Przed nami 12 wystawa tulipanów organizowana przez Muzeum Pałacu Króla Jana III oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.
Czeka na nas moc atrakcji związana nie tylko z powalającą ilością odmian, ale też wiele prelekcji i warsztatów.
Warto zauważyć, że przygotowanie takiej ilości odmian w jednym czasie jest dużym wyznaniem dla producentów. Większość uprawianych jest specjalnie dobranych tak, aby zakwitały w różnym czasie. Daje to większe możliwości zbytu tego produktu. Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych do mistrzostwa opracowało wszelkie procedury pozwalające na to, aby w ten jeden weekend zaprezentować ten piękny kwiat w tak wielu odsłonach.
Oprócz klasycznych, pojedynczych odmian mamy tulipany z grupy papuzich, o których niedługo przeczytacie w odniesieniu to pięknej odmiany ‘Parrot Brownies’.
Grupa, która osobiście mi przypadła do gustu do odmiany pełne i liliokształtne. Ta pierwsza po rozkwitnięciu przypominają małe peonie, zniewalają kolorami i ciężkimi, pełnymi płatków kwiatami. Drugie to zapowiedź letnich lilii. Dwie z tych odmian mogliśmy podziwiać w zeszłym roku na przypałacowych rabatach.
Zachwycające odmiany strzępiaste, to może nie tak spektakularna grupa odmianowa, jak papuzie czy pełne, ale mocno powcinane brzegi płatków, tworzące igiełki, swoją subtelnością na pewno skradną nie jedno serce.
Warto też zwrócić uwagę na grupę odmian botanicznych, czyli powstałych z naturalnego krzyżowania, bez ingerencji człowieka. Są to zwykle tulipany bardzo niskie, wielopędowe, rabatowe. Charakteryzują się pięknym zapachem i dosyć wczesnym kwitnieniem.
Wśród odmian największą popularnością cieszą się tzw. Strong-i. To 3 odmiany tulipanów, które postoją w naszych domach dużo dłużej niż odmiany tradycyjne. Charakteryzują się długą, sztywną łodygą oraz wydłużonym, wąskim kwiatem, który pozostaje lekko rozchylony, aż do przekwitnięcia kwiatu. Najbardziej znana jest odmiana o kwiatach żółtych ‘Strong Gold’, jakiś czas temu na rynku pojawiły się odpowiedniki w dwóch odcieniach czerwieni: lekko fuksjowa ‘Strong Love’ oraz ‘Strong Fire’ o płatkach wpadających w pomarańcz odcieni płomienia. Odmiany te na pewno znajdziecie na najbliższej wystawie.
Na wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko odmiany tulipanów ułożone w misterne bukiety, ale także kompozycje z ich wykorzystaniem. Tulipan to bardzo wdzięczna roślina. Do dekoracji możemy użyć formy ciętej, która świetnie poradzi sobie bez dostępu do wody, liści oraz całych roślin z cebulami.
Organizatorzy przygotowali także prawdziwą ucztę dla miłośników rękodzieła. Przez dwa dni będzie można wziąć udział w warsztatach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, gdzie stworzycie kwiatowe kompozycje, podkładki z motywem tulipanowym, nauczycie się malować techniką Ebru, szydełkować, wyszywać oraz podstaw kaligrafii.
Nie mogłoby zabraknąć także wykładów i pokazów. Zaprezentuję się znani floryści oraz przedstawiciele świata nauki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania.
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy, niektóre z nich są bezpłatne, przygotowane zostały także z myślą o osobach niesłyszących.
Po wszelkie szczegóły dotyczące miejsca prowadzenia prelekcji, warsztatów, zapisów zajrzyjcie TU
My, jako patron medialny, zapraszamy serdecznie i mamy nadzieję, do zobaczenia na wystawie.
Dziękujemy za zdjęcia J. Dobrzańska, M.Mastykarz, florexpol.eu, Kwekerji S. Schouten.