Letnia królowa ogrodu

Biała, czerwona, różowa, niebieska, fioletowa lub dwubarwna. Bez względu na kolor, hortensja w plenerze przykuwa uwagę dzięki niezwykle dekoracyjnym kwiatom i soczyście zielonym liściom.

 

 

Hortensja jest bardzo popularną rośliną wśród miłośników kwiatów. To, co świadczy o jej atrakcyjności, to niezwykle obfite i długie kwitnienie. Jej pięknymi kwiatami można ozdabiać ogrody, tarasy i balkony, ciesząc się nimi od lata do jesieni.

By móc cieszyć się bajecznie kolorowym ogrodem należy wybrać dla hortensji właściwe stanowisko. Wymarzone dla niej warunki to półcień, w którym dobrze rośnie, natomiast na nasłonecznionym stanowisku zdecydowanie lepiej kwitnie. Hortensja lubi światło i ciepło, jednak będąc wyeksponowana w pełnym słońcu wymaga obfitszego podlewania, zwłaszcza w upalne dni. Roślina ta bardzo lubi wodę. Za regularne podlewanie odwdzięczy się piękną prezencją i prawidłowym wzrostem. Przy braku dostatecznej ilości wody jej kwiatostany i liście mogą usychać.

Najlepiej czuje się w ziemi lekkiej, przepuszczalnej, żyznej, próchniczej z kwaśnym odczynem. Musi być ona stale wilgotna, o czym trzeba pamiętać zwłaszcza w czasie wzmożonego wzrostu i kwitnienia, jak również w gorętsze dni. Dla hortensji nieodpowiednia będzie ziemia gliniasta i ciężka.

Ze względu na obfite kwitnienie, roślina wymaga systematycznego nawożenia. Początek września to czas zaprzestania nawożenia i ograniczenia podlewania rośliny. Jej pędy muszą zdążyć zdrewnieć przed nadejściem chłodniejszych pór roku.                                                                                Hortensję ogrodową należy starannie zabezpieczać przed zimą. W tym celu stosuje się m.in. korę, słomiane maty oraz torf.

Ci, którzy dopiero planują zaprosić hortensję do swoich ogrodów powinni pamiętać, że pięknie będzie wyglądała zarówno posadzona pojedynczo, jak i w grupie, szczególnie na tle zieleni (krzewów liściastych i iglastych), w towarzystwie różnorodnych liści, bylin i traw ozdobnych, ale też obok berberysów, peonii, róż, roślin wrzosowatych, nawłoci czy rozchodnika tworząc bajeczne plenerowe kompozycje w różnych stylach.       

Artykuł sponsorowany
Fot. materiały prasowe HydrangeaWorld