„Wszystko było po coś”

Zbigniew  Dziwulski

„Wszystko było po coś” – to tytuł pokazu florystycznego, który odbył się podczas Targów Gardenia w Poznaniu.

Do poprowadzenia pokazu zostałem zaproszony ze strony Stowarzyszenia Florystów Polskich, jako Florysta Roku 2021. Pokaz był podsumowaniem mojej prawie rocznej działalności jako Florysta Roku na rzecz promocji kwiatów. Na scenie miała miejsce również krótka prezentacja i podsumowanie 10 lat działań Stowarzyszenia Florystów Polskich.


Pokaz stał się dogodnym pretekstem do prezentacji kwiatów od Bredefleur. To producent lilii. Do pokazów wybrałem 4 odmiany – Orginal Love, którą użyłem do kompozycji w naczyniu. Aranżacja miała charakter świąt Bożego Narodzenia. Wykonana była w bio gąbce od Smithers Oasis(R) i utrzymana w tonacji kolorów ziemi oraz czerwieni dzięki intensywnie czerwonej barwie lilii.

Pokaz rozpoczął się bukietem układanym w ręku, bez konstrukcji z użyciem lilii Dark Secret o ciemnym prawie czekoladowym kolorze. W bukiecie prezentowała się dostojnie. Kolor lilii uzupełniały pozostałe rośliny takie jak róża cappucino, goździk czy chryzantema wielkokwiatowa, stając się dogodną bazą do wydobycia piękna lilii Dark Secret. Całość uzupełniona suszoną trawą Miscantus Sinensis 'Zebrinus’.
Kolejnym z bukietów wykonanych podczas florystycznego pokazu był bukiet z zastosowaniem lilii Tintoretto. Wzbudziła ona powszechny zachwyt, podziw i duże zainteresowanie ze względu na swoje nietypowo wyglądające pąki kwiatowe oraz płatki. Bukiet był układany spiralnie z zastosowaniem konstrukcji – obręczy z drutu do ktorej przymocowane były pędy eukaliptusa a także dowiązane lilie. Bukiet eksponował długie, gładkie łodygi lilii. Podkreślało to jej piękny wygląd.
Pokaz został przyjęty z dużym aplauzem potwierdzając tym samy szerokie zastosowanie lilii we florystyce.
Przy pracach asystowali Urszula Asanowicz oraz Krzysztof Żurek. Zdjęcia wykonał Marcin Czech.

Ostatnia z wybranych przeze mnie lilii Apricot Fudge była prezentowana dwa dni później podczas Gali Bożonarodzeniowej na giełdzie kwiatowej w Poznaniu.
Podczas tego pokazu wykonałem bukiet ślubny w formie kropli z użyciem lilii Apricot Fudge. Każdy kwiat były oddzielnie zawieszony na złotym drucie dowiązanym do uchwytu bukietu. Końcówki łodyg zabezpieczyłem klejem by ograniczyć parowanie wody. Bukiet był lekki, ruszający się i ciągle zmieniający ze względu na swobodnie poruszające się kwiaty. Całoś bukietu uzopełnił pęd sosny pomalowany na złoto. Lilia ze względu na swoj wygląd i kolor wzbudziła również zachwyt. Kilka osób po pokazie dopytywało o producenta.
Przy pokazie asystowali Krzysztof Żurek, Agnieszka Sękalska i Aleksandra Wilgocka. Zdjęcia Wykonała Ewa Bentkowska.
Dziękuję firmie Bredefleur za piękne kwiaty, firmie Rekpol oraz Salaba za pomoc w logistyce i transporcie kwiatów. A portalowi Thursd kolejny raz za współpracę i zaufanie.

Tekst   Zbigniew  Dziwulski