Za nami XIII już edycja Wystawy Tulipanów w warszawskim Wilanowie. Na wystawie zaprezentowano niemalże 100 odmian tulipanów, z łączną liczbą kwiatów szacowaną na około 5 tysięcy sztuk!
Na wystawie prezentowane były wyłącznie odmiany, z przeznaczeniem na kwiat cięty. W Polsce na ten cel uprawia się łącznie około 120 odmian tych pięknych kwiatów.
Jak co rok, wystawa zgromadziła wielu zwiedzających i cieszyła się dużym powodzeniem. Inaczej, niż w poprzednich latach miejsce ekspozycji zostało podzielone na strefy. W każdej strefie, oddzielnym 'pokoju’ można było podziwiać bukiety tulipanów połączone ze sobą pod kątem kolorystycznym. Dzięki takiej organizacji wystawy, poszczególne grupy kolorystycznie były pięknie eksponowane na odpowiednio zaaranżowanym tle.
Całości aranżacji po raz kolejny podjęła się mistrzyni florystyki, Karolina Ładyżyńska Skrzypek. Warto nadmienić, że w tym roku współpracowała z nią Weronika Kwiatek -Binda. Obie Panie biorą udział w konkursie EuroSkills w Gdańsku we wrześniu 2023.
Program
Wystawie towarzyszył szeroki program wydarzeń transmitowany na żywo na Facebooku, na profilu organizatora wystawy. dostępny też dla osób, które nie mogły przybyć osobiście.
Podczas kilku sesji online można było się dowiedzieć, czy tulipany zmieniają barwę kwiatów (wykład prof Agnieszki Krzymińskiej- Bródki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) a także posłuchać o tulipanowych starociach i nowościach, o których opowiadał dr hab. Dariusz Sochacki. Warto też zwrócić uwagę na wykład dr hab. Jadwigi Treder, która opowiadała o cebulowych w donicach.
Wszyscy wykładowcy, którzy podczas wystawy dzielili się swoją wiedzą od lat są aktywnymi członkami Stowarzyszenia i obok producentów drugim filarem całego Stowarzyszenia.
Historia
Tulipany pochodzą z rejonów Azji począwszy od Antolii (Kraina Historyczna w Turcji) i Iranu na Zachodzie aż po Wschodnie Chiny. Niemniej tulipany kojarzone są głównie z Niderlandami i to właśnie ten kraj można określić jako drugą ojczyznę tulipanów, gdyż to ogrodnicy z kraju wiatraków specjalizującą się w produkcji cebulek tulipanowych.
Natomiast centrum bioróżnorodności tulipana znajduje się w Górach Pamir w Hindukuszu i na stepach Kazachstanu. To właśnie z tamtych rejonów hodowcy sprowadzają dziko rosnące gatunki. Tulipany naturalnie występują również na południu Europy i Północnej Afryce, ale zostały tam przeniesione.
Wg klasyfikacji ogrodniczej istnieje 15 grup tulipanów. Obecnie w produkcji i hodowli na kwiat cięty dominują odmiany pochodzące z grupy Trimph.
Na wystawę kwiaty dostarczyli polscy ogrodnicy:
- Dominika i Tomasz Bawor
- Szymon Bielecki
- Bożena i Krzysztof Błaszczyk
- Krzysztof Bińczyk
- 4Flowers GMS Wiśniewscy
- Firma Dudziński
- Agnieszka, Tadeusz i Konrad Gaccy
- Mariola, Wojciech i Mateusz Giezek
- Anna Cichosz- Imiełowska i Cezary Imiełowski
- Małgorzata i Zbigniew Jodzis
- Tadeusz Jerzak
- Karolina i Piotr Judek
- Anna i Adam Kobylińscy
- Paweł Kokot
- Grażyna i Bogdan Królik
- Dawid Kulesz
- Iwona i Piotr Margas
- Iwona i Tomasz Morawscy
- Hanna i Sebastian Pietrzak
- Aleksandra Przybylska
- Adam Strzałkowski
Warto przypomnieć, że znakomita większość tulipanów sprzedawanych w Polsce jako kwiat cięty pochodzi właśnie z krajowej produkcji.

tulipan 'Rasta Parrot’
Ciekawostką, którą można było podziwiać na tegorocznej wystawie były niedawno ochrzczone tulipany frezowane 'Agata Kornhauser-Duda’. Jest to kolejna odmiana tulipana, której imienia użyczyła małżonka Prezydenta RP.

tulipan 'Agata Konrhauser-Duda’
Organizatorami wystawy byli:
- Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Kuratorami wystawy byli: Jadwiga Treder, Marta Walewska, oraz Dariusz Sochacki, a aranżacji florystycznych podjęła się (jak już od kilku lat) mistrzyni florystyki, Karolina Ładyżyńska-Skrzypek.
Tekst: Michał Bursig
Zdjęcia: Agnieszka Murawska