Magia Kwiatów

Czy magia istnieje?
Któż z nas od dziecka nie zadawał sobie tego pytania?
Pomimo tego, że każdy pędzi codziennie z milionami spraw do załatwienia i niewiele pozostało w nas z dziecka, to odpowiedź istnieje. Jest wszędzie dookoła, a w szczególności objawia się w otaczającej nas przyrodzie. Czyż nie jest magią budzące się życie, krokusy wychodzące spod śniegu, zieleniące się włosy drzew?


Wśród licznych wykonywanych zawodów, istnieje grupa uprzywilejowana magicznie. Mam tu na myśli florystów i ogrodników, którzy na co dzień dostąpili zaszczytu obcowania z wszelkimi przejawami magii natury, ot choćby zwyczajnym źdźbłem trawy czy makami i chabrami na polach.


Taki też zamysł przyświecał grupie florystów, którzy odzwierciedlili, magię kwiatów w wykonanych przez siebie aranżacjach florystycznych. Magia i kwiaty, które zgodzicie się ze mną, również są magiczne, to mieszanka wybuchowa, oczywiście magii. Jednak gdy połączymy je z odpowiednio magicznym miejscem/obiektem, wrażenie będzie zwielokrotnione. Oprawą do wyeksponowania magii kwiatów, był jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, a mianowicie Zamek Moszna w woj. opolskim. Zbudowany w iście magicznym stylu, porównywany do słynnej szkoły magii z książek o Harrym Potterze- Hogwart’u. Kto jeszcze nie miał okazji, niech wsiada na miotłę i sam się przekona. https://mosznazamek.pl/


Magia oraz wszelka opatrzność towarzyszyła nam od początku, czyli od pomysłu, jego wdrażania aż po szczęśliwe jego zakończenie, ponieważ z niepokojem obserwowaliśmy rozwój pandemii w Polsce i na świecie, która skutecznie pokrzyżowała plany wystaw florystycznych czy targów. Przyświecał nam jeszcze jeden cel, a mianowicie nie powielanie, przetartych już schematów aranżacji florystycznych a wdrożenie nowych standardów. Chcieliśmy nawiązać do z innego zamku w Belgii, który każdego roku (oprócz tego) zachwyca rozmachem i skalą prac florystycznych. Daleko nam jeszcze do tej cyklicznej imprezy florystycznej, ale od czegoś trzeba zacząć.
Dzięki holistycznemu podejściu do udostępnionych przez Zamek Moszna komnat, prace florystów pod względem użytych roślin, pomieszczeń oraz tematu były spójne. A aranżacji florystycznej poddane zostały – kaplica zamkowa jako-komnata nauki eliksirów, pokój wspólny Gryfonów, czyli zamkowa kawiarnia oraz restauracja przemieniona w Wielką Salę w Hogwarcie.

 

 


Zamek Moszna debiutował florystycznie i mam nadzieję, że imprezy tego typu na stałe zagoszczą w jego murach i nasza w tym głowa, aby podsycić ten płomień kwiatowej magii.
Wydarzenia florystyczne tego typu to oczywiście ogromne przedsięwzięcia logistyczne, dni planowania i organizacji, wykonywania projektów i chyba najważniejsza kwestia – poszukiwanie partnerów wydarzenia, a także pozyskanie mediów, w szczególności ogólnopolskich w celu propagowania rezultatów na terenie kraju. Nam się udało, choć nie powiem, że było łatwo. Pomimo wielkiej promocji kwiatów i prezentowania poszczególnych produktów firm, wiele z nich nawet nie raczyło odpowiedzieć na wysłane drogą elektroniczną zapytanie. Wśród partnerów naszego wydarzenia odnaleźć możemy tylko firmy zagraniczne. Dlaczego, nie jestem w stanie na te pytanie odpowiedzieć, przecież firm związanych z branżą florystyczną na terenie Polski jest tak wiele.

 


Dlatego składam serdecznie podziękowania, wszystkim naszym parterom, którzy pomimo „ciężkich czasów” spowodowanych pandemią, zdecydowali się partycypować w kosztach tego wydarzenia florystycznego, jak również wszystkim florystom, to dzięki Wam magia ponownie ożywiła, ukryte głęboko w każdym z nas magiczny świat dziecka.

Organizatorzy: Floraplus.pl. Moszna Zamek
Aranżacja florystyczna: Rafał Kawałko, Joanna Lewandowska, Michał Bursig,Patrycja Farys- Kawalec, Teresa Pytlos,Magdalena Kabala-Pachuc, Elena Maksymienko,Anna Rosochacz, Iza Nobis, Aleksandra Orlińska, Ewelina Siemeniuk, Karolina Samsel, Bożena Mioduszewska- Pych,Anna Kurnik,
Partnerzy: SIGMA International (Poland), OASIS Floral Products Polska, Ambasada Królestwa Niderlandów, Berg RoseS, ModusDesign, FloraLife, Avalanche+ Roses, Pina Colada, Chrysanthemum, Vivat Trio
Zdjęcia Rafał Kawałko, Robert Kurnik, Piotr Pachuc
Patronat medialny Floraplus.pl, RadioOpole, NDiO Flora, TVP, Polsat