowie czy dobre samopoczucie mieszkańców miast. Do udziału w konkursie zapraszają @ Związek Szkółkarzy Polskich oraz @Zieleń to życie
Kto może zgłosić?
▪ inicjatorem może być każda osoba związana z projektem
▪ zgłaszającym może być tylko inwestor
▪ realizacje muszą być skończone i oddane do użytkowania po 1 stycznia 2018 r.
▪ udział w konkursie jest bezpłatny
▪ nagradzane projekty promują inwestorów, są też doskonałą okazją do promocji dla projektantów, wykonawców, szkółkarzy, a nawet miast
Jak zgłosić?
▪ wypełnić formularz w języku angielskim ▪ przesłać wraz ze zdjęciami wysokiej rozdzielczości na adres mailowy agnieszka.witych@zszp.pl
▪ termin przesyłania zgłoszeń 30 lipca 2023 r. do godz. 23:59
więcej informacji ➔ https://pl.thegreencities.eu/
pobierz formularz ➔ https://award.thegreencities.eu/
Konkursowe etapy
W każdym roku kampanii, 13 krajów (Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Holandia, Szwecja) uczestniczących w projekcie zgłasza do konkursu swojego kandydata – najlepszy projekt wyłoniony spośród krajowych aplikacji. Wytypowana realizacja powinna inspirować i zachęcać do tworzenia nowych miejskich terenów zieleni, a ważnym kryterium jest ukazanie roli, jaką pełni w inwestycji zielona infrastruktura, dla dobra społeczeństwa, środowiska, klimatu, a także na rzecz rozwoju gospodarczego aglomeracji.
Promocja gwarantowana!
Konkursowa wymiana doświadczeń i inspiracji pomiędzy krajami daje możliwości promocji ciekawych miejskich inwestycji i ich twórców na skalę europejską. 13 wyłonionych projektów krajowych jest oceniane przez międzynarodowe jury, składające się z delegatów kraju. Tylko jedna realizacja zostanie nagrodzona honorowym, europejskim trofeum Green Cities Europe Award. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2023 w Brukseli, w pobliżu Parlamentu Europejskiego. Cały przebieg konkursowych etapów jest promowany w mediach społecznościowych i branżowych.
* nagroda ustanowiona przez Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie oraz organizacje biorące udział w projekcie, dla 13 europejskich krajów uczestniczących w kampanii Green Cities.
Organizator: Związek Szkółkarzy Polskich
Kontakt: agnieszka.witych@zszp.pl, 22 435 47 20