17 EDYCJA TARGÓW GARDENIA 2023 – POWÓD DO DUMY CZY ZMARTWIEŃ?

Faktem jest, że w dniach 23-25 listopada 2023 roku odbyły się największe i najważniejsze targi branżowe dla architektów krajobrazu, ogrodników, szkółkarzy oraz co szczególnie ważne dla naszego portalu – florystów.

To niewątpliwie powinien być obowiązkowy punkt w kalendarzu dla profesjonalistów związanych z branżą oraz dla wszystkich poszukujących inspiracji. Czy faktycznie był? O tym w dalszej części.

Organizatorzy, wystawcy i media, przygotowali szereg atrakcji, ciekawych wystaw, paneli dyskusyjnych, konkursów oraz pokazów florystycznych, które każdego roku przyciągają największą liczbę osób. W pokazach florystycznych inspirowanych zrównoważoną florystyką, nurtem „mniej znaczy więcej” i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia swoje propozycje zaprezentowali najwięksi mistrzowie florystyki, Stowarzyszenie Florystów Polskich oraz szkoły florystyczne.

Każdego dnia, odwiedzający targi, mógli znaleźć coś dla siebie. Pokrótce przedstawię harmonogramy każdego dnia targowego. Jesteście gotowi? Zapięte pasy? To lecimy!

23 listopada 2023

Targi rozpoczęły się od nagrodzenia Laureatów konkursu Złoty Medal Grupy MTP Targów Gardenia 2023, a zostali nimi:

SIA SILUFLORA – za BIO Podłoże uniwersalne.

COMPO POLSKA Sp. z o.o. – COMPO COMPLETE-innowacyjna seria produktów do pielęgnacji roślin.

STAMECO Sp. z o.o. Hybryda stołu z huśtawkami (absolutny hit tej edycji targów).

BIO-PRODUKTY SP. Z O.O. TORF – KORA – PALETY-zgłaszający, ATHENA ECO GROUP sp. z o.o. sp. kom. Za linię produktową beztorfowych podłoży do uprawy roślin dedykowanych uprawie bylin, traw i ziół.

WOKAS SA-Pakiet Ziemi Wokas Naturalnie.

PlantiCo-Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki Sp. z o.o. za Pomidora MALINOWY BOSMAN.

QGESTO sp. z o.o QGesto – za Kuchnie Ogrodowe.

ARIES POWER EQUIPMENT Sp. z o.o. robot koszący Honda Miimo HRM4000 Live.

COMPO POLSKA Sp. z o.o.- za TURBO TRAWNIK Nawóz szybko działający.

Po rozdaniu nagród scenę opanowali floryści:

Pokaz florystyczny Rośniemy w siłę!

We wspólnym pokazie „Rośniemy w siłę!” swoje mistrzowskie umiejętności zaprezentowali: Joanna Kiedacz (Florysta Roku 2022) Małgorzata Szwagiel (Florysta Roku 2020) Zbigniew Dziwulski (Florysta Roku 2021)

Pokaz-Mistrzowskie Gwiazdy

Stowarzyszenie Inżynierów Techników Ogrodnictwa (SITO) dało pokaz kompozycji bożonarodzeniowych, które prezentowali-Mistrzowie Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski: Monika Bębenek, Katarzyna Greta Grondkowska, Kamil Lutostański, Piotr Salachna, Piotr Sekunda

Na zakończenie odbył się finał Konkursu Florystycznego Młodych Talentów pt. “Pokaż swój talent”organizowanego przez VHV Flowers and Greens oraz Forum Kwiatowe.

Hubert Lamański, w ramach projektu “Wow! Garden” zaprezentował propozycje różnych, przydomowych ogrodów. Jego głównym założeniem jest udowodnić, że każdy ogród może być wow.

Międzyczasie, poza sceną główną, przez cały czas trwania targów na gości czekały pozostałe aktywności, gdzie można było szukać inspiracji, a mianowicie:

The Power of Flower-warsztaty z kompozycjami w ekologicznych sercach organizowane przez Smithers-OASIS Germany.

Strefa Inspiracji: fotografia, dekoracje, florystyka-wystawa fotografii utalentowanej polskiej artystki Magdy Wasiczek, w strefie zaaranżowanej inspirującymi dekoracjami Belldeco, okraszonymi kompozycjami florystycznymi Marii Sarnowskiej i Ewy Bugaj.

Strefa inspiracji WZORCOWA KWIACIARNIA 2024 – strefę inspiracji stworzoną przez PLAN B i Macieja Krzusa, która stanowiła wzorzec, inspirację dla florystów, dekoratorów, właścicieli kwiaciarń na rok 2024!

Piotr Sekunda – BEZ LIMITU, na stoisku Floral Academy, odbywało się  autorskie spotkanie. Na oczach gości Targów Gardenia Piotr Sekunda, wykonywał zimowe, spektakularne kompozycje, dedykowane szeroko pojmowanym przestrzeniom biznesowym.

24 listopad 2023

To tzw. dzień profesjonalisty, który rozpoczął się pokazem zorganizowanym przez nasz portal floraplus.pl, zatytułowany “ Mniej znaczy więcej”, z udziałem: Anny Wawrzyniak, Róży Marciniak, Tomasza Iwanowa i Rafała Kawałko.

Zaraz po nim „przenieśliśmy się” do Los Angeles, na ceremonię rozdania Oskarów, za wybitne bukiety inspirowane filmami. Pokaz  prowadzili Dominika Wolna i Zbigniew Dziwulski i  to był zdecydowanie najlepszy pokaz tegorocznych targów. Biorący udział w pokazie floryści nie tylko przedstawili swoje bukiety, ale dopełniali swój występ charakterystycznymi przebraniami przenoszącymi publiczność do uniwersum danego filmu. Na scenie mogliśmy zobaczyć:

“Wyznania Gejszy” Barbary Mikołajczyk,

“Indiana Jones” – Agnieszkk Noworzyń,

“Spiderman” – Urszula Asanowicz

“Kill Bill” – Weroniki Walczak,

“Terminator” – Marty Raczyńskiej-Barczak

“Harry Potter” – Angeliki Szałwińskiej

“Władca Pierścieni” – w aranżacji Tomka Iwanowa,

“Piraci z Karaibów” – Joanny Górkiewicz,

„Milczenie owiec” – Katarzyny Januszewskiej Lisińskiej,

“Barbie” – w interpretacji Małgorzaty Szwagiel,

“Dirty Dancing” – Klaudii Rodak,

“Alicja w Krainie Czarów” – Magdaleny Ślązok,

“Rodzina Adamsów” – Katarzyny Świtek,

“Tańczący z Wilkami” – Moniki Jagiełło,

“Kiler” – Krzysztofa Żurka.

Z dumą możemy stwierdzić, że pokaz floraplus.plMniej znaczy więcej” oraz pokaz Stowarzyszenia Florystów Polskich pt.”  A gdyby film był bukietem?”, zgromadził największą widownię.

Następnie odbył się pokaz florystyczny Warsztatowni Daisy pt. „Feel – Touch – Experience”. Wystąpili w nim: Mirosław Drohomirecki, Agnieszka Reimus Knežević oraz Maria Flis.

Kolejny pokaz pt. RozisKRZone USkrzydlone – absolwentek klasy mistrzowskiej Macieja Krzusa, które przedstawiły kompozycje w duchu nadchodzących świąt.

Po pokazach nadszedł czas rozdania nagród w konkursie „Szyszka inaczej„.

Na zakończenie drugiego dnia odbył się pokaz Sekunda Stylowo – PRZESTRZEŃ, była to florystyczna opowieść o aranżacjach dedykowanych szeroko pojmowanym przestrzeniom biznesowym. Piotr Sekunda podzieli się swoim doświadczeniem we współpracy z ponad 50 polskimi i międzynarodowymi firmami.

25 listopada 2023

Ostatniego dnia targów odbył się finał konkursu im. Kariny Maćkowiak “Florystyczny fascynator: Wolność w głowie, wolność na głowie”. Do konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Florystów Polskich, przystąpiło szesnastu florystów. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Świtalska, drugie – Krzysztof Żurek, a trzecie – Barbara Mikołajczyk. Dodatkowo wręczono nagrodę specjalną dla pracy wybranej przez panią Henrykę Maćkowiak, mamę Kariny, którą otrzymała Klaudia Rodak.

Po godzinie 11 firma Bukietto poprowadziła wykład Tajemnice symboliki kwiatów.

Następnie, odbył się pokaz „Zimowy ślub. Zrównoważona florystyka”, znanych poznańskich bukieciarzy Radka Berenta i Łukasza Marcikowskiego z Kwiaty&Miut.

A na zakończenie Pani Prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, poprowadziła pokaz Choinka nie taka zwyczajna. Choinka to niesamowita historia i symbolika, którą warto znać i rozumieć. Ubieranie świątecznej choinki w wykonaniu Agnieszki Krzymińskiej (SITO). Dekoracje: Belldeco.

Jednak pomimo tak wielu aktywności i bogatej oferty zachęcającej do odwiedzin targów, zauważalny był krok wstecz w odniesieniu do roku 2022 r. Nie generalizując, nie dla wszystkich tematów targów, mam na myśli przede wszystkim florystykę. Jak na kraj z ponad 37 milionami mieszkańców i piąte miejsce w Europie w ilości kupowanych kwiatów, to oferta producentów kwiatów ciętych tych rodzimych jak  i zagranicznych była bliska zeru. Czyżby przedstawienie oferty na najważniejszych targach branżowych jest nieistotne i nic niewarte ? Z kolei w tym roku szeroką ofertę kwiatomatów, samoobsługowej formy sprzedaży gotowych bukietów, które stanowią istotny wiatr zmian w branży florystycznej, prezentowały aż trzy firmy i gdyby nie floryści z ich pokazami i kreatywnością na stoiskach firm związanych z branżą, florystyka była prawie niezauważalna. Może obecna formuła targów, pozostała już w dali za pędzącym światem i kolejnymi pokoleniami X, Y, Z. Może trzeba zastanowić się nad jej zmianą? Zadając to pytanie, skłaniam Was czytelnicy do refleksji i analizy. Co Wy o tym myślicie?

Wszelkie aktywności wymagają wsparcia firm, dlatego dziękujemy za to w imieniu wszystkich florystów, w szczególności Stars for Europe, Cosinus Wrocław. 

Do zobaczenia!

Rafał Kawałko