Co to za kwiat? Mam nazwę na końcu języka. Też tak macie?
Każdemu z nas przyszło nie raz zastanawiać się jak nazwać daną roślinę. Często też używamy nazw potocznych, handlowych i regionalnych, niemających nic wspólnego z nazwą botaniczną. Tylko po co używać nazw botanicznych, skoro klient i tak w większości przypadków ich nie zna i nie używa. Odpowiedzi z pewnością tyle ile nazw roślin, ja jednak odpowiem jednym słowem – dla profesjonalizmu.
Jeżeli pracujesz w biznesie florystycznym, sprzedajesz kwiaty, oprócz szerokiej wiedzy botaniczno-florystycznej na temat danej rośliny, przede wszystkim powinieneś znać ich nazwę botaniczną w języku polskim, ale również nazwę po łacinie. Już widzę miny zdziwienia – łacina a po co? Ponieważ jest to język międzynarodowy. W każdy kraju rośliny mają inne nazwy, a nazwy łacińskie na całym świecie brzmią jednakowo. Zauważcie, że podczas pokazów florystycznych, w prasie i literaturze branżowej używa się nazw łacińskich. Pełnimy również funkcję edukacyjną. Przekazujemy informacje naszym klientom o wymaganiach, o postępowaniu z roślinami po przyniesieniu do domu i wstawieniu do wazonu, nazywamy rośliny, dzięki temu szerzymy kaganek oświaty florystycznej dalej. Podsumowując, czego oczekuję od florystów jako klient – właśnie profesjonalizmu, przecież po rostbef nie idę do kwiaciarni a po kompozycje formalno-linearną nie pofatyguje się do sklepu mięsnego.
Jako pasjonat botaniki i nauczyciel zawodu – florysta, spotykam się z niewiedzą na tematy związane z nazewnictwem oraz postępowaniem z materiałem roślinnym. Zdecydowałem się na cykl artykułów o botanice, nazewnictwie roślinnym pod kątem florystyki. Dodatkowo chciałbym również zaprosić Was drodzy czytelnicy do wspólnego stworzenia swoistej Wikipedii florystycznej. Każdy z nas, uczy się przecież przez całe życie, zbierając doświadczenie i wiedzę oraz to, że pochodzimy z różnych stron Polski. Podzielmy się swoją wiedzą na temat danej rośliny, wpisując pod postem ciekawostki oraz własne doświadczenia z daną rośliną, nazewnictwem (również tym handlowym oraz regionalnym) lub wysłać mail pod adres redakcja@floraplus.pl., a my sukcesywnie uzupełniać będziemy informacje.
Rozpoczynam cykl edukacyjny rośliną, która przyczyniła się do wielu zmian w długiej historii człowieka. Wpłynęła na rozwoju ekonomii, powstanie katalogów reklamowych oraz była przyczyną pierwszej banki spekulacyjnej na świecie. Już wiecie, o jakiej mówię? Za którą w XVII w., trzeba było zapłacić kwotę 13 tysięcy guldenów, co stanowiło wartość kamienicy w Amsterdamie. Mowa o „werble” – Tulipanie.
Opis botaniczny
Tulipan (Tulipa L.) roślina wieloletnia, cebulowa z rodziny liliowatych o sztywnej i prostej łodydze. Osiąga od 7 do 65 cm z osadzonymi na niej 3-5 liśćmi. Liście natomiast są bezogonkowe, szerokie – jajowate lub eliptyczne. U niektórych gatunków i odmian na blaszkach liściowych między nerwami występują ciemnopurpurowe smugi lub rysunek w postaci przerywanych, nieregularnych prostokątów. Na szczycie pędu znajduje się zwykle jeden kwiat. Okwiat niezróżnicowany na kielich i koronę. Składa się on z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych listków okwiatu. Część nadziemna wyrasta z jednorocznej cebuli (tak to nie błąd). Cebula tulipana po wydaniu kwiatu zamiera, a jej miejsce zajmuje cebula zastępcza (trochę głębiej), która wyda kwiat w roku następnym. (teraz Już wiecie, dlaczego należy je wykopywać corocznie).
Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i co najmniej 15 tysięcy kultywarów (odmian uprawnych). Uprawiane tulipany dzielimy na następujące grupy:
Tulipany pojedyncze wczesne
Tulipany pełne wczesne
Tulipany Mendla
Tulipany Triumph
Mieszańce Darwina
Tulipany Darwina
Tulipany liliokształtne
Tulipany pojedyncze późne
Tulipany Rembrandta
Tulipany papuzie
Tulipany pełne późne (piwoniowe)
Tulipa kauffmanniana
Tulipa fosteriana
Tulipa greigii
Inne gatunki tulipanów, ich odmiany i mieszańce.
Wiadomości florystyczne
Forma – okrągła, liniowa
Kolor – skala barw kwiatów jest bardzo bogata, są kwiaty białe, żółte, różowe, czerwone i fioletowe w najrozmaitszych odcieniach tych barw, nie ma tylko tulipanów o czysto niebieskim i czarnym okwiecie. Niektóre odmiany są wielobarwne.
Sezon trwa od wiosny poprzez jesień i zimę.
Trwałość zwykle od trzech do 8 dni, w zależności od odmiany, dbałości i stadium dojrzałości w trakcie zbioru.
Zakup aby jak najdłużej cieszyć się kompozycjami z tulipanów kupujmy je, gdy są w formie ścisłych pąków z widocznym kolorem kwiatów. Tylko niektóre odmiany, powinny być zbierane i kupowane w bardziej dojrzałym stadium. W każdym przypadku, wybierajmy kwiaty o prostych i mocnych, zielonych liściach, bez przebarwień. Po zakupie należy rozpakować tulipany i sprawdzić jakość kwiatów. Usunąć wszelkie gumki z łodyg. Następnie usunąć dolne liście i opłukać bieżącą wodą, by zmyć zanieczyszczenia. Podciąć na skos łodygi ostrym nożem florystycznym, odcinając, co najmniej 2 cm łodygi, aby usunąć wyschnięte końcówki. Końce podcina się pod kątem 45 stopni. Dzięki temu zabiegowi zwiększa się powierzchnia wchłaniania wody przez tulipany. Podcinając ok. 2 cm co parę dniu usuwamy lekko zbutwiałe części, które zanieczyszczają wodę i doprowadzają do szybszego gnicia. Po przycięciu łodygi, należy umieścić w pojemnikach z niewielką ilością, odstanej (mniej chloru) zimnej wody. Zimna woda zmniejsza szansę, że kwiaty będą gwałtownie rozkwitną.
Przechowywanie – tulipany lubią chłód i dużą wilgotność. Jeśli więc chcemy przechować kwiaty lub kompozycje z ich udziałem np. na ślub to najlepiej schować je do chłodni lub lodówki. Pojedyncze kwiaty należy przechowywać pionowo w pojemnikach, aby zapobiec wykrzywianiu łodyg.
Wrażliwość na etylen – tulipan nie jest wrażliwy na gaz etylenowy.
Dodatkowe informacje – tulipany są geotropiczne (wyginają się pod wpływem grawitacji) i fototropiczne (wykrzywiają się w kierunku światła). Ich łodygi wydłużają się (rosną) nawet po ścięciu. Dlatego umieszczaj tulipany głębiej niż zaplanowałeś ostatecznie, przewidując ich wzrost. Wykorzystując tulipany w instalacjach, wielkich formach, umieszczonych we fiolkach, pamiętajmy o ciągłym dolewaniu wody – dużo piją.
Jeżeli chcesz coś dodać wyślij do nas informację: redakcja@floraplus.pl lub wstaw komentarz na naszym fanpage’u.