Jak sprawić, by poinsecja dobrze się rozwijała?

Od dziesięcioleci kolorowe przylistki poinsecji zwiastują najpiękniejszy czas w roku. Te zimowe rośliny,  domowe wypieki i blask świec sprawiają, że Boże Narodzenie jest wyjątkowe. Na kilka tygodni poprzedzających adwent, poinsecje odkrywają swój potencjał,

Zespół   naszego portalu  przygotował   dla  was  kilka  porad

 1: Kupuj rozważnie
Kupuj  w zawsze w  specjalistycznych  sklepach,dobrych  kwiaciarnicah  czy centrach ogrodniczych

Zdrową roślinę rozpoznasz na pierwszy rzut oka po zdrowych, kolorowych przylistkach i gęstych, zielonych liściach bez uszkodzeń. Malutkie, żółto-zielone pączki pomiędzy kolorowymi przylistkami są ważnym wskaźnikiem świeżości; powinny one nadal być w pąku w momencie zakupu rośliny. 

W niektórych sklepach poinsecje ustawione są w zbyt zimnych miejscach, dlatego zalecamy, aby nigdy nie kupować roślin, które są narażone na temperatury poniżej 15°C lub na przeciągi. 

Gleba nie powinna być ani mokra, ani zbyt sucha.

Gdy już znajdziesz idealną roślinę, dobrze ją zapakuj na czas podróży – poproś jednego z naszych pracowników o pomoc – i szybko przetransportuj roślinę do domu, chroniąc ją przed zimnem i przeciągami. 

 Zapewnij światło i ciepło
Poinsecje lubią jasne, ciepłe miejsca. Idealne jest stanowisko w pobliżu okna i temperatura otoczenia między 15 a 22°C. Na naszych szerokościach geograficznych bezpośrednie światło słoneczne nie stanowi problemu. Stawiając roślinę na parapecie upewnij się, że nie jest narażona na zimne podmuchy. 

Kiedy podlewać – spróbuj użyć kieliszka do szampana 
Podlewanie poinsecji uzależnione jest od lokalizacji, temperatury pomieszczenia, wielkości rośliny i doniczki. Roślina w standardowej doniczce o średnicy 13 cm potrzebuje około 100-200 ml – mniej więcej tyle, ile mieści się w kieliszku do szampana. Zapobiega to zatykaniu się porów w glebie i gromadzeniu się wody.

 

Poinsecje należy podlewać, gdy podłoże jest suche. W przypadku rośliny znajdującej się w pobliżu kaloryfera, w suchym pomieszczeniu może to być codziennie, w innych miejscach – co drugi lub trzeci dzień. Można to sprawdzić ostrożnie podnosząc roślinę. Jeśli jest lekka, nadszedł czas na podlewanie. Warto pamiętać, że ziemia w mniejszych doniczkach wysycha szybciej niż w większych, więc trzeba je podlewać częściej. Stan miniaturowych poinsecji należy sprawdzać codziennie. 

Poinsecje można również podlewać od dołu, co nasyca glebę bardziej niż normalne podlewanie. W razie wątpliwości lepiej utrzymywać poinsecję w nieco bardziej suchym niż zbyt wilgotnym podłożu i podlewać ją często małą ilością wody, zamiast rzadko, ale w dużych ilościach. Jeśli chcesz zmierzyć się z wyzwaniem utrzymania swojej rośliny i wybarwienia jej w kolejnym roku, po około czterech tygodniach od zakupu użyj komercyjnego, płynnego nawozu dla kwitnących roślin domowych w dawce wskazanej na opakowaniu. 

Poinsecja jako kwiat cięty

Czy wiesz, że poinsecje to wspaniałe kwiaty cięte, charakteryzujące się długą żywotnością w wazonie? Miniaturowa roślina daje jeden wspaniały kwiat, podczas gdy rośliny standardowe i maxi zapewniają wiele kwiatów ciętych. Należy jednak pamiętać, że raz przycięta łodyga nie pojawi się ponownie aż do następnego roku (pod warunkiem aktywnej pielęgnacji po sezonie), więc przycinaj mądrze! Aby użyć poinsecji jako kwiatu ciętego, należy najpierw przytrzymać łodygę w gorącej wodzie (ok. 60°C) przez kilka sekund natychmiast po przycięciu, a następnie przełożyć ją do zimnej wody, aby powstrzymać wyciekanie mlecznego soku. 

 
Ponowne wybarwianie poinsecji

Poinsecje to krzewy, które w naturze dorastają do 5 m wysokości. Pod koniec okresu kwitnienia tracą swoje kolorowe przylistki, zamieniając się w bujne rośliny liściaste.

Zdjecia   z pokazu  „Jesteś  Gwiazda”  zorganizowanego   przez  portal floraplus.pl  i CEKUŚ Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, w którym swoje prace  prezentowali  Stefania  Początek, Róża Marciniak, Monika  Kasprzyk, Mateusz Żyła  i Rafał  Kawałko

Głównym sponsorem pokazu  był Stars Unite  Europe

zdjecia  Rafał  Kawałko

Artykuł  sponsorowany