Florystyczne arcydzieła spod igły team’u Macieja Krzusa

Pytasz mnie, dlaczego kupuję ryż i kwiaty?
Kupuję ryż do życia i kwiaty, aby mieć powód do życia.
                                                                                              Konfucjusz 
Już ponad dwa tygodnie temu zakończyła się przepiękna wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie-Królewska Wystawa Kwiatów  „Muzeum w zgodzie z naturą”. W cyklu artykułów o tej wystawie, nad którą objęliśmy patronat medialny, prezentowaliśmy jej twórców. Na zakończenie przedstawiamy sylwetkę Macieja Krzusa – właściciela Pracowni florystycznej Kwiaty Maciej Krzus i nauczyciela w autorskiej Mistrzowskiej Szkole Florystycznej.

W pracy florysty charakteryzuje go odwaga, zarówno do stosowania bogatej gamy kolorów i  różnorodnych materiałów florystycznych i dekoracyjnych. Jego pokazy i warsztaty to zawsze źródło wielu inspiracji, nowatorskich pomysłów i prawdziwego rzemiosła. Na uwagę zasługuje również jego umiejętność odpowiedniego doboru stosowanego materiału roślinnego, który jest oryginalny, dostosowany do tematyki prac czy pokazów i atrakcyjny dla odbiorcy. Opis wystawy od uczestników … Ilekroć mam okazje pracować w takich miejscach, największym wyzwaniem jest połączenie architektury, historii, natury i florystyki.
Tym razem od początku dało się odczuć dążenia organizatorów do połączenia tych światów i stworzenia wyjątkowego wydarzenia. Ciesze sięże mogłem, w nim uczestniczyć i wraz z grupą florystów realizowac projekt Macieja Krzusa. W strefie zatytułowanej Florystyczne Arcydzieła przedstawiliśmy różnorodność stylów form i kolorów jednocześnie stosując wiele technik florystycznych.
W swoim projekcie Maciej Krzus przewidział swobodne formy charakterystyczne dla stylu boho w połączeniu z aranżacjami rustykalnymi, do których wykorzystaliśmy naturalne pędy rdestowca. Ta strefa to spokojne tonacje kolorystyczne zaś druga przestrzeń to obfitość kolorów, prostych, linearnych form w stylu nowoczesnym. Tam również Maciej nie zapomniał o trendzie zielonym, zgodnym z naturąprzywodzącym na myśl tropikalny las czy naturalną łąkęZnalazlo się też miejsce na styl glamour, elegancki, pełen obfitości i klasucznych kształtów.
Wykonane kompozycje pozwoliły wydobyć piękno pojedynczych roślin jak również oddać efekt naturalnych, rosnących łąk i kwitnących ogrodów. Dla mnie osobiście to kolejna dawka doświadczeń kolejna porcja zachwytów nad roślinami, z jakimi przyszło mi pracować, ale też niezapomniany czas spędzony w towarzystwie wspaniałych florystów, w pieknych zamkowych przestrzeniach. Mam nadzieje na kontynuację tego wydarzenia.
Wystawa stwarza nowe, szersze możliwości florystom, podkreśla atrakcyjność miejsca, jakim jest Zamek Królewski i jednocześnie doskonale łączy światy natury i kultury. Wraz z mistrzem, arcydzieła wykonał team, w składzie: Aneta Rajca, Jagoda Łyżnik, Barbara Owczarczak, Magdalena Borkowska, Katarzyna Świtalska Emilia Klak, Monika Szuleta, Magdalena Wiśniewska, Renata Brus. Wspaniałe kwiaty dostarczyła firma VHV Flowers and Greens.