Wolność florystyczna oczami Piotra Sekundy

Wbrew obecnie panującym trendom, kiedy floryści jedynie wykańczają swoje prace na scenie, podczas swoich pokazów, Piotr wykonuje swój każdy bukiet od podstaw. Pomimo, że jest to czasochłonne, Piotr chce edukować swoją publiczność krok po kroku.

Krok po kroku do bukietu

Piotr zaczyna od stworzenia kryzy, na której swobodnie układa kwiaty. Kryza pomaga wykorzystać kwiaty, które mają relatywnie krótką łodyżkę: takie dajemy do środka kompozycji. Jednocześnie poprzez regulację wysokości w bukiecie, możemy regulować stopień swobody ułożenia kwiatów względem siebie.

U każdego człowieka obie półkule mózgowe połączone są w różny sposób. To sprawia, że naturalnie tylko jedna strona bukietu wydaje nam się atrakcyjna. Jednak, by bukiet był ciekawy z każdej strony, warto obracać nim podczas jego tworzenia.  W tym również pomocna jest kryza. Utrzymuje ona kwiaty w stałej relacji względem siebie.

Dzięki temu, że obracamy bukietem podczas jego tworzenia, mamy pewność, że stworzymy bukiet wizualnie atrakcyjny z każdej strony.

Nie bój się koloru

Piotr dość obszernie wypowiedział się o tonacji kolorystycznej kompozycji, które tworzy. Podkreślił, że warto korzystać z różnorodności barw kwiatów i nie zamykać się w obrębie klasycznych połączeń kolorystycznych. Dziś nawet nieoczywiste połączenia, takie jak czerwień z fioletem lub pomarańcz z błękitem może dać bardzo ciekawy efekt.

Jednocześnie, im bardziej bukiet jest kolorowy, tym jest ciekawszy, ale wymaga większej zręczności od florysty. Dlatego podczas szkoleń warto pytać o kolorowe bukiety, ponieważ są najtrudniejsze w tworzeniu, a u mistrza można swobodnie zmierzyć się z tym trudnym tematem.

Kwiaty w jaskrawych kolorach Piotr układa bliżej środka kompozycji, a łagodniejsze barwy kieruje na zewnątrz bukietu. Dzięki temu zabiegowi, wzrok odbiorcy biegnie naturalnie ku centrum kompozycji.

Obok rozłożenia kolorów w bukiecie ważnym aspektem jest kwiat, który ten kolor wprowadza. Nie każdy kwiat w tym samym stopniu przyciąga wzrok. Gerbera, anemon czy ranunculus, z racji swojej budowy mają mocno zaznaczony środek i mają moc zatrzymywania wzroku odbiorcy na sobie. Kwiaty, które nie mają jasno zarysowanego środka, z definicji będą pełniły rolę tła w bukiecie. Dlatego właśnie takie kwiaty jak hortensja czy goździk możemy układać na zewnątrz naszej kompozycji.

Forma

W swoich pracach Piotr zawsze zaczyna od roślin, które mają lekkie, wygięte łodygi, dobrze sprawdzą się glorioza czy euforbia, a nawet luźne pędy barwinka. Takie kwiaty najlepiej wykorzystać na samym początku tworzenia kompozycji, ponieważ na późniejszym etapie łatwiej będzie dołożyć do nich kwiaty o prostych łodygach w ten sposób, że kwiaty nie zmienią swojej pozycji w bukiecie. To samo dotyczy roślin o rozłożystym pokroju. Takimi budujemy szkielet kompozycji, który potem łatwiej przełamać delikatniejszymi formami kwiatów. Ich rola polega także na tym, by nadać kompozycji lekkości i swobody.

Wolność z 365 Dni Kwiatów

Floral Academy niechętnie podejmuje się współpracy z zewnętrznymi partnerami. Niemniej dla 365 Dni Kwiatów szkoła zrobiła wyjątek. Ogromna różnorodność gatunków, bogactwo form i barw sprawia, że każdy florysta odnajdzie siebie wraz z 365 Dni Kwiatów.

365 Dni Kwiatów to wyjątkowa inicjatywa, dzięki której floryści z całego świata korzystają z bogactwa kwiatów, a tym samym z wolności w tworzeniu florystycznych dzieł sztuki. Szeroki wachlarz ponad 200 gatunków i odmian kwiatów dostępnych zgodnie z funkcjonalnym kalendarzem zapewnia florystom możliwość wyboru i przygotowania różnorodnych kreacji florystycznych. Korzystając z tak szerokiego asortymentu floryści mogą swobodnie planować sezonowe oferty, wyróżnić się na rynku i przyciągnąć nowych klientów. Idea 365 Dni Kwiatów wspiera i edukuje florystów, zapewniając im różnorodność i możliwość wyrażenia siebie i brak ograniczeń w tworzeniu swoich dzieł.

Newsletter

kod qr kierujący do newslettera 365 Dni Kwiatów

Zeskanuj kod i zapisz się na newsletter 365 Dni Kwiatów

Poznaj bogactwo i różnorodność odmian, wyjątkowe inspiracje florystyczne i profesjonalne porady prezentowane przez międzynarodowych florystów.

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY NEWSLETTER

Otrzymasz również bezpłatnie nasz magazyn, publikowany dwa razy w roku!

Z nami będziesz częścią florystycznej rodziny, która wzajemnie się wspiera, dzieli wiedzą i inspiruje!

 

 

 

 

Piotr Sekunda poprowadził 3 pokazy florystyczne podczas targów Gardenia w Poznaniu.

Artykuł sponsorowany