Florystyczne trendy 2023 roku

Oto jest! Przegląd trendów, z którego chętnie korzystają floryści, projektanci i styliści eventowi. Co roku pytamy znanego/ą projektanta/kę florystyczną i/lub obserwatora trendów, aby podzielić się z nami swoją wizją.

W tym roku jest to Joseph Massie z Wielkiej Brytanii, znany ze swoich niesamowicie pięknych instalacji, zamiłowania do prac ślubnych i mistrzostwa technicznego. Lubi dzielić się tym wszystkim ze studentami w swojej Flower School, jego stu tysiącom obserwujących w mediach społecznościowych, a teraz z nami. No to ruszamy: 

FLORYSTYCZNE TRENDY 2023

#1  SZUKAJ ŚWIATŁA SŁONECZNEGO

Bądźmy ze sobą szczerzy – w tej chwili dla wielu życie jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Nasze rzemiosło, nasze dążenie do piękna nie izoluje nas od presji i trosk świata. Jesteśmy w grze końcowej. Mamy coraz ciemniejsze globalne perspektywy gospodarcze, gwałtownie rosnącą inflację, klimat kryzysu na całym świecie, wojna w Europie, a rządzący nie chcą słuchać. Tak trudno jest znaleźć pozytywność, znaleźć chwilę wytchnienia od tego wszystkiego. Kiedy robi się ciemno, naturalne jest szukanie komfortu. Komfort przybiera dla nas różne formy, a dla wielu antidotum może być tak proste, jak bukiet kwiatów, choć niektórzy mogą  wymagać czegoś  bardziej wyszukanego – ale poszukiwany jest wszelki niezbędny wzmaczniacz. Kiedy sytuacja jest ponura, uważam, że najprostsze kwiaty całkiem dobrze sobie radzą i nic więcej nie trzeba. Jasne, nasłonecznione liście Solidago, niewinność Tanacetum, mocne okrzyki goździków i chryzantem – wszystkie są niedrogie, to mocne kwiaty, które przemawiają do prostszego, optymistycznego nastróju. To czysta magia. Często powtarzam moim uczniom z Flower Class, że regularne zdobywanie kwiatów ma moc. Akt regularnego zapraszania kwiatów do twojego życia ma fenomenalny potencjał.  Może zamienić niewinne zainteresowanie w rzemiosło, zbudować pewność siebie z popiołów i sprawić, że będziesz więcej myślał o tym, kim jesteś, otwierając umysł na dalsze inspiracje. Wśród mroku nie zapominajmy szukać światła słonecznego. Nie zapominajmy, że mamy szczęście, że robimy to, co robimy.

FLORYSTYCZNE TRENDY 2023

#2  CHWILA ODPOCZYNKU

Życie znów wydaje się żywe. Po kilku nieco stłumionych latach pandemii, kiedy życie było na wpół przeżywane, życie znów jest łatwe. Wzięliśmy nowy, głęboki oddech. Życie znów wydaje się bardziej dostępne na każdym froncie – niezależnie od tego, czy rozważamy wyjazd za granicę, czy spotkanie ze znajomym na kawę, to wszystko możliwe jest po raz kolejny. Ciężar jest lżejszy. Rzeczy nie wymagają już tak intensywnego dzwigania. Z tym powrotem do życia może nadejść chaos, dlatego przypominam, by wciąż mieć czas dla siebie – by nie do końca zapomnieć o lekcjach wyciągniętych w tych bardziej poważnych czasach. Z hukiem wracają  przyjęcia i szalone wesela, ale mniejsze, bardziej kameralne uroczystości,  wypełniają też kwieciste pamiętniki. To nie tyle rozmiar twojej uroczystości – co fakt, że możesz je mieć,  a serce, które przyłożysz do wydarzenia sprawi, że będzie ono wyjątkowe. Pod względem kwiatowym istnieją tutaj symetrie – zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych wydarzeń – świętujemy ideę, że mniej może z całą pewnością oznaczać więcej, jeśli jest starannie wyselekcjonowane i rozważne. Walczysz o inspirację? Zrób wielkie wrażenie małymi akcentami – wypróbuj analogiczne palety lub kompozycje monokwiatowe, rozkoszujące się pięknem jednego kwiatu. Dzięki temu nawet najbardziej kameralne spotkania będą niezapomniane.

FLORYSTYCZNE TRENDY 2023

#3 SZUKAJ NIEOCZEKIWANEGO

Jedno wiem na pewno, że choć na pierwszy rzut oka może się to nie wydawać, to wielki świat jest pełen cudów – a dotyczy to zwłaszcza kwiatowych cudów. Jesteśmy bardziej ze sobą powiązani niż kiedykolwiek – w jeden senny poranek z mojego łóżka widzę klejnoty z targów kwiatowych Londynu, San Francisco i Tokio i łapię się na tym, że szukam nowego – nowych liści, nowego kwiatu, które dają nam nowe formy, nowe tekstury i nowe kolory, dając nam nowe pędzle do malowania. Nieoczekiwane materiały lub nawet zwykłe materiały, użyte w nowy sposób – przedstawiają nam możliwości zarówno zabawy, jak i rozwoju. Nie lekceważ potęgi zabawy. Jestem pewien, że wszyscy moi uczniowie słyszeli to wiele razy – ponieważ zabawa może prowadzić do odkryć i nowych przełomów, których nigdy nie mielibyście cierpliwości odkryć gdzie indziej. W kompozycjach kwiatowych bardziej skłaniamy się w stronę niecodziennych elementów, odważnie wykorzystywanych do stworzenia charakteru i prezencji. Kontrast jest tutaj naszym towarzyszem zabaw – rozkoszuj się nim! Wyraziste liście — takie jak Caladium lub Alocasia — ułatwią Ci życie, zwłaszcza w połączeniu z kapryśnymi kwiatami, takimi jak Clematis Amazing® Sevilla. Aby podnieść stawkę, dodaj garść zielonych pomidorów, odrobinę tykwy i zaakcentuj niezwykłymi storczykami. Zanurz się w świecie przyrody i szukaj nowego!

FLORYSTYCZNE TRENDY 2023

#4 UROCZYSTOŚCI I INSTALACJE

 
Żyjemy w paradoksalnych czasach – ludzkość stoi przed kolosalnymi wyzwaniami, starając się stworzyć bardziej zrównoważony, równy i milszy świat – a jednak wciąż istnieją powody, by mieć nadzieję. W końcu jesteśmy świadkami końca globalnej pandemii, która przyniosła dramatyczne zmiany, ograniczenia w naszym sposobie życia – ale teraz nadszedł czas, aby ponownie cieszyć się wolnością i cieszyć się życiem, ale jednocześnie gromadzą się ciemne chmury na horyzoncie gospodarczym. Czy można poczuć wszystko naraz? Czasami nie jest łatwo wiedzieć, jak się czujesz. Najlepszą radą, jaką mogę zaoferować, jest pełne, głębokie zanurzenie się w życiu i celebrowanie całego dobra, którym musisz się teraz cieszyć – coś, co wielu z nas decyduje się przyjąć. Od ograniczeń związanych z pandemią, które złagodniały, obserwujemy napływ rezerwacji na wesela, imprezy i przyjęcia – uroczystości w wszystkie ich formach – z tendencją do wyolbrzymiania – pod każdym względem. Instalacje – czy to pływające, wznoszące czy kaskadowe – są na porządku dziennym – i zapewniają wspaniałe możliwości floryście, aby wyrazić swoją kreatywność. Czy nie dobrze jest świętować?

FLORYSTYCZNE TRENDY 2023

#5 DOJRZAŁOŚĆ

W pogoni za dobrymi czasami sięgamy głębiej i obejmujemy wszystkie aspekty naszego doświadczenia życiowego. Na wielu weselach i uroczystościach klienci coraz częściej rozważają m.in dotyk zmysłów, które nie były tak powszechne w poprzednich latach – kolor jest w porządku, tak – ale zapach, konsystencja i smak są lepsze. Aby ożywić nasze dekoracje stołowe i dekoracje, używamy owoców i warzyw, kadzideł, kory, proszków i przypraw, aby zapewnić kolejną warstwę kwiatowym doznaniom. Te dary natury dodają nieoczekiwanej i namacalnej warstwie do postępowania, zmuszając projektantów kwiatów do nieszablonowego myślenia, jeśli chodzi zarówno o mechanikę, jak i estetykę. Aby uzyskać klasyczne akcenty, rozważ dodanie do mieszanki jabłek, gruszek i winogron. Aby uzyskać ciemniejszą, bardziej zmysłową ofertę, dołącz granaty, śliwki, figi i jagody. Połącz z bogatymi, charakterystycznymi kwiatami, aby uzyskać najlepsze rezultaty – nie pożałujesz

 

FLORYSTYCZNE TRENDY 2023

#6 ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

 

Jako floryści, nasze połączenie z naturą jest integralną częścią sukcesu naszego zawodu i jestem głęboko przekonany, że szacunek dla natury jest ogromną częścią tego związku. Kiedy zacząłem studiować florystykę na początku 2000 roku, zrównoważony rozwój po prostu nie był częścią rozważań – nigdy o tym nie wspomniano, a już na pewno nie uczono. Dziś wszystko się zmieniło i coraz więcej florystów staje się świadomych wpływu, jaki ich wybory mają na środowisko i jaki wpływ wywierają na ich projekty, praktyki i biznes.
Dobrze widzieć rewolucję. Edukacja florystyczna również się rozwinęła, a coraz więcej nauczycieli decyduje się na odrzucenie tradycyjnej mechaniki i produktów oraz opracowanie zrównoważonego podejścia do projektowania wszelkich możliwych projektów florystycznych. W moim nauczaniu, na moich kursach mistrzowskich, uczymy wyłącznie przy użyciu zrównoważonych technik projektowania florystycznego i zachęcam Cię do pracy w ten sposób. Kiedy szanujemy naturę, kiedy zmieniamy nasze praktyki, nasze techniki, nasze wybory, poszanowanie natury – wszyscy wygrywają.

 

FLORYSTYCZNE TRENDY 2023
#7 Susz
 
Obecny romans florystyki z suszonymi kwiatami to długotrwały romans – nie nowy, ale bardzo silny trend, który nieustannie obecny jest w domach, aranżacjach i kanałach mediów społecznościowych. Jeśli nie jesteś miłośnikiem suszonych kwiatów, może to dlatego, że niektóre suszone kompozycje mogą wyglądać na starsze niż powinny – bardziej tradycyjną kompozycję możesz znaleźć w wolnej sypialni starszego krewnego – ale tak nie musi być. Suszone kwiaty mogą być lekkie, przewiewne i eleganckie, stanowiąc centralny element wielu uroczystości lub rzeczywiście stałą pozycję w środowisku biznesowym lub domowym. Sztuką jest szukać współczesną ekspresję — poprzez wybór formy, materiałów lub kolorów,  zamiast akceptacji starszego charakteru danych kwiatów. To pułapka, w którą mogą wpaść niektórzy projektanci gdzy zbliżają się do zrównoważonego rozwoju – tylko dlatego, że praca ma zrównoważoną mechanikę i procesy nie oznacza, że musi wyglądać jak coś znalezionego w żywopłocie.To, że coś jest zrównoważone, nie oznacza, że nie może wyglądać nowocześnie, przyszłościowo lub dramatycznie. Myślmy dalej, do postępu i nie bądźmy tak bardzo dosłowni. To samo dotyczy wysuszonych materiałów.
 
 
FLORYSTYCZNE TRENDY 2023
#8 NEUTRALNOŚĆ
 
Klasyczne, ponadczasowe i wiecznie modne – neutralne kwiaty to mała czarna w florystycznym świecie. Niezależnie od tego, czy preferujesz kwiaty bielsze niż białe, czy pozwalasz sobie na przejście w bardziej ziemiste tony, neutralne odcienie na zawsze pozostaną klasycznym trendem w branży kwiatowej Część ich popularności bierze się z konieczności – białe na sympatię, białe na wesela, ale jest w tym coś więcej niż nakazuje tradycja. Neutralność reprezentują wygodę – chwila wytchnienia dla oczu w ciągu długiego dnia  i myślę, że właśnie dlatego  zawsze jest popularna. Niezależnie od tego, czy szukasz subtelnej nuty – na przykład tej, którą możesz podziwiać w wazonie Polianthes lub Helleborus, czy też czegoś, no cóż, nieco bardziej dramatycznego, możesz zaufać neutralnej palecie kolorów. Życie jest zajęte, życie jest szalone, życie jest pełne – tak długo panuje neutralność, aby zapewnić nam spokój i pogodę ducha.
 
 
 
 
Podziękowania za materiał dla Marginpar.