Oszczędność i innowacyjność w kwiaciarni – to możliwe?

        Zaintrygował Cię tytył Drogi Czytelniku?

       Mam taką nadzieję, jednak na odpowiedź jeszcze poczekaj, ale zapewniam Cię odpowiedź istnieje. 

       Artykuł zawiera uwagi oraz propozycje dotczące źródeł pochodzenia materiału roślinnego, a przede wszystkim podpowiada jak na nim zaoszczędzić. Zgodzisz się ze mną, że koszt zakupu materiału roślinnego to spora część Twoich wydatków. Jest przy tym nietrwały, ale to z pewnością już wiesz. 

     

Przeglądając portale społecznościowe czy odwiedzajac kwiaciarnie, często zadaję sobie pytanie: dlaczego większość dostępnego w nich materiału pochodzi tylko albo w większości z hurtowni lub webshop’ów florystycznych?

      Z pewnością nie raz zachwyciłeś się pracami mistrzów florystycznych, zwróciłeś uwagę na różnorodność roślin użytych w ich pracach, czy w jak przemyślany sposób łączą materiał uprawiany z tym pozyskanym z Matki Natury, tzn. ogrodów, pól, lasów i łąk, choć ja używam uogólnioną wersję – chaszcze.pl. 

     Chyba nie wpisujesz teraz w wyszukiwarce hasła chaszcze.pl?

     Roślinność naszego klimatu w okresie lata czy aktualnie goszczącej jesieni aż prosi się, aby florysta nimi się zaopiekował.

     Dobrze, zaraz powiesz mi, że to tylko puste słowa, a klient nie zwróci uwagi na taki materiał lub nawet zakwestionuje zapłatę. 

     Właśnie w tym miejscu wypunktuję zalety chaszczy.pl.:

 1. Twoje prace zyskają nowy wygląd, ponieważ rośliny z chaszcze.pl. je urozmaicą, zyskają na bioróżnorodności i sprawią, że będą wyjątkowe. Większość z nich to predysponowane wypełniacze lub rośliny towarzyszące. 
 2. Na ich tle rośliny, które zakupiłeś  w hurtowni, będą bardziej wyeksponowane.
 3. Przywołasz u klientów wspomnienia z okresu dzieciństwa.
 4. Pozyskując z chaszcze.pl., zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Aby nie być gołosłownym, poniżej przedstawiam porównanie dostepnych aktualnie roślin: 

  Lp

  Nazwa rośliny Cena w hurcie Cena w chaszcze.pl .
  1

  Krwawnik

  2,5 zł./ szt 0/ koszt zakupu sadzonki 
  2 Trawy (Miskanty, Rozplenica, i wiele innych) 1-2.5 zł/szt.  0/koszt zakupu sadzonki 
  3 Nawłoć 1,9-3 zł./ szt 0
  4 Funkia 1,30 zł/ szt 0/koszt zakupu sadzonki 
  5 Wyżlin 2,5- 3 zł/ szt 0/ koszt nasion 
  6 Aster chiński 3 zł./szt 0/ koszt nasion 
  7 Pędy z owocami róży wielokwiatowej, dzikiej  2,5 zł./ szt.  0
  8 Cynia 1,5 zł /szt 0/ koszt nasion 
  9 Werbena patagońska   0/ koszt nasion 
  10 Dalie  2-8 zł/ szt  0/koszt zakupu sadzonki 

  Mógłbym wymienić jeszcze sporo rodzajów roślin. Wiesz przecież, że to tylko pogląd możliwości, a dodam, że wiele z nich jest niedostępna w sprzedaży hurtowej.

   

5.  Wpasujesz sie w obecny trend eko. Pozyskasz materiał ze środowiska naturalnego, a nie z upraw szklarniowych wymagających ogromnych    nakładów energii, wody i nawozów, ty samym obarczone dużym śladem węglowym. 

6. Poprawisz i tak już dobrą kondycję swojego ciała (jesteś przecież osobą, która w trakcie pracy wykonuje tysiące kroków). Dłuższy spacer lub jazda na rowerze po lesie czy łące poprawi Ci nastój, dotlenisz szarą istotę mózgu i nie będziesz miał problemów z zasypianiem.

7. Na zakończenie poznasz bliższą i dalszą okolicę, odkryjesz wiele wspaniałych miejsc, do których będziesz wracać. 

     Nie mów tylko, że nie masz na to wszystko czasu, przecież  to tylko kwestia organizacji, a przecież my florysci jesteśmy w tym mistrzami.

 

 

   Zaopatrzony w sekator, poszukujący umysł i czasami kurtkę przeciwdeszczową odnajdź miejsca pozyskiwania materiału florystycznego.        Zapamiętaj, gdzie rosną najładniejsze okazy i nie mów nikomu, przecież konkurencja nie śpi. Powodzenia.