Człowiekowi, pierwotnie dedykowany był Eden – rajski ogród. Gdy go utraciliśmy, dążeniem człowieka było jego poszukiwanie tu na ziemi, jednakże niewielu potrafi go odnaleźć. Tą uprzywilejowaną grupą są osoby pracujący z naturą – ogrodnicy, floryści czy architekci krajobrazu, którzy nieustannie go poszukują w swojej pracy. Mam ten zaszczyt, należeć do wspominanej grupy zawodowej i co pewien czas przebywam w miejscu, które w ludzkim dąrzeniu do utraconej doskonałości przypomina Eden. Takim miejscem wykreowanym przy współudziale natchnionych naturą osób, możemy zwiedzać na Zamku Królewskim w Warszawie w dniach 10-13 czerwca 2021r., na wystawie pod tytułem Królewska Wystawa Kwiatów – Muzeum w Zgodzie z Naturą.
Obecny trend, propagujący zdrowy tryb życia, ochronę przyrody i dbałość o naturalne dziedzictwo zauważalny w każdej dziedzinie działalności człowieka, został w mistrzowski sposób połączony z przestrzenią muzealną. Królewska Wystawa Kwiatów to udany mariaż natury oraz kultury.
Podkreślił to Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski- dyrektor Zamku Królewskiego podczas otwarcia wystawy, kiedy podkreślał, że obiekty muzealne koncentrują się głównie na dziełach sztuki wewnątrz murów muzeum, ale Zamek rozszerzył swoje zainteresowanie również na sztukę tworzoną przez naturę. Dzięki temu połączeniu udało się stworzyć nie tylko wystawę, ale prawdziwe wydarzenie, które – jak ma nadzieję Dyrektor – pomimo krótkiego czasu otwarcia pozostanie na długo w pamięci gości odwiedzających Arkady Kubickiego.
Jak podają sami organizatorzy, by wydarzenie mogło dojść do skutku, swoje siły musiało połączyć 250 osób z 41 różnych firm i podmiotów. Dyskusje nad kształtem wystawy były prowadzone przez zespół Zamku oraz wielu inżynierów, ogrodników, botaników i florystów oczywiście, do zaaranżowania przeznaczono aż 550 m2. Dzięki temu wysiłkowi udało się stworzyć miejsce, które na najbliższe 4 dni złączyło sztukę z naturą.
Przewodni temat wystawy prowadzi do tematów „Róży” i „Bioróżnorodności”. Wystawa łączy inspiracje przyrodą, historią sztuki, botaniczne fascynacje i odkrycia ogrodnicze. Zestawienie ogromu odmian, kształtów i barw roślinności zgromadzonej w Arkadach Kubickiego jest imponujące, ale jest też hołdem dla natury i bioróżnorodności. Ilość materiału jest niespotykana w polskich realiach, ale całość została gruntownie przemyślana i zaprojektowana w najdrobniejszym szczególe, co widać z każdym kolejnym krokiem podczas zwiedzania wystawy. Ideą organizatorów było pokazanie siły i piękna natury w swojej różnorodności, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy motywem przewodnim rozwoju gospodarki i polityki są zmiany klimatyczne i walka o utrzymanie bioróżnorodności na świecie. Każdy gość odwiedzający wystawę ma szansę zobaczyć jej mały wycinek i zrozumieć jak ważna jest przyroda w naszym życiu. Artystyczna wyobraźnia architektów krajobrazu, ogrodników i florystów została podzielona na strefy tematyczne.
– moc bioróżnorodności – piękno i wartość łąk i dzikich zbiorowisk;
– siłę ziół – prezentacja ziół i roślin leczniczych, inspirowana wielowiekową tradycją i współczesną wiedzą;
–Róż-norodność– bogaty i różnorodny świat róż w królewskiej oprawie w aranżacji mistrzów florystyki Małgorzaty Szwagiel i beaty Bychowskiej z zespołem florystów;
– Cztery pory roku – rzeźbiarska i florystyczna symbolika pór roku w ogrodowej scenografii;
– Królowa Warszawy – premierowa prezentacja nowej odmiany róży Zamku Królewskiego w Warszawie
– Florystyczne Arcydzieła – piękno i wyjątkowość kwiatów w interpretacji zespołu pod kierunkiem mistrza florystyki Macieja Krzusa;
– Muzeum Natury – żywe obrazy kwiatowe inspirowane dziełami malarstwa w realizacji zespołu florystów pod wodzą mistrzyni florystyki Marioli Miklaszewskiej;
– Zielona Strona Miasta – miasto pełnie zieleni, przestrzeń w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju;
– Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie– nowe aranżacje, rzeźby i niespodzianki oraz instalacje florystyczne, Żywioły Natury, wykonane przez mistrzynię florystyki Annę Kurnik oraz florystyki Izę Nobis i Magdalenę Kabała-Pachuc.
Otwarcie wystawy zostało uświetnione przez niezwykłe kreacje florystyczne stworzone przez Małgorzatę Szwagiel, florystę roku 2020 w Polsce. Florystka znana jest ze swoich pokazów mody florystycznej i wraz ze swoim zespołem (co podkreślała wielokrotnie na scenie) po raz kolejny udowodniła, że jej wyobraźnia nie zna granic.
Dajcie się porwać na spacer po wystawie i zanurzyć w zachwycającym świecie Edenu, do którego drzwi otwarte są dla Was w samym sercu Warszawy.
Rafał Kawałko
Agnieszka Murawska