Hortensje i ja

Dziś przedstawiam moje osobiste spojrzenie na hortensje jako florysty. Wszystkie prezentowane w artykule prace są wykonane w mojej kwiaciarni Pod Zegarem w Kielcach.

Kwiatostany hortensji składają się często nawet ze stu kwiatów. Kwiatostany wierzchotkowate, przybierają formę wiech i baldachów– płaskich, wypukłych, stożkowatych aż do prawie kulistych. Roślina ta posiada różne formy i barwy, przez to jest znacznie bardziej interesująca. Jako kwiat cięty nie należy do tanich, ale jest zawsze efektowna. Na szczęście mamy wiele możliwości pozyskania kwiatów hortensji z hortensji doniczkowej lub krzewów w ogrodzie, ale wtedy musimy kwiatostany odpowiednio przygotować.

Zakup i przygotowanie materiału do pracy

Hortensja dostępna jest na rynku przez cały rok. Kwiaty kupujemy dobrze napojone i wybarwione bez widocznych uszkodzeń, transportowane w pojemnikach z wodą. Po zakupie też transportujmy je zawsze w wodzie. Hortensja jest bardzo wrażliwa na jej brak. Na rynku ostatnio dostępne są kwiaty sprowadzane z Kolumbii i Ekwadoru, są bardzo dobrej jakości i w sporej gamie kolorystycznej. Są transportowane w kartonach zabezpieczone specjalnym żelem.

Zanim przystąpimy do pracy należy odpowiednio napoić kwiatostany. Dobrze jest wcześniej odpowietrzyć wiązki przewodzące.  Polecam do tego specjalny preparat -Floralife Quick Dip, ale zwykłe zaparzanie końcówek łodyg też spełni tę rolę.

Zaparzanie

Metoda ta jest bardzo pomocna kiedy do naszych kompozycji używamy kwiatów z ogrodów, pól czy łąk lub – w przypadku hortensji- ścinamy kwiaty z roślin doniczkowych. Zagotowujemy wodę, wlewamy do przejrzystego pojemnika i zanurzamy końcówki  łodyg (przy krótkich łodygach roślin warto zabezpieczyć kwiat przed gorącą parą np. ręczniczkiem) do momentu, aż przestaną wypływać pęcherzyki powietrza. Następnie wkładamy rośliny na kilka godzin do wody w celu napojenia, do wody warto dodać specjalną odżywkę do hortensji lub łyżeczkę kwasku cytrynowego na 5 litrów wody – hortensje wtedy lepiej pobierają wodę.

Eksponując hortensję w kwiaciarni warto dodać do wody specjalistyczną odżywkę do tych kwiatów. Unikajmy też stawiana wazonu w silnie nasłonecznionym miejscu.

W kompozycjach jeżeli jest to tylko możliwe wkładajmy hortensje w fiolki, a nie do samej gąbki florystycznej. To ułatwi pobieranie wody przez kwiaty i zapobiegnie więdnięciu.

Wykorzystanie

Kwiatostany hortensji ze względu na swój kształt czy wielkość są punktem skupiającym uwagę, co ułatwia nam uzyskanie oczekiwanych efektów. Ciekawie prezentują się zrównoważone mniejszymi, drobniejszymi dodatkami roślinnymi lub kwiatami. Ja uwielbiam stosować hortensje w moich pracach.

Sam latem pozyskuję sporo kwiatów ze swojego ogrodu, ale dla szczególnych zleceń z powodzeniem zamawiam hortensje u sprawdzonych dostawców. Natomiast jeżeli dostanę zlecenie udekorowania przyjęcia w plenerze, prawie zawsze używam hortensji doniczkowych, gdyż bardzo ładnie wypełniają przestrzeń. Oczywiście hortensje z powodzeniem wykorzystuje się w dekoracjach ślubnych, ale na ten temat powstało już wiele artykułów i wielu florystów pokazywało już swoje ślubne prace z wykorzystaniem kwiatów hortensji.

Uwielbiam hortensje za ich charakter formę i kolorystyke

Szczególnie lubię je stosować w pracach które mają być widoczne i inne jakościowo. W zasadzie każdy kwiatostan hortensji to doskonala całość -gotowa kompozycja. Mają mocne barwy, jesienią końcowki pojedynczych kwiatków przebarwiaja sie na zielono. Zawsze wymagają ode mnie indywidualnego podejścia i niebanalnych zestawień. A jako florysta preferuje proste formy.

I jak już wspomniałem- są idealnie same w sobie i nie wymagają wielu dodatków.

Bukiety

Tutaj hortensja pozwala nam na puszczenie wodzy fantazji. Białe, różowe czy błękitne są idealne w bukietach przeznaczonych dla kobiet z charakterem, wyrazistych. Ja uwielbiam łączyć je z drobnymi gałązkowymi różami, eustomą (lisianthus), chamelaucium czy kaliną koralową.W takich bukietach liczą się kontrasty wielkości, barw czy form.

 

Florystyka pogrzebowa

W okresie letnim wielu moich klientów zamawia często wieńce i wiązanki pogrzebowe z hortensjami. We florystyce pogrzebowej stosuję hortensje jako kwiat dominujący, określający charakter całości pracy. Kulisty kształt kwiatostanu nawiązuje do kształtu wieńca, a bardzo intensywne barwy pomagają w wyrazie naszych emocji.

 

Flower Box

Hortensja pojawia się często w moich flower boxach: jest początkiem kwiatowej opowieści wokół której buduję całą kompozycję.

 

Kompozycje w naczyniach

Tutaj dla mnie liczy się jej wielkość i masa optyczna, w nich hortensja ma przyciągać wzrok i stanowić podstawę konstrukcji. Jeżeli tylko mam taką możliwość stosuję formy doniczkowe.

 

Nie bójmy się stosować hortensji w naszych pracach, jeżeli kupimy odpowiedniej jakości kwiaty i dobrze je przygotujemy będą cieszyły oczy naszych klientów przez wiele dni.

Zdjęcia: Michał Bursig