Amaryllis, to prawdziwa gwiazda zimy – florystyczne szkiełko i oko.

Zwartnica (Hippeastrum), znana również jako Amaryllis (nazwa handlowa), jest rośliną z rodziny Amarylkowatych  (Amaryllidaceae) i jest szczególnie znana ze swoich ogromnych kwiatów.

Opis botaniczny

Rodzaj składa się z około 75 gatunków i ponad 600 mieszańców i odmian. Rośliny te można  znaleźć dziko rosnące w (sub-) tropikalnych regionach Meksyku i Karaibów aż do północnej Argentyny. Ze względu na gołe łodygi kwiat jest również znany jako Naked Lady w Ameryce Północnej. Są to rośliny cebulowe o średnicy 5-12 cm i wytwarzają kilka zimozielonych liści. Łodyga jest prosta, pusta w środku, wysokości do 60 cm, dźwiga zwykle do czterech (wyjątkowo do 6) dużych kwiatów o średnicy do 30 cm, mających 6 dużych płatków. Kwiaty są na ogół koloru czerwonego, różowego, białego lub pomarańczowego i pojawiają się przed rozwojem liści. Zwartnice często mylone są z inną rośliną z rodziny amarylkowatych – Amarylis (Amaryllis belladonna) rosnącą w Afryce Południowej. Najłatwiej rozróżnić je po liczbie kwiatów (zwartnica ma ich do 4-6, amarylis do 12) i łodydze pustej w środku (u Zwartnicy), lub pełnej (Amarylis). Ponadto uprawiane w Polsce zwartnice kwitną wczesną wiosną, a amarylis późnym latem.

Asortyment

Wszelkiego rodzaju krzyżowania zaowocowały grupami zwartnicy,  opartymi na kształcie kwiatu: Galaxy Grp, Diamond Grp, Colibri Grp, Double Galaxy Grp, Double Diamond Grp, Double Colibri Grp, Butterfly Grp, Trąbka Grp i Spider Grp, w tym Cybisters z odmianami w kształcie orchidei lub pająków.

Forma – okrągła

Kolor – skala barw kwiatów jest bardzo bogata, zaczynając od kolorów czerwonych i białych poprzez fioletowe, różowe, żółte, zielone i różne dwukolorowe.

Sezon –  zima i wiosna

Trwałość zwykle do kilka dni, w zależności od  dbałości i stadium dojrzałości w trakcie zbioru.

Zakup – w trakcie kupna sprawdź długość i liczbę pąków na łodygę. Podobnie jak wszystkie kwiaty, kwiaty zwartnicy  powinny być wolne od szkodników i chorób przy zakupie. Zwróć uwagę na szarą pleśń przy zakupie. Sprawdź również, czy działki nie są zwiędłe, suszone, zmięte, przeszklone lub przebarwione. Łodygi są czasami słabe, wyrwane lub wyschnięte. Oznacza to, że kwiaty były przechowywane suche i zbyt długo. Po zakupie, trzeba przyciąć kilka centymetrów od końca łodygi ostrym nożem, następnie umieść kwiaty w czystych wiadrach lub wazonach czystą wodą (jest to roślina niewymagająca wysokiego lustra wody). Dodaj specjalną odżywkę, która zapewni, że kwiaty otworzą się dobrze. Kwiaty nie powinny być wilgotne w jej wyniku nadmierna wilgotność lub kondensacja, może to spowodować rozwój  grzyba. Zwijanie końca łodygi jest charakterystyczną cechą rośliny. Możesz temu zapobiec, owijając małym kawałkiem taśmy wokół końca łodygi. Podczas tworzenia bukietów i kompozycji, dobrym pomysłem jest, aby wstawić szpikulec do pustej łodygi, w celu podtrzymywania ciężkich kwiatów. Podczas pracy z gąbką  warto przygotować dziurę przed włożeniem kwiatu. Najlepiej wyglądają w  eleganckich, długich wazonach. Możesz tworzyć atrakcyjne bukiety świąteczne i aranżacje, łącząc zwartnicę z gołymi gałęziami, takimi jak Cornus lub Salix, z Ilex verticillata.

Przechowywanie –  Kwiaty są zwykle dostarczane na  sucho w pudełku i przechowywane w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze 5 °C, ale nie zbyt długo, aby uniknąć wysychania łodyg.

Wrażliwość na etylen – zwartnica jest wrażliwa na etylen.

Dodatkowe informacje – jedną z opcji kreatywnych jest powieszenie kwiatów do góry nogami z kilku gałęziami, aby stworzyć układ wiszący jako rodzaj alternatywnej choinki. Jeśli wlejesz wodę do łodyg, kwiaty będą kwitnąć w pełni.