Dzień Tulipana

W sobotę 15 stycznia 2022 roku po raz kolejny odbędzie się Dzień Tulipana. Ten dzień to symboliczny początek sezonu na cięte tulipany.

AKTUALIZACJA:
W tym roku po raz kolejny nie udało się niestety zorganizować zwyczajowego dywanu kwiatowego, o czym stowarzyszenie poinformowało na piątkowej konferencji prasowej. Ale Tulip Promotie Nederland znalazło bardzo ciekawą alternatywę i dalej świętowało ten dzień, wprawdzie w innej formule, ale wciąż bardzo tradycyjnej w Holandii. Już od rana producenci tulipanów wsiedli na swoje „bakfietsen” (typ roweru z dużym kontenerem, służącym do przewozu różnych towarów.), które po brzegi wypełnione były bukietami świeżych i kolorowych tulipanów, a po kanałach Amsterdamu przez cały dzień pływała barka, która ledwie utrzymywała się na powierzchni, od ciężaru kwiatów, które miała na pokładzie. Ponieważ hasłem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Tulipana jest „dziel się szczęściem’, każdy przechodzeń był tego dnia obdarowywany dwoma bukietami tulipanów: dla siebie oraz właśnie dla kogoś innego, by też mógł się podzielić radością, jaką niosą ze sobą tulipany.

Na barce stał znany w Holandii aktor komiczny i wokalista, André van Duin, który tego dnia ochrzcił nowego tulipana. On sam również rozdawał kwiaty i zabawiał publiczność, która podchodziła do barki.

Arjan Smit, przewodniczący kolektywu plantatorów TPN tak skomentował całą inicjatywę:

Trwają teraz ponure i niepewne czasy dla wielu ludzi z powodu trwającej pandemii. Dlatego przydałoby się trochę szczęścia. Wręczenie bukietu tulipanów automatycznie wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Co roku w Dzień Tulipanów sami doświadczamy tego fenomenu. Jako hodowcy jesteśmy dumni, że nasz wiosenny kwiat w ostatnim czasie stał się symbolem optymizmu i radości. Nie tylko w Holandii, ale także za granicą.

 

Co roku w trzecią sobotę stycznia z okazji Dnia Tulipana na placu Dam w Amsterdamie producenci tulipanów układają ogromny dywan kwiatowy, z którego każdy, kto akurat tego dnia przebywa w tym mieście, może sobie narwać tyle tulipanów, ile tylko uniesie.

W tym roku Holendrzy będą świętować radość, a tematem przewodnim całego dnia jest hasło ‘dziel się szczęściem’.

Jak pisze Promocja Tulipanów w Holandii, czyli producenci tulipanów w Holandii, którzy są organizatorami tego wydarzenia, „tulipany są dla każdego,[..] i każdy może je kupować i wręczać innym, a bukiet kolorowych tulipanów można kupić dla siebie, do domu, lub podarować komuś w prezencie. Bo dzielenie się szczęściem, jest zawsze podwójnym szczęściem.”

Uznaje się, że właśnie od trzeciej dekady stycznia przez około 100 kolejnych dni tulipan króluje na giełdach kwiatowych w Holandii i również w Polsce.

Na święto tulipanów w Polsce musimy jeszcze poczekać: zwyczajowo Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych organizuje swoją wystawę tulipanów na dwa tygodnie przed Wielkanocą. Wtedy też można podziwiać ponad 100 odmian tego pięknego kwiatu w jednym miejscu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Sandra Balk/Tulpen Promotie Nederland