Kalanchoe na Broniszach

Przez najbliższy tydzień na warszawskim rynku hurtowym Bronisze, na hali kwiatowej można oglądać mini wystawę o kalanchoe. To dobry powód, by dowiedzieć się więcej na temat tej ciekawej rośliny.

Roślina znana, popularna, często wykorzystywana do dekoracji wnętrz przez cały sezon ze względu na bajecznie kolorowe, delikatne kwiatki wprowadzające radość do każdego pomieszczenia. Latem, aż do wczesnej jesieni może być wspaniałą ozdobą balkonów, tarasów. Doskonale komponuje się z innymi sukulentami. Kalanchoe nie jest wymagającą rośliną: jako sukulent magazynuje wodę w grubych mięsistych liściach, dlatego nie wymaga częstego podlewania i nadaje się na słoneczne stanowiska a w domu nawet na trudny, południowy parapet.

Kolanchoe jest  wprost stworzone na dobrze nasłonecznione stanowiska, ze wzgledu na ródnorodność kolorów i form kompzycje z jej wykorzystaniem bywają bardzo energetyczne. Podczas tworzenia arażacji na Broniszach to właśnie kolor i różnorodność grały główną rolę. Aby dodatkowo podkreślić piękno kalanchoe oraz możliwości, jakie stwarza ta roślina, na wystawie wykorzystane zostały różne pojemniki: od szaro betonowych niskich i ascetycznych w formie donic aż po sporych rozmiarów zielonych ceramicznych i eleganckich w rysunku pojemników. Ponadto kalanchoe zostało połączone z różnymi formami eszeweri (należących do gruboszowatych, tej samej rodziny co kalanchoe) a całości kompozycji dopełnialy lekko kontrastujące zielone hedery. Donice zostały wypełnione keramzytem, aby umożliwic drenaż i całość kompozycji nie była cieżka.

W wybijających sie na pierwszy plan zielonych dużych donicach ładnie zagrało połączenie wysokiej białej kalanchoe o licznych pełnych kwiatach z grupy calandiva z inna forma botaniczną kolanchoe Lucky Bells: średniej wielkości pomarańczową.

 

Wysokość i wielkości pojemników zawsze determinują całość kompozycji, ale gdy wykonujemy aranżacje roślinne bierzemy pod uwagę również takie czynniki, jak efekt, który mamy osiągnąć oraz styl kompozycji oraz oczwywiście miejsce jej eksponowania. Inna kolorystykę i pojemniki stosujemy w letnich, słonecznych kompozycjach  a inna w kompozycjach na Wielkanoc , Boże Narodzenie czy w czasie karnawału. Kolanchoe jest bardzo uniwersalną rośliną dostępną przez cały rok i warto ją wykorzystać jako motyw w aranżacjach na wiele okazji.

Opisywana mini wystawa kalanchoe to produktowa prezentacja tej rośliny, dlatego celem było pokazanie jej różnorodności, ale jednocześnie musieliśmy uważać, aby nie przesadzić z ilościa i formą dlatego ograniczyliśmy ilość kompozycji, aby całość była wizualnie bardziej czytelna dla odbiorcy, a jednocześnie chcieliśmy pobudzić wyobraźnię i zachęcić florystów do wykonania własnych aranżacji z tą ciekawą rośliną.

Wszyskie rośliny na codzień dostępne sa na rynku kwiatowym na Broniszach i tam też kupione zostały wszystkie rośliny, z których powstała cała wystawa. Warto nadmienić, że jest to zaledwie ułamek odmian kolanchoe oferowanych na rynku.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe?

  • Kwiaty powinny być nierozwinięte, ale kolor odmiany powinien być już widoczny
  • Liście powinny mieć ciemno zielone wybarwienie, być jędrne oraz bez śladów uszkodzeń
  • Koniecznie należy też sprawdzić, czy wraz z rośliną nie przyprowadzimy szkodników i chorób do domu.
  • Roślina nie radzi sobie z temperaturami poniżej 12°C.  Jeżeli temperatura powietrza jest niższa, przy zakupie poprośmy o zapakowanie rośliny, by ochronić ją przed zimnem.

Pielęgnacja kalanchoe

Roślina wymaga minimalnej pielęgnacji – jest zatem idealna dla osób zapracowanych, które nie są urodzonymi ogrodnikami. Jest też idealna jako pierwsza roślina dla dzieci.

STANOWISKO
Kalanchoe lubi stanowisko jasne, nawet słoneczne, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

  • Jeśli roślina ma stać na powietrzu, na termometrze musi być powyżej 12°C
  • Zimą kalanchoe potrzebuje dużo światła, dlatego roślinę najlepiej ustawić na parapecie południowego okna. Latem natomiast powinna stać w miejscu osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych.
  • Zimą najlepiej rośnie, gdy zapewnimy temperaturę 10–15 st. C, w mieszkaniu powinna stać z dala od grzejników.
  • Maksymalna temperatura latem powinna wynosić ok. 27 st. C.

PODLEWANIE
Roślina magazynuje wilgoć w grubych liściach; wystarczy podlewać ją raz w tygodniu a zimą co 10 dni.

  • wodę najlepiej podać do podstawki i starać się nie moczyć jej liści. Lepiej unikać zbyt częstego nawadniania: lepiej, by gleba pozostała zbyt sucha niż za wilgotna.
  • Rośliny nie wolno spryskiwać. Gdy powietrze jest bardzo suche warto w pobliżu roślin ustawić pojemnik z wodą wypełniony keramzytem. Liście przeciera się wilgotną szmatką, nie wolno nabłyszczać. Należy też usuwać przekwitłe kwiatostany i chore liście.

NAWOŻENIE
Nawozimy raz na dwa tygodnie, gdy roślina kwitnie, nawozem do roślin kwitnących.

Organizatorem prezentacji jest Agencja PR SIGMA International Poland działająca na polskim rynku w imieniu Always Kalanchoe. Wystawę można oglądać na hali kwiatowej w sektorze C/D. Ekspozycje przygotowali Małgorzata Mastyna Bursig i Michał Bursig.

Mamy nadzieję że zachęciliśmy Was doz ainteresowania sie tymi pięknymi roślinami które potrafią kwitnąć pnad 8 tygodni.

Zdjęcia: Aga Murawska

Artykuł sponsorowany