Pokaz florystyczny „Kwiaty i szkło” w Republice Czeskiej

W hucie szkła Jílek czescy floryści pokazali kruche piękno szkła i delikatność kwiatów.


Program obejmował niekonwencjonalny pokaz florystyczny „Kwiaty i szkło” w wykonaniu mistrzów Republiki Czeskiej Jaromíra Kokeša, Hanki Šebestovej i Karolíny Žáčkovej. Niekonwencjonalny, ponieważ odbył się we wnętrzach huty szkła Jílek, a nowo powstałe kompozycje były sparowane ze szklanymi wazonami wyprodukowanymi w hucie.

Pokaz był bardzo udany, a goście, pod wrażeniem prac, które mogli zobaczyć podczas pokazu oraz atmosfery całego wydarzenia. Na scenie można było zobaczyć, nie tylko jak powstają piękne dekoracje kwiatowe, ale również- a może przede wszystkim- jak powstawały wazony wykorzystane podczas pokazu. Oczywiście połączenie kwiatów i szklanych wazonów było ukoronowaniem tego dnia. Można było spróbować obu tych rzemiosł.

Floryści wykazali się sporą kreatywnością: ich prace doskonale wpisywały się w krajobraz starej huty szkła. Struktura wykonanych prac pięknie współgrała z szklanymi naczyniami w których były prezentowane. Prace były bardzo przemyślane, delikatne, ażurowe. Prace mistrzów, szalenie zwiewne, delikatne wykonane z wielu roślin zebranych z natury, nie przesadzone, formy  idealny przebieg linii. Bardzo proste piękne formy – czyste w odbiorze, ale piękne.

Po pokazie goście mogli skorzystać z programu towarzyszącego pokazowi oraz połączyć go z degustacją kawy w nietradycyjnej kawiarni Druhá kolej, która znajduje się bezpośrednio w starym wagonie.

Autor: Petr Žáček
Zdjęcia: Petr Vrabel