12 grudnia Dzień Poinsecji

Na całym świecie 12 grudnia obchodzony jest jako Dzień Poinsecji – święto niezwykłej,  rośliny powszechnie znanej jako gwiazda betlejemska. W okresie Świąt Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska to najpopularniejsza roślina doniczkowa kwitnąca zimą, która zdobi nasze wnętrza barwnymi liśćmi przykwiatkowymi. Pod względem gospodarczym jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie. 

Poinsecja była cenioną rośliną już w okresie przed podbojem hiszpańskim. Rosnące na niższych wysokościach rośliny transportowano do Tenochtitlánu na dwór Montezumy. Przez Azteków gatunek ten zwany był Cuetlayochitl albo Cuetlaxochitl. U Indian roślina była symbolem czystości.

Po konkwiście ozdobne w okresie zimowym rośliny stały się jednym z symboli Bożego Narodzenia. Według legendy stało się to za sprawą małej meksykańskiej dziewczynki imieniem Pepita. Szła ona ze swym kuzynem Pedro w Wigilię do kaplicy bardzo zasmucona, ponieważ nie miała żadnego daru dla narodzonego Jezusa Chrystusa. Pedro pocieszał ją, mówiąc że nawet najmniejszy dar dany z miłością będzie doceniony. Wówczas Pepita zebrała skromny bukiet z kwiatów rosnących na przydrożu. Kiedy złożyła bukiet w kaplicy przed sceną narodzin Jezusa, dokonał się cud – bukiet rozjarzył się brylantową czerwienią kwiatów. Od tego czasu poinsecja w Meksyku stała się znana jako Flores de Noche Buena (Kwiaty Świętej Nocy) i odtąd zakwitała w Boże Narodzenie.

W wieku XVII franciszkanie mieszkający w okolicach Taxco zaczęli wykorzystywać poinsecję podczas procesji. Tradycja meksykańska uznaje kwiaty za symbol Gwiazdy Betlejemskiej. W Gwatemali rośliny te używane były do ozdabiania ołtarzy w okresie świątecznym.

Dlaczego 12 grudnia jest świętem gwiazdy betlejemskiej

Nazwa rośliny – poinsecja – pochodzi od nazwiska Joela Robertsa Poinsetta, pierwszego ambasadora USA w Meksyku, dyplomaty i miłośnika roślin, który w  1828 roku w pobliżu Taxco de Alarcón znalazł ten gatunek wilczomlecza i jako pierwszy przywiózł go do USA. To właśnie na jego cześć amerykański Kongres ustanowił w połowie XIX Dzień Poinsecji przypadający na 12 grudnia – dzień śmierci Poinsetta.Każdego roku w całej Europie sprzedaje się 100 milionów poinsecji, a w grudniu co druga jest kupowana na prezent. Może też dołączysz  do miłośników gwiazd betlejemskich i świętuj Dzień Poinsecji, wręczając komuś gwiazdę betlejemską!

A komu wręczyć?
Jest tak wiele powodów, żeby sprawić komuś radość i mile zaskoczyć tego dnia. Poinsecje mogą zastąpić wyrazy miłości, uznania, przeprosin, ale też podnieść kogoś na duchu. Z kilkoma dodatkami, w ładnej aranżacji sprawiają, że cel, który przyświeca przy ich wręczaniu zostaje osiągnięty.
Pod koniec listopada i w  grudniu w kwiaciarniach można kupić gwiazdy betlejemskie w bogatej palecie kolorystycznej, o różnych kształtach i rozmiarach co czyni je pięknymi  swiątecznymi dekoracjami,  a my przypominy na łamach naszego portalu o podstawowych zabiegach uprawowych:
 1. Zabezpiecz odpowiednio przed chłodem w czasie transportu – czyli po zakupieniu poinsecji, zapakuj ją szczelnie najlepiej papierem, pamiętaj, że to roślina z Meksyku i Gwatemali więc temperatura bliska 0°C  lub ujemna może uszkodzić te rośliny.
2. W pomieszczeniu, ustaw ją w jasnym miejscu.
3. Temeratura w pomieszczeniu powinna kształtować się w  przedziale 15-22 °C.
4. Nie trzymaj poinsecji w przeciągu, będzie to skutkować opadaniem liści.
5. Podlewaj umiarkowanie –  podłoże powinno podsychać pomiędzy podlewaniami, ponieważ stale mokre spowodować może, że roślina zrzuci liście.