1.Nazwa – Serrruria florida znana też jako Blusching bride albo  Dumy Franschhoek (od miasta i rejonu
w RPA nieopodal Kapsztadu ); czasami pojawia się folkowa nazwa – zarumieniona panna młoda.
Roślina po raz pierwszy została zebrana w 1773 roku przez szwedzkiego botanika Carla Thunberga. Wtedy to został zarejestrowana i opisana, ale przez kolejne 110 lat świat botanik nie zajmował się nią.

 

Etymologia nazwy: Serrruria florida wiąże się z jednej strony z nazwiskiem profesora botanik działającego na uniwersytecie w Utrechcie – J. Serruriera,  z drugiej strony słowo florida w łacnie oznacza kwitnienie lub obfite kwitnienie.

Z kolei pospolite określenie (rumieniąca się panna młoda )wywodzi się z folkloru.  Według  jednej wersji młody mężczyzna postawiłby sąd dziewicy, podając jej kwiat. Im głębszy odcień różu, tym bardziej nieuchronna propozycja, powodująca rumieniec dziewicy. Inny podąża podobnymi liniami, stwierdzając, że młody dżentelmen miał zwyczaj nosić kwiat w klapie, kiedy miał się oświadczyć. Im głębszy róż kwiatu, tym bardziej żarliwe jest jego uczucie do dziewicy i znowu rezultatem byłaby zarumieniona dziewica .

2.Miejsce występowania – Należy do roślin endemicznych (rośliny występujące w naturze tylko na bardzo ograniczonym obszarze). W naturalnych warunkach występują jedynie w rezerwacie przyrody Hotentost Holand w prowincji Cape w Republice Południowej Afryki.

 

3.Parametry – W naturalnych warunkach jest to nieduży krzew (osiąga od 0,8 do 1,5 metra wysokości i około 0,5 metra szerokości) o białych lub jasnoróżowych kwiatach.

 

4.Rozmnażanie – Gatunek ten ma bardzo specyficzny cykl rozmnażania Na południowej półkuli (m.in.
w Australii) jest to popularna roślina ogrodowa, która kwitnie  obficie    od lipca  do październik Kwiaty zapylają owady, a nasiona są uwalniane
i rozpraszane  przez mrówki w ich podziemnych gniazdach, gdzie tworzone są banki nasion. Ponadto Serruria florida to jeden z tych gatunków  fynybos (https://pl.wikipedia.org/wiki/Fynbos), który mocno jest uzależniony od ekosystemu pożarowego (rośliny profilne).  Jeśli rośliny rodzicielskie zginą w pożarze, to przetrwają tylko nasiona, tworząc następne pokolenie. Nasiona kiełkuj po pożarze. Zbyt częste pożary niszczą naturalny zbiór nasion, ponieważ młode sadzonki potrzebują dwóch lat, zanim osiągną dojrzałość wystarczającą do wyprodukowania kwiatów
i nowej uprawy nasion.

5.Zastosowanie – Jest piękną rośliną cenioną zwłaszcza w florystyce ślubnej, ale warto ją stosować i w innych bukietach i kompozycjach –  samodzielnie lub jako element tychże bukietów . Jej wyjątkowość polega nie tylko na delikatności, na pięknym pastelowym kolorze,  ale unikatowości – to nie jest to  często spotykana i łatwo dostępna.

Można ją zamawiać w  zasadzie od połowy lipca do połowy października. W pozostałe części roku jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do kupienia, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy przyjmowaniu i/ lub składaniu na nią zamówień. Praktycznie bardzo rzadko dostępna w wolnej sprzedaży na giełdach i hurtowniach florystycznych, więc polecam jej wcześniejsze  zamawianie u sprawdzonych dostawców

 

6. Zakup i przechowywanie – Kupujemy roślinę bez żadnych przebarwień,  dobrze rozwiniętą, zwracamy też uwagę na to,
czy nie jest trzymana w chłodni, ponieważ należy do roślin egzotycznych i tym samym
nie może być przechłodzona. W kwiaciarni przechowujmy ją w temperaturze pokojowej
w wodzie z odpowiednią odżywką.