Rok 2021 – florystycznym okiem.

Cofając się o rok, w nowy 2021, weszliśmy pełni nadziei na lepsze jutro, głodni nowych możliwości i głowami pełnych pomysłów. Pisząc dziś te résumé pierwszego stycznia 2022 roku, Wam drodzy czytelnicy oddaje osąd, czy spełnił nasze i Wasze oczekiwania.


Styczeń 2021

W pierwszym miesiącu nowego roku, obchodziliśmy pierwsze urodziny naszego portalu florystycznego Floraplus.pl, założyciele portalu, czyli Joanna Lewandowska, Michał Bursig oraz Rafał Kawałko, przygotował z tej okazji florystyczną niespodziankę z wykorzystaniem kwiatów róży Avalanche oraz Cymbidium podarowanych nam, przez naszych partnerów- Sigma International Poland orazGospodarstwo Ogrodnicze Cymbidium-Królikowscy
Propagując polską florystykę, pokazaliśmy piękną ślubną aranżację w stylu Art Deco, przygotowaną przez Piękne Projekty.
Edukacyjne na łamach naszego portalu Sebastian Wasilewicz propagował opracowany przez siebie projekt WebFloraPolska-kultura w sieci.
Niestety, nie byliśmy na targach IPM Essen, ponieważ w związku z ciągłym zagrożeniem epidemiologicznym, zostały odwołane.

Luty 2021

Do Polski po długoletniej nieobecności wróciła zima, z silnym mrozem i opadami śniegu, a my pragnąc wiosny wspominaliśmy zeszłoroczne Tragi w Essen oraz zaklinaliśmy kwiatami odwrót zimy. Oczywiście tak jak floryści na całym świecie przygotowaliśmy propozycje na Walentynki. W lutym nie odbyły się również, targi, na których debiutowaliśmy jako portal florystyczny- Gardenia/SpecialDays 2021, z tych samych powodów co IPM Essen. Przedstawiliśmy światu obłędne prace florystyczne Izy Nobis. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że rok 2021 we florystyce obfitował w kreacje florystyczne, ponieważ wielu florystów po nie sięgało.
Floryści prześcigali się w nowych aranżach ślubnych jak np. w wersji Gry o tron, zorganizowane przez Wedding Corporation, Agencja Spinki.
Pod koniec lutego zasmuciła nas informacja o przełożeniu, tak wyczekiwanego przez europejskich florystów konkursu EuropaCup w Katowicach. Ma odbyć się w nowym terminie – 26-28.VIII.2022 r.


Marzec 2021

Rozpoczęty życzeniami dla żeńskiej części naszych czytelników z okazji Dnia Kobiet oraz zapowiedzi o wystawie tulipanów w Wilanowie. Promowaliśmy ponownie stworzona rok wcześniej bazę polskich kwiaciarni, zachęcając społeczeństwo do zakupu kwiatów – pamiętacie #kupujkwiaty

Kwiecień 2021

Ponownie rozpoczęty życzeniami z okazji Wielkiej Nocy. Aura na zewnątrz trochę odpuściła, a my rozpoczęliśmy propagowanie prac w ogrodzie i sadzeniu krzewów, królowej kwiatów – róży.
Nie mogło zabraknąć kolejnej okazji do składania życzeń, tym razem  przy okazji Dnia Florysty.Maj 2021

Pozieleniały włosy drzew i cieplejszy powiał wiatr, a w sercach florystów szybciej popłynęła krew, co mogliśmy zaobserwować w pracach Małgorzaty Szwagiel, przypomnijmy – Florystki Roku, przesłanych i wyróżnionych przez magazyn Fusion Flowers w konkursie „Game on-Show Your Creativity”.
Po raz kolejny pokazaliśmy pelargonię w aranżacjach florystycznych w projekcie Pelargoniowy freestyle, zorganizowanych przy współpracy Pelargonium for Europe oraz Moja Pelargonia.Czerwiec 2021

Rozpoczął się iście po królewsku, ponieważ mieliśmy zaszczyt objąć patronatem medialnym, najważniejsze wydarzenie ogrodniczo-florystyczne w 2021r., a mianowicie Królewską Wystawę Kwiatów. „Muzeum w zgodzie z naturą” na Zamku Królewskim W Warszawie, z przepięknym pokazem kwietnych sukni w wykonaniu M. Szwigiel. Świat usłyszał też o nowej odmianie róży – Królowa Warszawy, którą wyhodował Łukasz Rojewski. Na zamku odbyły się jej chrzciny. Podczas tej wystawy wielu florystów zaprezentowało swój kunszt podczas aranżacji oraz pokazów, nie zabrakło również miasta kojarzonego z różą, czyli Kutna. Jego przedstawiciele przygotowali cześć wystawy pod nazwą Róż-norodność.


Lipiec 2021

Upragniony czas wakacyjno- urlopowy, jednak dla nas wakacje trwają cały rok, ponieważ wykonujemy pracę, która kochamy, relaksujemy się i spełniamy się w niej. Na początku lipca zawitaliśmy na VI edycję Festiwalu Kwiatów w Minieurolandzie zlokalizowanym w Kłodzku. Zeszłoroczna impreza pt. „Fashion Flower Week” obfitowała w kwiatowe kostiumy, pamiętacie, o czym już pisałem – rok 2021 to rok kwiatowych kreacji.
Wraz z Moja Pelargonia przeprowadziliśmy konkurs pt. „Pelargonia wieczorową porą”. Po raz kolejny floryści przekroczyli granicę ludzkiej wyobraźni.
20 lipca na florystycznej mapie Polski pojawiło się nowe miejsce, zwiazane z promowaniem  florystyki-Silna Lawenda. Odbył się tam pokaz pięciu mistrzów florystycznych, a królową prac była lawenda.

W lipcu jeden z naszych redaktorów, po raz trzeci został wyróżniony, publikacją pracy florystycznej w prestiżowym zestawieniu najlepszych światowych florystów-International Floral Art 2021-22. Przeprowadziliśmy również wywiad z Dawidem Głodkiem, młodym zdolnym florystą.Sierpień 2021

W sierpniu, Sebastian Wasilewicz, edukował i zachęcał społeczeństwo do opieki i dzielenia się zielenią- tzw. wspólną. Sądzę, że ludzi dobrej woli, wrażliwych na naturę, nie trzeba było przekonywać do tej akcji.
Odwiedziliśmy kolejną ważną wystawę – 47 Święto Róży-Ogólnopolską Wystawę Róż w Kutnie. Znów środowisko florystyczne, sięgnęło wyżyn rzemiosła i artyzmu, przygotowując wielkie formy i instalacje z kwiatów. Przyznano hodowcom róż i konkretnym odmianom medale.Wrzesień 2021

Zniesiono, niektóre obostrzenia pandemiczne, a nasz portal szybko rzucił się w wir pracy. Odbyły się Targi ZIELEŃ TO ŻYCIE w Warszawie, na których nie mogło nas zabraknąć, w końcu pełniliśmy funkcje patrona branżowego. Odwiedziliśmy egzaminy florystyczne w Szkole florystycznej Małgorzaty Niskiej, odbywające się w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a także Akademię Marioli Miklaszewskiej, która przeprowadziła egzamin w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Po rocznej przerwie gościliśmy na zaproszenie Czeskiego Stowarzyszenia Florystów na jubileuszu 50 Mistrzostw Florystycznych Czeskiej Republiki w Decinie. Mieliśmy też zaszczyt pełnić funkcje patrona medialnego tej imprezy, za co bardzo dziękujemy i do zobaczenia w tym roku. Relacjonowaliśmy dla Was poczynania polskiej reprezentacji na konkursie 2nd VISEGRAD OASIS CUP na Słowacji, w którym to Ewa Bugaj zdobyła pierwsze miejsce.
We wrześniu, promowaliśmy pracę bułgarskiej florystki-Malina Simeonova, która zaprezentowała przepiękne torebki kwiatowe i nietuzinkowe bukiety. Zaczęliśmy również publikować w języku angielskim.Październik 2021

W tym miesiącu, zaczęliśmy od prezentacji prac Petera Anokhina z Azji Środkowej. Fenomenalny styl, kolorystyka i zdjęcia. Po powrocie do Polski przedstawiliśmy kolejną zdolną osobę świata florystycznego – Mateusza Żyłę z Poznania.

Listopad 2021

 

Wyjątkowo obfity w wydarzenia florystyczne. Przede wszystkim po dwóch latach pojechaliśmy na Niderlandów na dwie najważniejsze imprezy kwiaciarskie-Trade Fair Aalsmeer organizowane przez Royal Flora Holland oraz odbywające się Vijfhuizen-International Floriculture & Horticulture Trade Fair. Miło było powrócić na te targi, zaobserwować zmiany w globalnej produkcji oraz trendy kreowane na najbliższy rok. Był to również czas spotkań i rozmów ważnych dla naszego portalu. Niestety nie mogliśmy być jednocześnie na organizowanych w tym samym czasie tragów Gardenia 2021 w Poznaniu, jednak floryści polscy jak zwykle stanęli na wysokości zdania i swoimi pokazami przyciągnęli zwiedzających. Już wiemy, że Gardenia w roku 2022 będzie prawdopodobnie w dwóch terminach, te listopadowe w drugiej połowie miesiąca.
Po przyjeździe przygotowywaliśmy się do pokazu wieńczącego rok florystyczny, a mianowicie pokaz bożonarodzeniowy – Jesteś Gwiazdą, przy współudziale MojaPoinsecja, OASIS Floral Products Polska, 4florist i Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, na scenie wystąpili  znani floryści – Monika Kasprzyk, Róża Marciniak oraz Stefania Początek, i Mateusz Żyła.
Na zakończenie, przeczytać mogliśmy artykuł Agnieszki Murawskiej relacjonującej Dutch Flower Week z Niderlandów.Grudzień 2021 r.

 

Instytut Pantone przedstawił, a zaraz po nich nasz portal-Color of the Year 2022, PANTONE 17-3938 Very Peri.
12 grudnia na naszym portalu obchodziliśmy Dzień Poinsecji, a w połowie grudnia, zaprezentowaliśmy prace wspaniałych florystów, którzy przesłali prace na konkurs organizowany przez Fusion Flowers magazine /@AmaryllisInfo pod tytułem „Party Time with Amaryllis!”, trójka z nich została laureatami konkursu, poświadczając tylko to, co dobrze już wszyscy wiemy – jesteśmy bardzo dobrymi florystami. Na koniec roku, nasz redaktor przeprowadził wywiad z Różą Marciniak, z którą nawiązaliśmy współpracę w 2021 r.

 

Podziękowania specjalne dla osób oraz instytucji, z którymi współracowaliśmy w 2021, czyli:

Ambasada Królestwa Niderlandów

Sigma International Poland

Gospodarstwo Ogrodnicze Cymbidium-Królikowscy

Piękne Projekty

MTP Gardenia 2021

IPM Essen

Sebastian Wasilewicz

Wedding Corporation,

Agencja Spinki.

magazynu Fusion Flowers

Małgorzaty Szwaigiel

Pelargoniu for Europe

 Moja Pelargonia

Kamila Żmjewska

Zamek Królewski

Iza Nobis

Monika Drąg

Łukasz Rojewski

Anna Rosochacz

Miasto Róż, Kutno.

International Floral Art.

Dawidem Głodkiem

Monika Zawadzka

Monika Symonowicz

Monika Kasprzyk

Stefania Początek

Anna Grabkowska-Pikor

Róża Marciniak

Marcin Wańka

Renata Wieczorek

Katarzyna Sikora

Maria Sarnowska

Łukasz Dopieralski

Agnieszka Dąbrowka

Agnieszka Murawska

Katarzyna Skiba

Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobiewskiego

Kutnowski Dom Kultury

   Weronika Leonarczyk

Szkoła florystyczna Małgorzaty Niskiej

Akademia Marioli Miklaszewskiej

Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR

FlowerExpo Polska

Ewa Bugaj

Oasis Floral Produkt Polska

Malina Simeonova

4Florist

Peter Anokhin

Matusz Żyła

Trade Fair Aalsmeer

Royal Flora Holland

IFTF Vijfhuizen 2021

Jak dobrnęliście do końca mojego podsumowania, w Nowym Roku 2022, życzę nam wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości w dążeniu do celu, współpracy, a nie separacji oraz oświecenia, na każdej płaszczyźnie funkcjonowania.