Pozwól się uwieść frezji!

Frezje w wazonie to piękne i niezwykle eleganckie kwiaty, prezentujące różnorodność barw i roztaczające niezwykły zapach dyskretnie unoszący się po całym domu.

Kwiatowe pąki rozmieszczone na kłosowatym, lekko wygiętym kwiatostanie otwierają się powoli, jeden po drugim, zachwycając swoim pięknem i delikatnością każdego dnia. Dzięki swoim walorom zapachowym i oryginalności, frezja w domu jest prawdziwym zmysłowym przeżyciem dla jego mieszkańców.

Wachlarz kolorystyczny kwiatów frezji jest niezwykle bogaty. Wywodzi się on od sześciu podstawowych kolorów: różowego, białego, żółtego, czerwonego, pomarańczowego i niebieskiego, uzupełnionych o wiele zaskakujących odcieni pasteli, takie jak jasny róż czy nawet brzoskwinia, aż po intensywne odcienie purpury, burgundu czy fioletu.

Oprócz feerii barw, kwiaty frezji urzekają bogactwem form: tak lekkością kwiatów pojedynczych, jak i obfitością kwiatów pełnych.

Uprawa

Frezje cechuje jedna z najbardziej pracochłonnych upraw, która wciąż wymaga dużych nakładów pracy ręcznej.

Jeszcze przed rozpoczęciem uprawy frezji, glebę należy zdezynfekować, by pozbyć się wszelkich wirusów, grzybów czy bakterii. W tym celu wtłacza się parę wodną w glebę na głębokość aż 60 cm i utrzymuje temperaturę ok  60°C przez kilka minut, by zapewnić neutralizację wszystkich zanieczyszczeń. Po tym procesie możemy zacząć sadzić bulwy.

Na pierwszym etapie wzrostu bardzo ważna jest temperatura gleby! Średnia temperatura gleby podczas uprawy powinna wynosić 16,5 °C. W miesiącach zimowych frezja potrzebuje oświetlenia LED, aby wytworzyć dorodne gałęzie i pąki kwiatowe. Zużycie energii podczas uprawy frezji jest więc możliwie jak najniższe.

Frezja wyrasta z pędu; nazywamy go również głównym pędem, po jego bokach wychodzą pędy boczne, które są również nazywane haczykami. Z głównego pędu wyrasta pierwsza, najpiękniejsza i największa frezja. Pęd ten się ostrożnie wycina, tak aby pędy boczne nie zostały uszkodzone i mogły dalej rosnąć, dopóki również nie osiągną dojrzałości i nie zostaną zebrane. Przy zbiorze każdej gałązki, każdego pędu, trzeba uważać na pozostałe, te jeszcze niedojrzałe, z których również wyrosną piękne kwiaty. Dlatego właśnie produkcja frezji wymaga dużej uwagi i jest bardzo pracochłonna.

Kiedy wszystkie kwiaty frezji zostaną zebrane, liść frezji obumiera. Ale nawet takie liście są ponownie wykorzystywane w procesie recyclingu: niektórzy hodowcy robią z nich bele na paszę dla zwierząt, zaś jeden z naszych hodowców produkuje z nich papier do pisania!

Bulwy pozostałe po procesie produkcji trafiają do komory na  okres 3 do 4 miesięcy, gdzie są przechowywane w temperaturze 28-30 °C. Po takim traktowaniu bulwy są z powrotem gotowe do posadzenia i kolejnego sezonu produkcyjnego.

Znaczenie

 Frezja symbolizuje zaufanie, niewinność, przyjaźń i bezwarunkową miłość! To fascynujący kwiat o nostalgicznym znaczeniu i nowoczesnej formie. Frezja kwitnie w unikatowy sposób: kolejne kwiaty na grzebieniu otwierają powoli swoje wnętrze, przedłużając przyjemność z obcowania z rośliną, a dodatkowo każdy kolejny kwiat wybarwia się odrobinę intensywniej niż poprzedni.

Spektakl kwitnienia frezji to zjawiskowa uczta dla oczu, ale zmysłowa woń tych delikatnych kwiatów to przyjemność dla nosa! Każda odmiana frezji ma swój unikatowy zapach. Jedne odmiany pachną ostro, pieprzowo, a inne intensywnie i słodko. Tak bogaty bukiet urzekających zapachów sprawia, że kwiat frezji jest ceniony w produkcji perfum i kosmetyków pielęgnacyjnych.

Frezja jest uwielbianym na całym świecie kwiatem ślubnym, nie tylko ze względu na swój fantastyczny wygląd, porcelanowo-kremowe tonacje kwiatów ale także ze względu na swój delikatny, ale uwodzicielski zapach. Drobne, pełne uroku pączki frezji wspaniale wyglądają w biżuterii floralnej oraz pełnych wdzięku komunijnych wianuszkach. W tych wszystkich pięknych kreacjach frezja zachwyci tak twórczych florystów jak i każdego z nas!

Pojęcie ‘Fabulous Freesia’ reprezentuje wszystkich holenderskich producentów tych wyjątkowych kwiatów. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, aby poznać hodowców i odkryć wszystkie najpiękniejsze odmiany frezji: www.fabulousfreesia.nl

 

 

Artykuł sponsorowany