Zielonym do góry -Monstera

Tym artykułem zaczynamy cykl pod tytułem

ZIELONYM DO GÓRY

Przedstawiający wybrane gatunki roślin doniczkowych

Monstera

To jedna z bardziej poszukiwanych ostatnio roślin pokojowych.

Najpopularniejsza jest Monstera dziurawa (wonna)-Monstera deliciosa

 

Najbardziej poszukiwane ostatnio jej odmiany z przebarwiającymi się na biło liśćmi

Monstera deliciosa „Thai Constellation”

I Monstera deliciosa „ Variegata”

Jej ojczyzną są tropikalne lasy południa Ameryki północnej czyli Meksyku do i Ameryki środkowej czyli np. południowej Panamy

W Polsce uprawiana jako roślina ozdobna.

W naturze rośliny te wspinają się po drzewach i to na wysokość nawet 20 m., stąd elastyczna łodyga i długie korzenie powietrzne.

W mieszkaniach nie osiągają aż tak imponujących rozmiarów.

Liście mogą osiągać spore wymiary są powycinane a starsze liście są dziurawe.

 

Należy do rodziny Obrazkowate (Araceae Juss.)

Pomimo swojego pochodzenia  monstera bardzo dobrze dobrze znosi nasze warunki mieszkaniowe. Odpowiada jej przeciętna temperatura pokojowa (20-23°C),  stanowisko powinno byś dobrze oświetlone ale toleruje miejsca nieco zacienione, znosi suche powietrze i nie oczekuje zimowego spoczynku (temperatura nigdy nie powinna spadać poniżej 15°C). Nie powinna być jednak narażona na działanie bezpośrednie słońca. Wymaga tez sporo przestrzeni wokół siebie .

Liście monstery  potrafią być  naprawdę duże, dekoracyjnie powcinane, skórzaste, rozwijają się na końcach długich i sztywnych ogonków liściowych. Liście układają się naprzemiennie na elastycznej, z czasem drewniejącej łodydze.  Na całej długości łodygi pojawiają się zwisające korzenie czepne, przypominające liany. Nie są dekoracyjne, ale nie należy ich usuwać, gdyż roślina będzie chorować. Można natomiast podwiązać je do ozdobnej podpory lub palika, które i tak musimy monsterom zapewnić.

Inne gatunki monstery

Monstera perforowana inaczej zwaną ukośną (M. obliqua ) o nieco węższych, całobrzegich liściach pochodzi pochodzący z Trynidadu i obszaru od Kostaryki do Peru i środkowej Brazylii, zasiedlający lasy deszczowe strefy równikowej

Monsterę Adansona (M. adansonii). „Monkey Mask pochodzi  z obszaru od Belize do Peru i Brazylii, introdukowany w Portoryko, zasiedlający lasy deszczowe strefy równikowej.

 

Dla miłośników monster, którzy nie mogą przeznaczyć dla nich dużej ilości miejsca, poleca się nieco mniejszą monsterę „Borsigiana”. Jest bardzo podobna do ogromnej monstery dziurawej, ale charakteryzuje się wolniejszym wzrostem i nie osiąga tak dużych rozmiarów.

Młode liście monster nie posiadają charakterystycznych wcięć ani otworów, gdyż te wykształcają się dopiero w fazie pełnej dojrzałości liścia. Monstery wydają kwiaty, które wyglądem przypominają inne kwiaty obrazkowatych. Składają się z żółtawej kolby oraz otaczającej ją skórzastej, białej lub kremowej pochwy. Są duże i bardzo dekoracyjne, ale niezwykle rzadko pojawiają się na roślinach uprawianych w mieszkaniach czy biurach.

Bardzo ważne jest zapewnienie rośliną odpowiedniej wilgotności podłoża powtarzające się przesuszanie może spowodować kłopoty, szczególnie w rozwoju młodych liści. Zdarza się też zasychanie brzegów blaszek liściowych. Nadmiernie wilgotne podłoże może natomiast powodować choroby grzybowe lub gnicie korzeni.

Podłoże powinno być  żyzne Rośliny podlewamy zawsze do spodka zapobiega to przelewaniu roślin które jest znacznie bardziej szkodliwe niż przesuszenie.

Z zasady wiosną i latem gdy jest więcej światła i jest wyższa temperatura podlewamy bardziej obficie i regularnie co 2 tygodnie zasilamy odżywką.

Jesienią i zima ograniczamy podlewanie i zasilamy odżywką raz w miesiącu.

Monstera bardzo lubi zraszanie szczególnie zima ale w okresie zimowym kiedy je zraszamy podlewajmy mniej rośliny.

Monstera nie przepada też za dużymi wahaniami temperatury.

My florysci uwielbiamy używać lisci monstery do naszej pracy ,niesamowita jest przy modnych dekoracji w stylu urban jungle i w najbardziej nawet szalonych florystycznych pomysłach.

Michał Bursig

Kwiatostan monstery

 

Monstera deliciosa -Thai collection

Monstera deliciosa Variegata