Rok 2020 – jaki był?

Według większości standardów 2020 był rokiem okropnym, w którym śmierć i problemy nawiedzały prawie wszystkie społeczeństwa na naszej planecie. W czasie rzeczywistym okres ten był dla nas niezaprzeczalnie trudny, jednak patrzymy z nadzieją w nowy 2021 – jaki będzie?  Tego z pewnością  nie wiemy, jednak zanim odgadniemy przyszłość, czas podsumowań mijającego 2020 w 12 odsłonach, miesiąc po miesiącu.  Zaczynamy?

Styczeń

Nasza trójka powołuje do życia nowy portal florystyczny Floraplus.pl, (choć jego origin był co nieco skomplikowany), już teraz wiemy, że gdy na początku jest trudno, później jest tylko lepiej.

Nasza inauguracja odbyła się na jednych z najważniejszych targów branży florystycznej-IPM Essen 2020. Dołączyliśmy w ten sposób do wielkiej rodziny florystycznej. Włączyliśmy się w promocję EuropaCup Katowice 2020. Wówczas nikt jeszcze nie myślał o tym, jak ten rok da się wszystkim we znaki.

Luty 

Debiut naszego portalu na rynku polskim-SpecialDays w Poznaniu- najistotniejsze targi branżowe w Polsce,  również w 2020 r. inaczej zorganizowanej, ponieważ bez Gardenii.

 

Wielki sukces naszego pokazu-Kontrasty na salonach oraz naszego stoiska targowego -notabene jedynego portalu na targach. O Covid-19 zaczyna się mówić, jednak jeszcze z dystansem.

Jako patroni medialni wspieramy inicjatywy i wydarzenia florystyczne, jak te będące mariażem kwiatów i kunsztu krawieckiego (Macieja Krzusa oraz Kamila Hali).

Marzec 

Koronawirus pokazuje pazury a w Polsce zaczyna się lock down. Odwołane zostają targi GreenDays. Gospodarka zwalnia, zamykane są sklepy, firmy, kwiaciarnie. My jednak wspieramy  i współfinansujemy imprezę florystyczną w Zespole Parkowo-Pałacowym w Przeworsku, która nie odbyłaby się bez wsparcia garstki florystów z Polski (część nie przyjechała, rozumiemy, zaczynamy bać się o własne życie).

Pojawił się nowy termin EuropaCup-IV.2021. Odwołana zostaje międzynarodowa impreza florystyczna Arteflorando we Włoszech.

Kwiecień 

Strach ma coraz większe oczy. Organizujemy ogólnopolską akcję #kupujkwiaty połączoną z utworzeniem ogólnopolskiej bazy działających kwiaciarni w nowych standartach epidemiologicznych na naszym portalu. Szczytny cel w reżimie sanitarnym- dzwonisz, zamawiasz i odbierasz. Pomimo zamknięcia większości społeczeństwa w domach, wzrasta popyt na rośliny doniczkowe i sezonowe, a my idąc za ciosem rozpoczęliśmy promować pelargonię.

Maj 

Promujemy na portalu oraz fan page’u kwiaty, branżę ogrodniczo-florystyczną. Dzięki naszej pomocy ogrodnicy uprawiający tulipany sprzedają dzisiątki tysięcy tych pięknych kwiatów.

 

Nawiązujemy współpracę z Sebastianem Wasilewiczen, który od tego czasu publikuje na łamach naszego portalu słynne podcasty. Organizujemy wespół z  MojaPelargonia i PelargoniumforEurope – obsadzenie pelargoniami Zamku Moszna-jednego  z 11 najpiękniejszych zamków na świecie.

Publikujemy jako pierwsi Krajowy raport z badania rynku kwiatowego opracowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów

Czerwiec 

Wirus trochę odpuszcza, przynajmniej tak wszyscy uważamy (jednak to tylko przyczajenie się do wielkiego skoku). Organizujemy pierwszą zabawę florystczną-Powrót do przyszłości. Udajemy się w gości do PeonyWorld

Lipiec 

Jest lato i trochę zapominamy o wirusie. Włączamy się w promocję oraz bierzemy czynny udział w imprezie florystyczne-Wiszące Ogrody Księżnej Izabeli Czartoryskiej-w Puławach.

Wraz z partnerami SigmaInterantionalPolska,  Oasis Floral Products Polska , promujemy chryzantemę  oraz róże Avalanche wyeksponowane w przepięknych aranżacjach Zygmunta Sieradzana.

Sierpień 

Następuje luzowanie obostrzeń sanitarnych. Organzujemy z Zamkiem Moszna i wieloma partnerami,  jedno z najważniejszych oraz największych w roku 2020  wydarzeń florystycznych-Magia kwiatów na zamku.

Choć przez chwilę zapominamy o Covid-19 i przenosimy zwiedzających w magiczny świat magii i kwiatów. Odnosimy wielki sukces medialny, jesteśmy z siebie dumni, że organizowana przez nas tak wielka impreza się udała,  ale wyciągamy również wnioski i snujemy plany na przyszły rok w tym samym miejscu.

 

Wrzesień 

Żyjemy jeszcze wspomnieniami z lata, ale również bierzemy udział w kolejnej imprezie florystycznej tym razem 46 Ogólnopolskim Święcie Róż w Kutnie, któremu organizacja na wolnym powietrzu, ze względu na wytyczne epidemiczne wyszła tylko na dobre.

Październik 

Relacjonujemy egzamin mistrzowski z  Kwitnących Horyzontów, mający przebieg na Zamku w Niemodlinie. Mam wrażenie, że floryści w 2020 roku pokochali zamki i pałace jako odpowiednia sceneria oraz oprawa prac florystycznych.

Ze względu na drugą falę zachorowań na Covid- 19, państwa europejskie wprowadzają nowe obostrzenia dla obywateli. Odwołane  zostają targi styczniowe Essen.


Listopad 

Pojawia się kolejna  zmiana  daty wielkiego święta florystycznego EuropaCup w Polsce na czerwiec 2021, mamy nadzieję, że po raz ostatni i faktycznie się odbędą. Ogłaszamy kolejną zabawę florystyczną z nagrodami-Święta z gwiazdą wespół zespół z StarsforEurope i Mojapoisencja.

Sebastian Wasilewicz prezentuje na naszych kanałach medialnych swój nowy projekt WebFloraPolska – Kultura w Sieci.

Grudzień 

Obejmujemy patronatem medialnym ostatnią w tym roku imprezę florystyczną organizowaną przez Piotra Marca w Przeworsku pt. Ogród Zimowy w Pałacu Lubomirskich, organizowanej w wersji on-line.

Instytut Pantone ogłasza kolor roku 2021.  Państwa wprowadzają kolejny lock down.

Joanna Lewandowska prezentuje szereg filmów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o tematyce-Przystrój dom na święta-inspiracje florystyczne.

Pomimo niewątpliwie trudnego roku, uważamy, że był on dla naszego portalu łaskawy. Umożliwił rozwinięcie skrzydeł, gdzie inni je złożyli,  a kończąc nasze podsumowanie, życzymy naszym czytenlikom na  2021 przede wszystkim zdrowia, aby nowy rok, był mniej przestępczy od własnie mijającego,  wprowadził spokój ducha i rozwinięcie skrzydeł we wszelkich dziedzinach Waszego życia.

Witaj Nowy Roku 2021