Pojedynek Modowy Florystów w Minieurolandzie

 

Dnia 10 lipca 2022 r., po zeszłorocznym oczarowaniu fotorelacją, moje „kroki” na czterech kołach, skierowałem do Parku Miniatur Minieuroland położonego w Kłodzku w województwie dolnośląskim. Właśnie w tym dniu odbyła się VII edycja Festiwalu Kwiatów. W bajecznym ogrodzie kwiatowym obserwowałem kwiatowe show, zrodzone z pasji do natury, piękna i ogrodnictwa, czyli projekt „Moda w Ogrodzie”, w ramach którego odbyły się zmagania florystyczne pt. „Pojedynek Modowy Florystów” oraz Pokaz Mody „Secret Garden”.

Do niecodziennego pojedynku przystąpiło 10 zespołów, które rywalizowały ze sobą w rozgrywkach polegających na stworzeniu najbardziej oryginalnej i spektakularnej kreacji modowej na manekinach  damskich i męskich z żywych kwiatów i elementów roślinnych o tytuł „Master Flower”.

Zawody rozgrywały się na oczach publiczności, która równocześnie oddając głos, wytypowała zwycięzców konkursu.
Floryści wchodzący w skład drużyn, to słuchacze lub absolwenci szkoły Cosinus-sieci bezpłatnych szkół dla dorosłych. To wytypowani najbardziej utalentowani i kreatywni słuchacze, którzy wyróżniali się w swojej profesji nieszablonową wyobraźnią i zdolnościami manualnymi, kształcącymi się we Wrocławiu, Opolu oraz w Jeleniej Górze-wspomina Justyna Mizerska – dyrektor marketingowy szkoły Cosinus we Wrocławiu.
Uczestnicy konkursu zostali wcześniej poinformowani o temacie oraz dostępnym materiale florystycznym, a także o czasie przewidzianym na tą konkurencję.

 


Pomimo że pogoda wczoraj nie rozpieszczała zarówno uczestników konkursu, jak i zwiedzających, którzy tłumnie odwiedzili Parku Miniatur Minieuroland, oprócz podglądania zmagań drużynowych, udałem się na zwiedzanie wspominanego tu Parku Miniatur Minieuroland. I tutaj przeżyłem pierwsze zaskoczenie, to nie tylko park miniatur słynnych budowli europejskich, wykonanych z wielką dbałością o najmniejsze detale, ale przede wszystkim wspaniały ogród na powierzchni 2 hektarów. Choć w swoim życiu oglądałem wiele ogrodów, przeżyłem kolejne zaskoczenie – dbałość o dobór roślin, ich wygląd, kolorystykę oraz zestawienia, nie ma wielu odpowiedników na terenie wspólnoty europejskiej.

 


Właściciele Parku Miniatur Minieuroland, przesympatyczni ludzie oraz entuzjaści ogrodnictwa, stawiają przede wszystkim na jakość materiału roślinnego oraz sprawdzonych dostawców. Przy zamówieniach idących w 100 tysięcy roślin jednorocznych, nie ma mowy o przypadkowości i popełnianiu błędów. Wybieram i oglądam każdą roślinę, która musi być doskonała. Jakość, która zawsze się obroni oraz sprawdzony zespół pracowników, to podstawa sukcesu tego przedsięwzięcia – mówi Pan Jarosław Ptaszkiewicz. Wyznacznikiem doskonałości był dla nas niderlandzki park Keukenhof – dodaje Pani Alicja Szczepańska.
Jak to zwykle bywa z entuzjastami, właściciele mają głowę pełną pomysłów na rozwój i uatrakcyjnienie parku miniatur, ale o tym wspomnę, odwiedzając park w przyszłym roku. Po prostu, za każdym razem jak tu przyjedziecie, właściciele czymś zaskoczą, a biorąc pod uwagę, że odwiedzający często tu z chęcią powracają, trafiają z pomysłami w coraz bardziej wyrafinowane gusta nie tylko Polaków.

   Zwycięska drużyna wraz z wykonaną pracą 

                                                                                     


Wracając do zmagań florystycznych, po godzinie 16 konkurencja została zakończona, a drużyny prezentowały efekty wielogodzinnej pracy oraz zachęcały zwiedzających do głosowania, finalnie wygrała drużyna z Wrocławia ze stanowiska nr 1. Zwycięzcom gratuluję a Państwa zapraszam nie tylko za rok na kolejne zmagania florystyczne, ale w każdą wolną chwilę do magicznego miejsca pełnego kwiatów, jakim jest Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku.