Pokaz florystyczny Michala Haut’a

W terminie 17-18 maja 2023 r., obyły się 52 Florystyczne Mistrzostwa Republiki Czeskiej, które każdego roku odbywają się w malowniczo położonym Děčínie oraz przepięknym, zbudowanym na skale Zamku w Děčínie, ale to już wiecie, ponieważ zamieszczaliśmy już materiał z tego wydarzenia na naszych kanałach. Notabene, zamek należał do roku 1932 do rodziny Thun-Hohenstein,  do której to rodziny należy nasza europosłanka Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein. Portal Floraplus.pl po raz kolejny miał zaszczyt objąć patronem medialnym to święto czeskiej florystyki i za każdym razem, niezmiennie zadziwia nas zupełnie inne podejście Czechów do florystyki niż w Polsce.

 

 

Do samych mistrzostw jeszcze wrócę w innym artykule, a z Wami chciałbym się podzielić wrażeniami z pokazu Michała Haut’a, który podczas drugiego dnia Mistrzostw Czech we Florystyce, poprowadził ponad dwugodzinny pokaz florystyczny. Sylwetkę tego znanego słowackiego florysty, chyba nie muszę szerzej przypominać naszym czytelnikom, wspomnę tylko, że po raz ostatni mogliśmy podziwiać prace Michała, podczas Europa Cup w Katowicach w 2022 roku, kiedy to reprezentował swój kraj.

Jako redaktor portalu florystycznego miałem okazję obserwować wiele pokazów, jednakże na mnie ten właśnie wywarł spore wrażenie. Sam nie wiem, co konkretnie urzekło mnie podczas pokazu, miejsce-wnętrza Zamku Děčín, przepiękne rośliny użyte podczas pokazu i niekoniecznie była to tylko tzw. egzotyka czy też lekkość konwersacji Michała z publiką, zauważalny brak dystansu pomiędzy prowadzącym a audytorium lub skupienie widowni i ogromny szacunek prowadzącego do zgromadzonych na sali nauczycieli zawodu florysty oraz uczestników pokazu w różnym wieku. Jest to o tyle istotne, że w Czechach kształci się w zawodzie florysty już od podstawówki tzw. kategoria żak, a najwięcej pytań zadawali właśnie uczniowie szkół podstawowych. Michał podczas pokazu przedstawił kilkanaście prac, stanowiących przekrój prac florysty np. bukiet, kompozycja, konstrukcja, bukiet ślubny etc. 

W nieudziwnionych raczej komercyjnych pracach zastosował ciepłe, radosne barwy roślin, ciekawy zestaw naczyń i szereg technik, które prowadzący opisywał, dzieląc się w ten sposób wiedzą ze zgromadzonymi na pokazie z widzami. Brak zbędnego wywyższania i traktowania zdobytej wiedzy jako skrytej i tajemnej, zarezerwowanej dla nielicznych, co tak często możemy zaobserwować na naszym podwórku. Dwie godziny minęły bardzo szybko, a po pokazie udałem się na galę, podczas której ogłoszono wyniki 52 Florystycznych Mistrzostw Republiki Czeskiej, ale o tym w następnym artykule.