Jest pewne miejsce w samym centrum Warszawy, które zaskakuje różnorodnością. Oprócz nawiązujących do okresu baroku regularnych form boskietów grabowych, strzyżonych parterów, z bukszpanu czy trawiastego wgłębnika są tu kipiące kolorami bylinowe i sezonowe kwietniki, różane rabaty i ostoja bioróżnorodności w postaci swobodnej rzadko koszonej murawy. To Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie. By dodatkowo podkreślić ten właśnie aspekt bogactwa i mariażu Kultury z Naturą występującej w Zamku Królewskim, Muzeum otwiera swoje bramy dla gości i zaprasza na Dni Ogrodów.

Róża Leonardo da Vinci -Fotografia Agnieszka Żukowska
Ogrody, które pięknie łączą Plac Zamkowy z Wisłostradą i schodzą łagodnie z wzgórza zamkowego ku Wiśle. Dzisiejszy ogród zamkowy w dalszym ciągu stanowi swoisty bufor na styku paradnej siedziby władcy i tętniącego życiem miasta, jak było przez stulecia. W ostatnich latach stał się jednak ogólnodostępnym miejscem zabaw, wypoczynku i spotkań. Bogactwo form i niezwykłość spotykanej kolorystyki ogród zawdzięcza naturze, ale uważny gość dostrzeże również wielką pracę ogrodników.
To właśnie różnorodność i bogactwo świata roślin ogrodowych stylów i emocji, jakie wywołują stały się inspiracją dla zorganizowania Dni Ogrodów. To wyjątkowe wydarzenie połączyło siły i talenty artystów z różnych dziedzin, w wspólnym mianownikiem stało się piękno i unikalność przyrody, jej siła i kruchość zarazem.
Zapraszamy dziś do środka tej opowieści, którą snujemy podczas Dni Ogrodów. To historia opowiadana na wielu płaszczyznach przez różnych twórców – samą przyrodę i artystów wrażliwych na jej wyjątkowość: malarzy i rysowników, muzyków, aktorów, ogrodników i florystów, naukowców, edukatorów i animatorów wolnego czasu w miejscu, gdzie można te światy twórczo łączyć tak, by dać radość, emocje i szczyptę nauki – w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.
Botaniczne fascynacje
W trakcie trwania wydarzenia goście będą mogli odbyć spacery przyrodnicze wziąć udział w warsztatach obejrzeć pokazy florystyczne i ogrodnicze.
W Arkadach Kubickiego można będzie obejrzeć wystawę „Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje”, w której biorą udział:
Jolanta Drozd-malarka-akwarelistka, ilustratorka i kaligrafka
Zbigniew Dziwulski- mistrz florystyki
Paweł Totoro Adamiec- architekt krajobrazu, artysta wizualny, fotograf, charakteryzator i mistrz florystyki
Krystyna Lubanski- artystka akwarelistka
Bożka Rydlewska– artystka wizualna, ilustratorka

fot. Kasia Kassija
Izabela Wolska Kuśmider- artystka malarka, ilustratorka, graficzka
Urszula Zajączkowska- botaniczka, poetka, felietonistka, dr hab. profesor SGGW
Wystawa „Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje” to opowieść o pięknie i mądrości kwiatów i ogrodu widziana oczami artystów. Ale to także opowieść badaczki – botaniczki i poetki, która zagląda do środka łodygi, liścia, kwiatu i korzenia i odkrywa przed nami ich nieznane piękno. To opowieści florystów, którzy tworzą żyjące obrazy i formy na krótką chwilę zamykając w nich urodę barw, kształtów, faktur i ich połączeń. Nie boją się przy tym użycia zaskakujących materiałów, które kiedyś były czymś innym. Ta wystawa to także opowieść o emocjach i relacjach, jakie powstają pomiędzy twórcą, obiektem, ale także pomiędzy tym, który go zobaczy i doświadczy.
Ogród i rzeźba
W sezonie letnim do ogrodu wkraczają także instalacje przestrzenne i rzeźby. Artystyczna oraz edukacyjna aktywność w ogrodach u podnóża skarpy wiślanej jest nieodłączną częścią zamkowej działalności i pozostaje w harmonii z historycznym charakterem budynku. Dlatego również w ten weekend goście odwiedzający Zamek będą mogli podziwiać prace znakomitych artystów, których dzieła na co dzień można podziwiać w kolekcji Centrum Rzeźby w Orońsku:
- Xawerego Dunikowskiego
- Adama Myjaka
- Barbary Zbrożny
- Bernarda Ossowskiego, oraz
- Alfonsa Karnego.
Spotkajmy się w Ogrodach Zamku Królewskiego
w weekend 17-18 czerwca!
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Kurator Agnieszka Żukowska serdecznie zapraszają do Zamku.
więcej informacji:

Agnieszka Żukowska- kurator wystawy