Na zaproszenie Czeskiego Stowarzyszenia Florystów, nasz portal florystyczny Floraplus.pl, miał zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach 50 rocznicy Mistrzostw Florystycznych Czeskiej Republiki. Jednak co ważniejsze byliśmy jako portal również patronem medialnym tego wydarzenia. W trakcie trzech dni pobytu zebraliśmy tak dużo materiału, że podzielimy go przynajmniej dwa artykuły.
W tej części chcemy podzielić się naszymi spostrzeżeniami oraz materiałem zdjęciowym z zadania 4, które musieli wykonać uczestnicy mistrzostw florystycznych, pod nazwą Všechny barvy duhy – czyli wszystkie kolory tęczy – brama, łuk tęczowy. Choć w Polsce ten temat w obecnych czasach, z pewnością by się nie ukazał w tytule zadań zmagań florystycznych, u naszych sąsiadów, którzy z własnej obserwacji, mają bardziej zdroworozsądkowe podejście, był tematem głównym.
Możliwość artystycznej interpretacji tęczy (trzeba było użyć przynajmniej jej trzy kolorów), są nieograniczone i przyznam, że czescy floryści stanęli na wysokości zadania, prezentując własną, ciekawą wizję. Polem zmagań był ogród botaniczny pobliskiej szkoły ogrodniczo-rolniczej w Decinie, pełen ciekawych roślin z wielu zakątków Ziemi. Zostali podzieleni na dwie grupy – juniorów i seniorów. Pomimo dość młodego wieku uczestników juniorów (14-18 lat), zaprezentowane prace, które powstawały (oprócz konstrukcji) na naszych oczach, cechowały się ciekawą formą i rozwiązaniami technicznymi. Bardzo podobało nam się również zastosowanie materiału roślinnego w większości pozyskanego z ogrodów własnych uczestników mistrzostw oraz łąk, a w niewielkim stopniu zakupionego w hurtowniach kwiatów. Kwiecie ogrodowe wszak bujne w końcówce lata. Uczestnicy bardzo przykładali się do spięcia w wykonywanych pracach wielu aspektów sztuki florystycznej, choć w wielu pracach było widać gąbkę florystyczną (tą zieloną), która jak wiemy, że jest materiałem technicznym wymagającym maskowania.
Zauważyliśmy, że część tej gąbki pochodziła od polskiego producenta, a mianowicie firmy Victoria. Akcentem polskim podczas Decinskiej Kotwy – Mistrzostwach Florystycznych Czech był udział dwóch mistrzów florystyki – Moniki Bębenek oraz Tomasza Maxa-Kuczyńkiego, którzy jako skład komisji sędziowskiej oceniali grupę seniorów. Prace były unikatowe, a my cieszyliśmy się, że byliśmy częścią tych mistrzostw i podglądaliśmy proces twórczy. Z pewnością powrócimy do naszych sąsiadów i zanim w kolejnym materiale podamy wyniki końcowe wszystkich czterech konkurencji, mamy dla Was zabawę. Wytypujcie według waszego uznania najlepsze prace, my obserwując jak powstawały, zgadliśmy, kogo wybiorą sędziowie.