Dni Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie 17-18.06.2023

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie to oaza zieleni w centrum Warszawy łącząc Zamek Królewski, Stare Miasto z Wisłą. Są miejscem odpoczynku od zgiełku, miejscem spotkań i wydarzeń i to stąd roztacza się jeden z piękniejszych widoków na rozległą panoramę doliny rzeki. 

Początki ogrodów sięgają XVI wieku, ich wielkość, wygląd i losy były zmienne. Dopiero ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski zapragnął mieć w tym miejscu rozległy ogród – w górnej części reprezentacyjny przynależny dworowi królewskiemu, a w dolnej park publiczny.

Ta wizja to ziściła się dopiero w  XIX wieku, kiedy to architekt Jakub Kubicki nie tylko zaprojektował unikalną budowlę zabudowującą stropem ruchliwą ulicę wzdłuż skarpy i geometryczne ogrody nad nią, ale i ogród w dolnej części.

Odtworzony i otwarty w 2015 roku Ogród Górny wraz z otwartym w 2019 roku Ogrodem Dolnym są integralną częścią Zamku Królewskiego Rezydencji Królów i Rzeczpospolitej – stanowią jego wspaniałą oprawę i dopełnienie. Ogrody łączą w sobie wyjątkowe wartości: historyczne, krajobrazowe, przyrodnicze i społeczne. Dostępne dla publiczności – zgodnie z koncepcją ostatniego króla Polski Stanisława Augusta są parkiem publicznym, ale o charakterze rezydencjonalnym. Ogrody Zamkowe to dziś wymarzone miejsce odpoczynku, dostępne dla mieszkańców i turystów są atrakcyjną przestrzenią spacerową i rekreacyjną. Otwarte przez cały sezon są bijącym na nowo „sercem stolicy”.

Ogrody   szczycą się własnymi odmianami roślin – co roku kwitnie tu tulipan ‘Serce Warszawy’® autorstwa Pana Romana Szymańskiego i róża w odmianie ‘Królowa Warszawy’®  wyhodowana przez Pana Łukasza  Rojewskiego.

 

 

 

DNI OGRODÓW

W weekend 17-18 czerwca zapraszamy na wyjątkowe święto zamkowych ogrodów, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji! Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem.

 

Zapraszamy na spotkanie z kulturą i naturą pełne ciekawych wydarzeń, niespodzianek,
ale  i uwalniającego od codziennego stresu kontaktu z przyrodą i inspirowaną nią sztuką.
Ogród i kwiaty to główne motywy splatające program wydarzeń.

W Arkadach Kubickiego zobaczyć można wystawę ,,Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje”. Zaprosiliśmy do współpracy artystów, florystów i naukowców: Pawła Totoro Adamca, Jolantę Drozd, Zbigniewa Dziwulskiego, Krystynę Lubanski, Bożkę Rydlewską, Izabelę Wolską-Kuśmider i Urszulę Zajączkowską.  Ich zachwyt ulotnym pięknem, tajemniczą mądrością i naturą roślin wraził się w malarstwie akwarelowym, surrealistycznej grafice i pop-up, instalacji przestrzennej, ilustracji botanicznej i kompozycjach florystycznych. Unikalne fotografie ujawniające nieznane piękno wnętrza róży ‘Królowa Warszawy®’ prezentowane na wystawie, to efekt badawczej i twórczej pasji prof. Urszuli Zajączkowskiej – poetki, botaniczki, artystki wizualnej.

Jednocześnie w Ogrodach prezentujemy wystawę rzeźby współczesnej Obecni – prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku  takich artystów jak m.in.: Xawery Dunikowskiego, Adam Myjak, Barbara Zbrożyna, Bernard Ossowski czy Alfons Karny. Portrety kobiet i mężczyzn wyłaniają się z żywych ram bukowych żywopłotów, które nadają im nowy, wyjątkowy kontekst. Wystawa pozostanie w Ogrodach do 30 września.

DNI OGRODÓW to także idealny moment na podziwianie i poznawanie kolekcji letnich kwiatów sezonowych i bylin oraz królewskich róż na zamkowych rabatach. W ramach spaceru edukacyjnego  opowie o nich architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej.  

W programie ponadto liczne wydarzenia i aktywności dla dorosłych i dzieci – animacje ruchowe w na królewskim trawniku, pokazy ogrodnicze i florystyczne, a dla zainteresowanych historią spacer edukacyjny ,,Tajemnice zamkowej skarpy”, który osobiście poprowadzi Michał Sobieraj – szef zamkowego Działu Edukacji.

Dla spragnionych wiedzy ogrodniczej i inspiracji przygotowaliśmy warsztaty i pokazy – ogrodnicze i florystyczne oraz spotkania ze znanymi i lubianymi ogrodnikami – Mają Popielarską, Agnieszką Hubeny-Żukowską i Łukaszem Skopem, którzy opowiedzą o swoich fascynacjach i spojrzeniu na ogród. Partner wydarzenia Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przygotował stoisko poradami i atrakcjami dla uprawiających miejskie ogrody. Będzie tu także można dowiedzieć się wszystkiego o konkursie Warszawa w kwiatach https://zzw.waw.pl/warszawawkwiatach/, którego 40. edycja zbliża się wielkimi krokami. Zainteresowanych kondycją i szmaragdowej zieleni naszej murawy we wgłębniku zapraszamy na pokazy i porady pt. ,,Tajemnice zamkowych trawników”, które poprowadzą eksperci z Emeralld – Partnera Ogrodów Zamku.

Warsztaty malowania kwiatów w technice akwareli poprowadzą artystki Jolanta Drozd i Krystyna Lubanski, a autorka artystycznych ilustracji Bożka Rydlewska zaprosi swojego świata snu i magii inspirowanego naturą w ramach warsztatu ,,Rajski ogród”.

Dla aktywnych ruchowo gości Ogrodu zajęcia sportowe na pięknej zielonej murawie codziennie o 12.00 poprowadzi Paulina Załuska.  Dla dzieci przewidziano animacje ruchowe, gry i zabawy, malowanie buziek w botaniczne motywy oraz mini warsztaty ogrodnicze.

Kiermasz róż i innych ogrodowych roślin to okazja do nabycia ciekawych odmian i uzyskania porad ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego, które także zaprasza do konkursu najpiękniejszą różę ogrodową i testowania zapachów różanych. W grabowych labiryntach lub na zamkowych schodach spotkamy piękną Królową Róż w wyjątkowej kwiatowej stylizacji. Królewski zespół tańców La Danse  z Kutno Miasto Róż pokaże tańce z dawnych epok.  

W sobotni wieczór w Ogrodzie Dolnym posłuchamy muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Impressione z sopranistką Mileną Lange, a w niedzielę wieczorem zobaczymy spektakl Latającego Teatru Sztuki Ciała pt. Pędy.

Zarowno   w sobotę  jak  i w niedzielę  zapraszamy  na pokazy  florytyczne   Połączeni w  wykonaniu  mistrzów   florytyki  Sylwi  Bednarek  i  Zbigniewa Dziwulskiego

 

Wstęp do ogrodów, na wystawy, pokazy,  atrakcje dla dzieci i spektakle jest wolny.

Udział w spacerach edukacyjnych bezpłatny (obowiązują zapisy).


Warsztaty malarstwa i kolażu z artystami są odpłatne (koszt 50,00 zł).
Zgłoszenia w Punkcie Informacji: informacja@zamek-krolewski.pl lub pod telefonem

 

Ogrody Górne czynne w godz. 10.00-20.00, Ogród Dolny – 10.00-22.00,

Dni Ogrodów w godz. 10.00-19.00.

Więcej  informacji  znajdziecie:

https://dni-ogrodow.ogrody-krolewskie.pl/

https://dni-ogrodow.ogrody-krolewskie.pl/program