XXII Wystawę chryzantem i traw ozdobnych

 

 

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oddział Poznański, Wielkopolski Związek Ogrodniczy koło Poznań oraz Palmiarnia Poznańska zorganizowały XXII Wystawę chryzantem i traw ozdobnych. Prezentacja objęła dwie hale w Palmiarni Poznańskiej, w których floryści, członkowie SITO Oddział Poznański oraz pracownicy Palmiarni zaaranżowali dostarczone rośliny.

Otwarciu wystawy 6 listopada towarzyszył wykład ,,Chryzantemy – przybysze z Dalekiego Wschodu” wygłoszony przez dr hab. Annę Lisiecką, prof. nadzw.

Czas trwania wystawy założono na ok. 10-14 dni, zależnie od tempa przekwitania chryzantem. Wystawa zaprezentowała przegląd gatunków i odmian traw ozdobnych oraz chryzantem z upraw cenionych wielkopolskich producentów. Chryzantemy pochodziły z Ogrodnictwa Aniela i Andrzej Kłak oraz Ogrodnictwa Wiesław Grzegorzewicz, a trawy ze Szkółki Traw Henschke. W trakcie trwania wystawy zaplanowano również wykład przybliżający chryzantemy od strony ogrodniczej i kulturowej: ,,Chryzantemy w kulturze” .

Chryzantem przede wszystkim kojarzą się w Polsce jako rośliny żałobne, głównie na kwiat cięty. Na wystawie zaprezentowano odmiany w doniczkach, które można wykorzystać nie tylko w dekoracjach funeralnych. Sprawdzą się również w obsadzeniu pojemników do dekoracji wnętrz, na balkony, tarasy, ogrody na dachach lub rabaty. Wiesław Grzegorzewicz pokazał bardzo okazałe egzemplarze odmian o drobnych kwiatach. Pogrupowane w dużych plamach miedzy zimozielonymi roślinami dały imponujący efekt. Z pewnością podobnie prezentowałyby się na tarasach lub przy wejściu do budynku. Kolekcja odmian z Ogrodnictwa Aniela i Andrzej Kłak pokazała dużą różnorodność bardzo ciekawych kształtów i barw kwiatów. Nowe, jeszcze bezimienne odmiany przyciągały uwagę mocnymi plamami koloru oraz intersującą budową kwiatów.

Trawy ozdobne odgrywają coraz większą rolę we współczesnej architekturze krajobrazu, zarówno w zieleni miejskiej, jak i ogrodach przydomowych. W ramach propagowania przez SITO wiedzy o tej grupie roślin w ramach GARDENII 2024  odbył się wykład dr Moniki Henschke, planowany jest również kurs. Szkółka Traw Henschke przedstawiła bardzo szeroki zestaw gatunków o różnych walorach dekoracyjnych oraz rozmiarach. Szkółka zajmuje się produkcją traw od 20 lat, swoją działalność rozpoczęła jako pierwsza w Polsce.

W okresie pierwszego tygodnia wystawy (6-15.11.24) Palmiarnię odwiedziło ok 6 000 osób.

Zdjęcia archiwum SITO, Maria Matuszczak

 

 

ORGANIZATOR
WYSTAWY CHRYZANTEM I TRAW OZDOBNYCH

      

Patronat medialny: podoslonami.pl

 floraplus.pl