Wiosna pachnie tulipanami w Wilanowie

Jak co rok, na dwa tygodnie przed świętami Wielkiej Nocy, w warszawskim Wilanowie organizowana jest Wystawa Tulipanów. Dlatego 16 marca, kilka minut po 10:00 pierwsi zwiedzający mogli podziwiać pełną gamę odmian tulipanów pędzonych na kwiat cięty przez naszych rodzimych producentów.
Nowy kwiatowy sezon można uznać za rozpoczęty!

W tym roku również pogoda była iście wiosenna, wraz ze wszystkimi jej zaskoczeniami: cały dzień słońce przeplatało się z, czasem dość gwałtownym, deszczem. Lecz mimo to oranżeria zdążyła się nagrzać od promieni słonecznych, co sprawiło, że świeże kwiaty szybko się rozwinęły i pokazały cały swój wdzięk.

Tulipany

Ze względu na problemy z podażą cebulek, w tym roku można było podziwiać 'jedynie’ ponad 80 odmian tych pięknych kwiatów. Jak co roku wazy z tulipanami zostały zaaranżowane na podestach i zestawione kolorystycznie- według barw pokrewnych. Takie zestawienie pozwalało ocenić różnice w odcieniach barw poszczególnych odmian oraz pięknie podkreślało różnodorność kształtów płatków kwiatów.

Organizatorzy, poza mnogością odmian, zadbali o element edukacyjny, prezentując na planszach cykl wzrostu tulipana, cały cykl produkcyjny oraz pokazując sposób uprawy tulipanów w skrzynkach. Dodatkowo na mediach społecznościowych organizatorów można obejrzeć wykłady na tematy związane z tulipanem i innymi cebulowymi.

Zaraz przy wejściu na wystawę można było obejrzeć wszystkie odmiany tulipanów na raz: w jednym wazonie. To stały, tradycyjny element wystawy, który jest również jednym z chętniej fotografowanych miejsc.

Ale trzeba przyznać, że chyba żaden z gości oglądających kwiaty nie powstrzymał się od ich uwieczniania aparatem, czy komórką.

Florystyka

O oprawę florystyczną wystawy od lat dba Karolina Ładyżyńska- Skrzypek wraz z zespołem florystów. W tym roku również poza samym ułożeniem wszystkich odmian tulipanów w wazonach, pokazała kilka florystycznych aranżacji, z kwiatami cebulowymi w roli głównej.
Floryści, którzy pracowali nad wystawą:

  • Karolina Ładyżyńska- Skrzypek
  • Aleksandra Wyżkiewicz
  • Sylwia Leszczyńska
  • Gabriela Wilczyńska
  • Mirosława Tomaszewska
  • Aleksandra Koszewska

Producenci

Wystawa jest organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, a kwiaty na wystawę zostały dostarczone przez kilkunastu polskich producentów: