Silna Lawenda – mistrzowski pokaz florystyczny 25.07.2021

Pokaz florystyczny pięciu mistrzów florystyki z lawendą w roli głównej w miejscowości Silna. Ich piątka i silna lawenda, bedzie zabawa i bedzie się działo. Zanim jednak pokażemy efekty ich prac, a to dopiero za trzy dni, pragniemy  przybliżyć sylwetki biorących w pokazie mistrzów florystycznych oraz zapoznać Was drodzy czytelnicy,  z miejscem pachnacym lawendą a zwanym Silną Lawendą.

Róża Marciniak

Kreatywna mistrzyni florystyki i florystyczny kreator. Potrafi nawet z niezbyt wyszukanego, prostego materiału roślinnego, stworzyć małe dzieła sztuki. Odważna, podejmująca wszelkie wyzwania. Obserwująca przyrodę i wdrażająca w życie każdy swój „zielony plan”. Miłośniczka wypraw leśnych. Możliwości i opcje florystyczne dostrzega na każdym kroku. Wystarczy wyjść z domu, rozejrzeć się, a pomysł sam przyjdzie do głowy. Potrafi działać pod presją czasu, jak i otoczenia, odnajdując się w każdej sytuacji. Ucząc się i zdobywając doświadczenie zawodowe obroniła tytuł Mistrza Florystyki, spełniając swoje marzenia. Obecnie prowadzi swoją Pracownię Rzeczy Ładnych w Poznaniu, gdzie realizuje wspaniałe projekty. Na co dzień uczy również nowe pokolenie florystów wrażliwości na otaczającą nas przyrodę. Angażuje amatorów florystyki do udziału w prawdziwych uroczystościach, uwalniając ich wyobraźnię i kreatywność. Pokazuje, jak dobierać rośliny, tworzyć oryginalne kompozycje i rozwijać wyobraźnię. Lubi proste, ale nieoczywiste rozwiązania. Kocha psy i ma ogromne poczucie humoru.

Renatę Wieczorek

Jak wspomina, swoją przygodę z florystką zaczęła w 2006 roku. Od tamtej pory pogłębiała swoją wiedzę i umiejętności, by w końcu stać się mistrzem florystyki. Inspiruje ją natura i jej piękno, a także zastosowanie elementów metaloplastyki i ceramiki we florystyce. Lubi łączyć elementy rękodzieła z roślinami. Znana i ceniona jako nauczyciel zawodu florysta. Od lat przekazuje wiedzę oraz prowadzi kursy i warsztaty florystyczne. Sprawia jej przyjemność i satysfakcję, przekazywanie własnych umiejętności innym, którzy stawiają pierwsze kroki we florystyce. Jest stałym uczestnikiem tragów Special Days w Poznaniu  i każdego roku przedstawia zaskakujące techniki florystyczne oraz wspaniałe aranżacje florystyczne inspirujące florystów. Wspaniała osoba, od której zawsze otrzyma sie pomocną dłoń.

Łukasz Dopieralski

Mistrz florystyki, od kilkunastu lat zdobywając doświadczenie pracuje w zawodzie florysty w znanych kwiaciarniach w Wielkopolsce. Ciągły rozwój zawodowy oraz zdobywane umiejętności potwierdza uczestnictwem w wielu warsztatach i akcjach florystycznych propagując ideę prezentacji naturalnych kompozycji we florystycznym świecie. Udział w konkursie „Kwitnący Grand”, w którym zajął II miejsce, a także uczestnictwo w warsztatach jako uczestnik ukierunkowało jego dalszy rozwój zawodowy. Obecnie po ukończeniu kursów pedagogicznych realizuje się jako prowadzący, szkoleniowiec oraz wykładowca w szkole policealnej Medicus. Współpracuje również z firmami dystrybucyjnymi i handlowymi, które zajmują się importem i sprzedażą kwiatów doniczkowych i ciętych, a także dystrybuujących artykuły i dodatki florystyczne. Uczestnictwo w wielu inicjatywach florystycznych, tworzenie aranżacji zieleni we wnętrzach i kompozycji okolicznościowych na różnego rodzaju eventach powoduje chęć dalszego rozwoju zawodowego i dzielenia się zdobytymi umiejętnościami oraz praktyką. Podczas wielu kursów i szkoleń, które ma przyjemność prowadzić, kształci przyszłych pracowników kwiaciarni i szeroko rozumianej branży florystycznej. Zawód florysty wykonuje na co dzień, spotykając się z klientami, poznając tym samym ich potrzeby i gusta. Uczestniczy w warsztatach florystycznych organizowanych przez m.in. Szkołę Kwitnące Horyzonty, w warsztatach florystycznych w firmie JMP. Bierze udział w wielu wydarzeniach międzynarodowych, targach i pokazach, gdzie obserwując trendy i kierunki rozwoju współczesnej florystyki przenosi je na rodzimy rynek.

Marcin Wańka

Zwariowany mistrz florystyki i florystyczny wariat, dbający jednocześnie z największym pietyzmem o każdy szczegół. „Moja przygoda z roślinami zaczęła się już w dzieciństwie, gdy zakładałem mały przydomowy ogród u rodziców. Pasja wciąż się poszerzała i obejmowała nowe dziedziny związane z ogrodnictwem. Wtedy natrafiłem na florystykę i stwierdziłem „to jest to”.” Szkoła średnia i studia na Kierunku Ogrodnictwo i Architektura Krajobrazu pozwoliły mu na rozwijanie swoich zainteresowań   Wystawy, szkolenia i praca w kwiaciarni dodawały skrzydeł i pewności siebie, co zakończyło się uzyskaniem tytułu Mistrza Florystyki. Napotkanie na swej drodze Róży Marciniak pokazało mu, że nie musi to być tylko praca zawodowa, ale również styl życia – i tak się stało. Obserwacja przyrody, przemijanie, zmiany pór roku to dla niego ogromna inspiracja do tworzenia nowych prac. Największym szczęściem jest połączenie pracy ze swoimi „obsesjami  florystycznymi”. Obecnie kieruje najlepszą kwiaciarnią w Toruniu – Jaga – design, która uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce. Nie boi się wyzwań, a jedynie tego, że zabraknie mu materiału roślinnego. Odważny florysta kochający przyrodę i zwierzęta. Jego urok osobisty i miłe usposobienie powoduje, że zjednuje sobie sympatię ludzi.

Rafał Kawałko 

Mistrz florystyki, właściciel pracowni florystycznej NPK Rafał Kawałko Floral Designer. Od lat nauczyciel praktycznej nauki zawodu Florysta. Egzaminator w zawodzie florysta w Izbie Rzemieślniczej w woj. mazowieckim oraz egzaminator OKE we Wrocławiu. Miłośnik i znawca roślin, autor artykułów na łamach prasy branżowej, czynny bywalec imprez florystycznych. Współzałożyciel portalu florystycznego Floraplus.pl i jego redaktor naczelny. Propagator florystyki w Polsce i Europie na licznych wydarzeniach branżowych m.in. Gardenia Special Days w Poznaniu, Fiesta Garden w Opolu, Zieleń to życie w Warszawie, Hurtownia Kwiatów Róża w Kartowicach i Arteflorando we Włoszech. Prace wykonane przez Rafała trzykrotnie zamieszczano w publikacji International Floral Art. w latach 2016-2021.

Pole Lawendowe „Silna Lawenda”

 

Założycielką plantacji lawendy jest Pani Iwona Piechota, plantacja powstała w 2020r. i znajduje się w Silnej. Z końcem kwietnia ubiegłego roku rozpoczęły prace przy zakładaniu pola lawendowego. Pierwsze sadzonki pojawiły się 25 maja, a ostatnie 4 lipca. Pole dostała od rodziców, a jego powierzchnia wynosi 1,3ha. Sadzonek na polu jest 10,5 tysiąca, a samej agrowłókniny 8km rzędów. Agrowłóknina została rozłożona maszynowo, natomiast cała reszta jest to praca ręczna do której zalicza się pielęgnację, pielenie oraz przycinanie lawendy, a także koszenie trawy.

Na polu rosną dwie odmiany lawendy – lawenda lekarska wąskolistna i lawenda pośrednia. Lawenda wąskolistna nosi nazwę Hidcote Blue i jest przeznaczona głównie do rękodzieła oraz bukietów, natomiast głównym przeznaczeniem drugiej odmiany lawendy – pośredniej Grosso jest wytworzenie olejku oraz hydrolatu z lawendy. Na polu znajduje się również sklepik, w którym można zaopatrzyć się w hydrolaty lawendowe, olejki eteryczne z lawendy, sól do kąpieli – jest to sól karnalitowa z morza martwego z olejkiem i suszem, świece sojowe z woskiem pszczelim, świece rzepakowe, fusetki, woreczki z suszem, zawieszki woskowe z olejkiem lawendowym, różanym, pomarańczowym oraz leśnym, a także ręcznie malowane magnesy, podkładki pod kubki, zakładki do książek oraz breloczki.

W przyszłości Pani Iwona planuje na polu zrobić miejsce do spędzania wolnego czasu. Pragnie, aby ludzie mogli tutaj przyjechać z własnym prowiantem, zrobić ognisko w gronie przyjaciół, czy też imprezę plenerową dla rodziny. Będzie to strefa relaksu, na której znajdą się ławki oraz pufy. Planowane jest również wprowadzenie na plantacji nowej odmiany lawendy kulinarnej, która nosi nazwę Munstead i ma mniejszą zawartość olejków eterycznych.