Kwitnąca feeria barw i zapachów które zalewa Miasto Stołeczne Warszawa  

  Dzięki  kreatywności  i pracowitości  ogrodników  i pracowników   Zarządu Zieleni Warszawy możemy   podziwiać Kwitnąca feeria barw i zapachów które zalewa Miasto Stołeczne Warszawa   Na rabatach przy ulicach, na rondach, w donicach przykuwają uwagę mieszkańców kwitnące byliny, rośliny jednoroczne i falujące kępy traw ozdobnych.

Jest różnorodnie i niesztampowo. Oto przykładowe lokalizacje, gdzie spotkacie ukwiecenia:

 

Nie sposób nie zwrócić uwagi na rabatę bylinową pośrodku ronda Waszyngtona – nad jeżówkami purpurowymi górują delikatne perowskie łobodolistne. Z nimi ładnie się komponują ostróżki, rozchodnik wielki ‘Chocolate drop’ o czekoladowej barwie liści i trzcinnik ostrokwiatowy.

 

Kolorowo zrobiło się przy ul. Wawelskiej – są tu m.in. lobelie przylądkowe ‘Blue Carpet’, pomarańczowe aksamitki rozpierzchłe ‘Disco Orange’, wielobarwne, pochodzące z Meksyku cynie wytworne ‘Mondo Mix’, jeżówki, dalie ‘Franz Kafka’ Są też pacioreczniki i rudbekie, krwawniki pospolite ‘Cerise Queen’ oraz fioletowe szałwie omączone.

 

Nad tymi bogatymi kompozycjami unoszą się delikatne, różowo-białe gaury Lindheimera. Warto też zwrócić uwagę na starca srebrnolistnego ‘Angel Wings’ o jedwabistych, srebrzystobiałych liściach. Tę niezwykłą roślinę można teraz podziwiać w wielu miejscach w Warszawie – jej liście są spore, wielkości dłoni i rzeczywiście jedwabiste w dotyku.

 

Zachwycają rośliny w donicach przy ulicy Marszałkowskiej, np. nad Trasą Łazienkowską zobaczymy kompozycje złożone ze wspomnianego starca srebrnolistnego, ale również uroczego, pochodzącego z Australii Ptilotus ‘Joey’ – o delikatnie różowych kwiatach. Dopełnieniem kompozycji są gomfreny ‘Truffula Pink’ o niedużych różowych kwiatach, wysokie gaury i żółta tojeść rozesłana.

 

Kwitnąco jest również w innych dzielnicach Warszawy – np. na rondzie Waszyngtona na Pradze-Południe. W donicach falują gęste kępy ostnicy, a kolorami kuszą różowe pelargonie bluszczolistne.

 

 Zarząd  Zieleni   Warszawa

 

Autorem zdjęć jest Krzysztof Babicki, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy