50 Jubileusz Mistrzostw Florystyki w Czechach cz. 2

SKF ČR to Związek Kwiaciarni i Florystów Republiki Czeskiej. Stowarzyszenie zawodowe zrzeszające czołowych hodowców kwiatów, kwiaciarzy, handlowców kwiatami i materiałami pomocniczymi, zawodowych ogrodników, szkoły, instytut badawczy ogrodnictwa ozdobnego, ogrody botaniczne i inne związane tą tematyką.

Analizując wczesnejszy wpis, można stwierdzić, że SKF ČR zrzesza całą branżę ogrodniczo-florystyczną od producentów aż po edukację, tak bardzo różniąc się od sytuacji, jaka panuje w Polsce-wielkie rozdrobnienie, tak wiele stowarzyszeń, a przez to różne grupy interesów. Od 2007 roku Stowarzyszenie Florystów Republiki Czeskiej działa w dwóch odrębnych sekcjach, SKF ČR jest członkiem AZZS i Izby Rolnej Republiki Czeskiej. Jest także członkiem AIPH i FLORINT. Najważniejszym wydarzeniem jest organizacja konkursu florystycznego Děčínská kotva-Mistrzostwa Kwiaciarni Republiki Czeskiej. W 2021 roku odbył się po raz 50 w terminie 14 i 15 września 2021 r.

Mistrzostwa zostały zorganizowane na terenie Szkoły Ogrodniczo-Rolniczej im. A. E. Komersa w Děčínie, zarówno we wnętrzach szkolnych, jak i na terenie przyszkolnego ogrodu botanicznego. Wcześniejsze mistrzostwa odbywały się na terenie przepięknego zamku, malowniczo położonego w Děčínie, jednak zmiana władz zamku, uniemożliwiła ich organizację po raz 50 na jego terenie. Jakaś dziwna analogia do sytuacji panującej również w Polsce.

Jeszcze słów kilka na temat mistrzostw. Děčínská kotva to nie tylko najstarszy i najważniejszy konkurs florystyczny w Czechach. To także Mistrzostwa Kwiaciarni Republiki Czeskiej, które służą zwycięzcom jako trampolina do międzynarodowych zawodów, takich jak Europa Cup dla profesjonalistów czy Eurofleurs dla juniorów. Antonín Kubíček, nauczyciele deczyńskiej szkoły i jego żona Dagmar Kubíčková, byli zaangażowani w jej powstanie w 1971 roku i od 30 lat aktywnie uczestniczą w organizacji konkursu. Współorganizatorem wydarzenia było w tym roku Liceum Ogrodniczo-Rolnicze A.E. Komerse oraz Związek Florystów Republiki Czeskiej, który jest spikerem tego konkursu. Nie byłoby to możliwe bez regularnego wkładu finansowego Kraju Usteckiego i Statutowego Miasta Děčín. W tym roku wsparło go również Ministerstwo Rolnictwa. Profesjonalnym partnerem medialnym konkursu było wydawnictwo ProfiPress i jego magazyny Floristika i Profi Florista. Partnerem kwiatowym mistrzostw była firma KLIA CZ s.r.o.Motywem przewodnim, który przewijał się przez wszystkie dyscypliny konkursowe, to „Kolorowe zaklęcia”. Floryści w kategorii seniorów oraz uczniowie szkół ogrodniczych w kategorii juniorów rywalizowali łącznie w czterech dyscyplinach. Trzy z nich były znane, jeden był tajemnicą. Pierwsza dyscyplina dla obu kategorii nosiła nazwę „Wobec siebie, ale razem”. Zawodnicy mieli za zadanie stworzyć pomysłową dekorację ślubną dla panny młodej noszonej w ręku lub na dłoni.

W drugiej dyscyplinie konkursowej „Wiele tonów” zawodnicy  wykonać musieli  bukiet luźno wiązany, w którym miała być zastosowana harmonia kolorów. Trzecie zadanie konkursowe „Nad głową” była tajemnicą. Zawodnicy mieli ograniczony czas 120 minut na przestudiowanie zadania i jego stworzenie. Drugi dzień zawodów był zaliczany do ostatniego zadania konkursowego. „Wszystkie kolory tęczy”, o którym pisaliśmy w pierwszym artykule opisującym te mistrzostwa https://floraplus.pl/florystyka/50-swieto-florystyki-w-czechach/ , kiedy to zawodnicy za zadanie mieli stworzyć bramę kwiatową w ogrodzie przy użyciu co najmniej trzech kolorów. Swoją rolę odegra również kategoria studencka, w ramach której powstała miska z kwiatami na świątecznym stole i bukiet.

Zwieńczeniem całego mistrzostwa był wieczór galowy w plenerze szkoły. Nowi zwycięzcy przejęli wyimaginowane berło czeskiej florystyki od poprzednich mistrzów swojej dziedziny,  a poniżej przedstawiamy zwyciężców  50 mistrzostw florystycznych w Czechach. 

MISTR ČR VE FLORISTICE kategoria JUNIOR Filip Hrouda Szkoła zawodowa  Jarov
MISTR ČR VE FLORISTICE kategoria SENIOR Vlasta Sekyrková Květinový ateliér V Ráji Lázně Bohdaneč
MISTR ČR VE FLORISTICE kategoria ŻAK Kateřina Říčařová Gymnazjum Františka Martina Pelcla Rychnov nad Kněžnou

Na zakończenie zdjęcie redaktorów naszego portalu wraz z  Jiří Horák prezydentem SKF ČR.