Królowa kwiatów po raz 47 w Kutnie – mieście róż.

Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym Antoine de Saint-Exupéry.

Tym cytatem z Małego Księcia rozpocznę relacje ze święta, które obchodziła królowa kwiatów w polskiej stolicy róż- Kutnie. Kto uwielbia te dostojne kwiaty, z pewnością odwiedził Kutno podczas tegorocznego celebrowania róży. Program święta, które trwało od 3 do 5 września, był bogaty w różne wydarzenia artystyczne i kulinarne.

Najważniejszym z nich była Ogólnopolska Wystawa Róż przygotowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym na czele z prezesem Bożeną Matysiak. Najpiękniejsze odmiany róż prezentowali producenci z całej Polski, którzy walczyli o prestiżową nagrodę-Złotą Różę OWR. W 2021 r. otrzymała ją róża odmiany ’Heimatmelodie’ ze szkółki Baranowscy, Srebrną Różę OWR otrzymała odmiana ’Märchenzauber’ od producenta-Rosarium Szkółka Róż Chodun. Trzecia, brązowa statuetka trafiła również do Rosarium Chodun, a nagrodzona odmiana róży to ’Mozart’.

Organizatorzy przeprowadzili również Amatorski Konkurs Różany. Każdy amator róż mógł zaprezentować różę wyhodowaną z własnego ogródka. W tym roku profesjonale jury najwyżej oceniło różę Pani Mirosławy Misiewicz.

Natomiast w plebiscycie publiczności na Najpiękniejszą Różę Wystawy 47. Święta Róży Kutno 2021 zdobywając 497 głosów, wygrała róża ’Aphrodite’ – Hodowca: Rosen Tantau 2006, producent Rosarium Szkóła Róż Chodun.

Jak co roku od wielu lat, róża posłużyła artystycznej wyobraźni florystów z całej Polski, którzy w różnych zakątkach Kutna np. w Parku Traugutta oraz Placu Wolności stworzyli zachwycające kompozycje, oraz duże formy florystyczne.

Przysłowiową wisienką na torcie tegorocznego Święta Róż, była piątkowa impreza otwierająca, podczas której Małgorzata Szwagiel otuliła kwiatami oraz zaprojektowanymi kreacjami kilkanaście kobiet, w tym byłe Królowe Róż. Ten niezwykły florystyczny show, na długo pozostanie w sercach odbiorców pokazu. Fotorelację z tego pokazu możecie podejrzeć tutaj. https://www.facebook.com/floraplus.pl.botanicznie/photos/pcb.389946282509648/389943232509953.

Małgosia poprowadziła również pokaz florystyczny, w trakcie drugiego dnia Święta Róży. Widzowie mogli podpatrzeć mistrzynię florystyki, gdy ta na scenie wyczarowywała, bukiety oraz biżuterię floralną.

 

Jak mawiał Mark Shagal – „sztuka jest nieustanną próbą konkurowania z pięknem kwiatów-i zawsze bezskutecznie”. Pomimo bajecznych prac wielu florystów, królowa wystawy była i jest jedna-wspomniana tutaj wielokrotnie róża. Zdjęciami róż zakończę podsumowanie i z niecierpliwością oczekuję 48. Święta Róży oczywiście w Kutnie w 2022 r.

 

Zdjęcia: Rafał Kawałko, KDK