Bratki to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin rabatowych. Doskonale nadają się również do uprawy w pojemnikach – to jedne z roślin najwcześniej pojawiających się na balkonach, tarasach, ogrodach,parkach czy rabatach kwiatowych.
Bratek ogrodowy zwany fiołkiem ogrodowym (Viola × wittrockiana) to dwuletnie rośliny z rodziny fiołkowatych. Powstał w wyniku skrzyżowania m.in. fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka rogatego.
Na rynku ogrodniczym dostępnych jest wiele grup i odmian bratków podzielono je na kilka grup (źródło: murator.pl):
- Bratki ogrodowe z grup wielkokwiatowych Colossus i Giant – należą do najpopularniejszych, średnica ich kwiatów dochodzi do 13 cm. Rośliny mają wniesiony pokrój, osiągają 15-25 cm wysokości.
- Bratki ogrodowe z grup Delta i Carnaval – mają niewiele mniejsze kwiaty i podobny pokrój jak rośliny z poprzedniej grupy. Charakteryzują się dużym rysunkiem na kwiatach.
- Bratki ogrodowe z grupy Frizzle Sizzle – należące do niej rośliny mają nie tylko duże, ale też intensywnie wybarwione kwiaty z mocno fryzowanymi brzegami płatków.
- Bratki ogrodowe z grupy Cats mogą pochwalić się szczególnym, kontrastowym zabarwieniem nerwów, które tworzą wokół oczka kwiatu ciekawy rysunek, przypominający kocie wąsy.
- Bratki ogrodowe pochodzące od fiołka rogatego, czyli bratki miniaturowe (np. 'Rocky F1′), o licznych, ale małych kwiatach o średnicy 2-3 cm
Sporą popularnością cieszą się też bratki kaskadowe o drobnych, ale bardzo licznych kwiatach oraz długich, przewieszających się pędach, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących donicach. Mnie ostatnio fascynują te dwie ostatnie grupy, wśród nich zdarzają się też odmiany pachnące.
Często te drobne bratki z wiszących doniczek rozsiewają się po ogrodzie i w następnym roku spotykam je w różnych częściach mojego ogrodu.
Zanim zdecydujemy się na uprawę bratków ogrodowych, musimy pamiętać, że to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku tworzą rozetę liściową, a dopiero w drugim kwiaty. Tylko nieliczne (nowe) odmiany mogą kwitnąć w tym samym roku.
Jednak większość z nas kupuje już gotowe kwitnące rośliny. Kwiaty na roślinie utrzymują się bardzo długo i cechują się aksamitnym połyskiem i lekkim zapachem.
Wymagania uprawowe
Stanowisko
Bratek ogrodowy lubi ciepłe dobrze nasłonecznione stanowisko. Lecz światło powinno być rozproszone, nie mogą rosnąć w pełnym słońcu. Aby kwiaty długo cieszyły nasze oczy, warto zasilać je regularnie nawozem do roślin kwitnących.
Podłoże
Podłoże dla bratków powinna być żyzne, próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętne. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna – rośliny te źle reagują na brak wody. Jeżeli sadzimy bratki w pojemnikach, kupujmy dobrej jakości żyzne podłoże i zapewnijmy im sporo rozproszonego światła. Z racji tego, że bratki są dość delikatne i podatne na choroby, powinniśmy je podlewać rano lub wieczorem, starając się aby nie moczyć ich liści czy kwiatów.
Rozmnażanie
Rośliny rozmnaża się z nasion. Bratki wysiewamy na przełomie czerwca i lipca. Po wzejściu i uzyskaniu przez kiełki ok. 4 listków przepikowywujemy je do rozsadnika na miejsce stałe wysadzamy we wrześniu lub dopiero wiosną.
Przechowywanie
Bratki, zależnie od odmiany, są w różnym stopniu odporne na mróz – czy to wiosną, czy jesienią. Bezpieczne są dla nich przymrozki do -5°C. Zdecydowanie bardziej wrażliwe okazują się te o większych kwiatach, dlatego w okresie większych przymrozków starajmy się je okryć np. agrowłókniną lub papierem.
Bratki kupowane jesienią i zostawione na zimę w nieocieplonych donicach raczej jej nie przetrwają, gdyż zmarzną im korzenie. Dlatego szczególnie w bezśnieżne zimy należy je dodatkowo okrywać, a gdy zrobi się cieplej, trzeba odsłonić rośliny i zacząć je podlewać. Rośliny rosnące w gruncie jeżeli rosną na stanowisku osłoniętym od wiatru poradzą sobie zimą znakomicie.
Ilość kolorów, form i odmian bratka jest niesamowita, pojawiają się w sprzedaży już wczesną wiosną, są roślinami tanimi w zakupie i łatwymi w uprawie.
Długość ich kwitnienia w połączeniu z łatwością uprawy i szerokim dostępem i atrakcyjną ceną sprawia, że bratki z roku na rok są coraz bardziej popularne.
Kwiaciarnie co roku bardzo chętnie wprowadzają je do swojej oferty, bo klienci często o nie pytają i stanowią doskonałą wczesną dekorację na zewnątrz kwiaciarni i przyciągają wzrok potencjalnych klientów.
Drugi rzut bratków pojawia się w sprzedaży jesienią, a te zakupione wiosna bywa ze kwitną do końca czerwca na balkonach. Często klienci w połowie maja zastępują bratki pelargoniami. Chętnie stosowane są na rabatach kwiatowych, w ogrodach czy tarasach, obfitość kwitnienia mnogość barw sprawia że często po nie sięgamy.