Już dosłownie godziny dzielą nas od  wielkiego kwiatowego święta  targów IPM Essen 2020. Jednej z najbardziej wyczekiwanych imprez florystycznych w Europie.

Polska będzie miała na nich w tym roku swoje narodowe stoisko, które zorganizuje -Agencja Promocji Zieleni i Związek Szkółkarzy Polskich, którym pięknie dziękujemy za zaproszenie.

Jak przystało na fascynatorów roślin i entuzjastów florystyki, jedziemy tam dla Was, aby na bieżąco dzielić się tym co tam zobaczymy.

Targi w Essen są powszechne znane, ja chciał bym jednak napisać o dwóch poprzedzających je imprezach targowych, które się odbyły na początku listopada 2019 roku  w Niderlandach.

To na  tych dwóch imprezach prezentowane są wszystkie najważniejsze nowości roślinne z całego świata.

Trade Fair Aalsmeer

To odbywające się co roku targi na największej na świecie giełdzie kwiatowej Royal FloraHolland w Aalsmeer.

Na tych targach zaprezentowano  szeroki asortyment  kwiatów ciętych oraz roślin doniczkowych i niektórych ogrodowych, produkowanych w Niderlandach lub pochodzących z innych krajów, lecz sprzedawanych za pośrednictwem aukcji RFH, czyli organizatora wydarzenia.

Royal Flora Holland promuje swoje targi jako miejsce prezentacji najbogatszego na świecie asortymentu roślin ozdobnych  i w ciągu 3 dni targów w Aalsmeer zaprezentowano 20 000 różnych produktów z międzynarodowego asortymentu.

Wiele dodatkowych nowości oraz inspiracji dotyczących metod sprzedaży roślin ozdobnych można było  oglądać na stoiskach poszczególnych wystawców,   producentów roślin ozdobnych, dystrybutorów oraz hodowców. Których było łącznie aż 750.

Przyznam, że byłem pod ogromnym wrażeniem rozmachu, przepięknych aranżacji roślin i perfekcyjnego oraz kreatywnego wystawiennictwa.

Zaprezentowano niesamowitą ilość cudownych roślin, stoiska były bardzo pomysłowo zaaranżowane,  zaprezentowano  dziesiątki tysięcy kwiatów.

Moją uwagę przykuło stoisko firmy Ansu  prezentujące nie tylko szeroką gamę ciętych i doniczkowych odmian storczyków z rodzaju Wanda  (Vanda sp.) jak również  piękne wyeksponowane Oplątwy (Tillandsia sp.).

Niesamowite wrażenie robiła też prezentacja różnych odmian pnącza Gloriozy (Gloriosa sp.) w szczególności ich żółtej i pomarańczowej oraz różowej odmiany.

Trudno wymienić wszystkie te cuda, powoli będziemy Wam prezentowali tu wszystkie te zachwycająca nowości.

Zaprezentowano też nową odmianę uwielbianej przeze mnie paproci Flebodium złociste ‘Davana’ (Phlebodium sp.) oraz porywająca prezentacja roślin z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae)

Trudno w kilku zdaniach opisać co działo się w Aalsmeer, niech przemówią  moje wspomnienia zapisane na fotografiach.

Jednak to,  co dwa lata odbywające się  Vijfhuizen  międzynarodowe targi  IFTF,  pokazują dynamiczne zmiany, jakie dokonują się na światowym rynku kwiatowym.

    Dominujących producentów niderlandzkich zaczynają ze światowych rynków wypierać plantatorzy z Ameryki Południowej, Azji i Afryki.

Oferują  oni olbrzymią paletę cudownych kwiatów a warunki klimatyczne, piękna przyroda rozległe tereny i tańsza i coraz bardziej wykształcona  siła robocza, powoduje, że europejskim w tym polskim ogrodnikom trudno będzie z nimi konkurować.

Zeszłoroczna edycja to 271 wystawców z 30 Krajów i 25000 m2 powierzchni wystawowej.

Wystawiały się firmy z całego świata  Od Ekwadoru przez Europę, afrykańskie   Zimbabwe czy egzotyczny Zanzibar.

 Po raz pierwszy zobaczyłem  na jednym ze stoisk różową Gloriozę na innym doniczkową Proteę, Banksję czy uwielbianą przeze mnie Serruria florida.

Wiele z tych nowości na pewno zaprezentują nam floryści w Essen.

Jak na ważne wydarzenie na targi IFTF wchodziło się po czerwonym dywanie  –   od razu poczułem się jako VIP.

Dla mnie była to też okazja odwiedzenia firmy, dla której pracuję na polskim rynku i na spokojnie wzięcia udziału w aukcji kwiatów. Dalej robi to na mnie niesamowite wrażenie.

Mam nadzieje, że moja fotorelacja przybliży Wam ten niesamowity świat roślin.