Fotograficzno-florystyczne wariacje na temat Ogrodu Holenderskiego

Uznana fotografka przyrody, pani Magda Wasiczek prowadziła w zeszłym roku warsztaty fotograficzne w Ogrodzie Holenderskim w Łazienkach Królewskich. Podczas warsztatów Magda wykonała serię zdjęć ogrodu, które rok później, dokładnie o tej samej porze przez miesiąc można podziwiać w formie wystawy plenerowej w Łazienkach Królewskich od strony Agrykoli.

Ze względu na niepewną sytuację oraz grożącą Polsce czwartą falę pandemii nie było możliwości zorganizowania konwencjonalnego otwarcia wystawy. Niemniej, by podkreślić ważność tego wydarzenia, ale jednocześnie by zachęcić gości do bezpiecznego oglądania wystawy w dogodnym dla siebie terminie, Ambasada postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić otwarcie ekspozycji.

W dniu otwarcia, na bramie wejściowej do Łazienek, na wysokości Alei Chińskiej, czyli dokładnie tam, gdzie można podziwiać fotografie Magdy Wasiczek, została powieszona przepiękna, 7,5 metrowa girlanda kwiatowa. Zdjęcia Magdy pokazują piękno Ogrodu Holenderskiego, dlatego również girlanda bezpośrednio nawiązywała do kwiatów, które można podziwiać w Ogrodzie.

Dlatego w plecionce znalazły się przepiękne hortensje ogrodowe (Hydrangea Magical® 'Ruby Red’) przeplatane różami gałązkowymi (’Kate-Lynn’), odwzorowującymi klasyczne róże ogrodowe o drobnych kwiatach. Obie główne plamy barwne, czyli biel i intensywny róż zostały delikatnie połączone z barwami i formami uzupełniającymi: liśćmi bluszczu, rozchodnikiem i zimno fioletową nutą kwiatów przetacznika (Veronica spicata 'Smart Laguna’), czyli dokładnie taki zestaw kolorystyczny, jaki można podziwiać kilkadziesiąt metrów dalej, w prawdziwym Ogrodzie Holenderskim. Dodatkową trudnością była sama brama, która ze względu na swoją masę i wielkość determinowała grubość kwietnego łańcucha.

trzy kobiety przecinają kwiatową wstęgę zawieszoną na bramie

Kilka minut po 16:00  girlanda kwietna została uroczyście przecięta przez obecnych na otwarciu: Daphne Bergsma, Ambasador Niderlandów, Magdę Wasiczek, autorkę prezentowanych fotografii, oraz Mariannę Otmianowską – vice dyrektor Łazienek Królewskich. Wystawa została oficjalnie otwarta.

Zadania florystycznego przeniesienia Ogrodu na bramie wejściowej podjęła się Anna Rosochacz, na zdjęciach mogą Państwo ocenić, jak jej się to udało.

 

Dzięki girlandzie na kilkanaście minut udało się przenieść ducha ogrodu i zestawić ze sobą żywe rośliny i portretujące je zdjęcia, natomiast samo zamknięcie bramy kwiatową liną, spowodowało zainteresowanie gości przebywających w parku, którzy z chęcią zgromadzili się wokół bramy i stali się naturalnymi gośćmi wizytującymi otwarcie wystawy.

Zdjęcia pokazujące bioróżnorodność w Ogrodzie Holenderskim widzianą obiektywem Magdy Wasiczek można podziwiać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Agrykoli do końca września 2021 roku. Wystawa jest bezpłatna i można ją oglądać przez cały dzień.

 

Agnieszka Murawska

Ambasada Królestwa Niderlandów