Trawy są dobre na wszystko …

Suszone dodatki są obecnie niekwestionowanym hitem światowej florystyki. Przeważają wśród nich trawy. Nadają kompozycjom lekkość, wiotkość i wdzięk. Przed Wami najmodniejsze z nich:

OBIEDKA SZEROKOLISTNA  Chasmanthium latifolium
Zielony dodatek do bukietów i kompozycji o płaskich kwiatostanach. Kształt i forma kwiatostanów predysponuje ją do stosowania  w formach naturalistycznych. Świetnie sprawdzi się także w formie suszonej oraz w ogrodach. W tych ostatnich tworzy piękne, strzeliste kępy, o wysokiej atrakcyjności zimą (spokojnie wytrzyma polskie mrozy).

TRAWA PAMPASOWA  Cortaderia selloana. Hit ślubnych przyjęć i florystyki okolicznościowej.  Zwykle używamy jej suszonych kwiatostanów w naturalnym kolorze oraz farbowanej w całej palecie barw. Strzeliste, puchate kwiatostany to także marzenie każdego miłośnika ogrodów. Nie jest prosta w uprawie, gdyż bardzo źle znosi ujemne temperatury. Wymaga wprawnej ręki, aby odpowiednio zabezpieczyć ją na zimowy czas.

DMUSZEK JAJOWATY  Lagurus ovatus
W kwiaciarni znajdziemy ją najprędzej jako dmuszkę i kupimy w formie suszonej i farbowanej. Na giełdach polskich najczęściej pojawiają się partie sprowadzane z plantacji z Włoch. Zdobyły nie tylko serca polskich Florystów, ale także tych zza wschodniej granicy. W ogrodach roślina jednoroczna, ale tak wdzięczna w uprawie, że warto znaleźć dla niej miejsce.

MISKANT  Miskanthus sp.

To dobrze znany, bardzo popularna roślina ogrodowa i świetny dodatek do bukietów i kompozycji. Jest rośliną wieloletnią, bardzo łatwą w uprawie, więc gorąco polecam ją wszystkim florystom, którzy maj ą kawałek swojego ogrodu. Użyjecie zarówno kwiatostanów, jak i liści.

TRZCINA POSPOLITA  Phragmites australis, zwana potocznie „SZUWARAMI”. Tu dobra wiadomość, jest rośliną silnie inwazyjną, więc oprócz tego, że pozyskując ją, możemy bardzo tanio zyskać materiał do dekoracji, przyczynimy się także do ograniczenia jej rozprzestrzeniania nad zbiornikami wodnymi. Oczywiście w trakcie jej pozyskiwania, szanujemy przyrodę, nie naruszając biotopu, w którym bytuje.

Na koniec prawdziwa perełka OSTNICA Stipa sp.
Królowa wiotkich traw-. To must have we florystyce ślubnej i okazjonalnej ostatnich miesięcy 2019 roku. W tym przypadku wszystkie cztery gatunki rosnące naturalnie w Polsce są objęte ochroną, więc aby ją zdobyć, pozostaje dobry dostawca z Niderlandów lub pozyskiwanie z uprawy własnej. Z siewu świetnie sprawdzi się w naturalistycznym i minimalistycznym ogrodzie oraz  w ekstensywnej uprawie na dachach.