Róże ogrodowe zawsze zachwycają nas swoim pięknem i zapachem, nie bardzo jednak nadają się do wykorzystania we florystyce. Jednak  hodowcy kwiatów mocno nad tym pracują, Stworzyli grupę cudownych odmian do wykorzystania we florystyce.

Najsłynniejsze to róże angielskie – zwane od  twórcy Różami Austina  (David Austin). Są połączeniem starych historycznych cudownie pachnących form róż historycznych ze współczesnymi plennymi, regularnie kwitnącymi różami współczesnym.

 Wszystkie róże angielskie należą do róż ogrodowych – Garden Roses,

Natomiast współcześnie hodowcy wyprodukowali, wiele bardzo podobnych odmian nienależących do grupy róż angielskich te odmiany mają, często dłuższą łodygę i większą trwałość przy zdjęciach opisane jako Garden Roses.

Mnogość form, kolorów i cudowny zapach predysponuje właśnie je do tego zadania, dostępne są przez cały rok, dlatego że uprawiane są głównie w Ameryce południowej i Afryce skąd trafiają na nasz rynek.

Pamiętajmy, że są to jednak róże ogrodowe.
Kwiaty są krótsze o znacznie mniejszej trwałości, delikatne i chimeryczne.
Dlatego kupujmy je i zamawiajmy w sprawdzonych źródłach i odpowiednio je przygotujmy.

W trakcie zakupu  oraz transportu, w kwiaciarni lub pracowni musimy bardzo uważać, aby woda lub wilgoć nie dostała się na płatki róż.
Po przywiezieniu natychmiast rozpakujmy z kartoników, podetnijmy, odpowietrzmy wiązki przewodzące i wstawmy do wody z odpowiednią odżywką.
Kwiaty przechowujmy w chłodni z dobrą wentylacją, ponieważ wilgoć nie zniszczyła nam kwiatów.

Poniżej przedstawiamy wybrane odmiany z zaznaczoną ich trwałością, warto zwrócić na to uwagę przy planowaniu dekoracji. Producent tak ocenia trwałość w wazonie.

Ja podchodzę  do tego ostrożnie, to jest trwałość w idealnych warunkach, gdy jesteśmy blisko producenta. Z moich obserwacji wynika, że trwałość realna u klienta to 2-3 dni czasami trochę dłużej.

Na naszym rynku pojawia się już coraz więcej producentów tych kwiatów. Szukajcie ich u waszych sprawdzonych dostawców.

Niebawem dostępne będzie już większość odmian, które prezentuje na zdjęciach.