65 lat STOWARZYSZENIA NAUKOWO – TECHNICZNEGO
INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW OGRODNICTWA
Zanim przejdę do samego jubileuszu trochę informacji o samej organizacji
Czym Jest SITO ?
Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa jest ogólnopolską organizacją społeczną powołaną do życia 21 października 1958 r. po wielu latach starań środowiska ogrodniczego. SITO zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń pod numerem 662, a w lutym 1960 r. zostało przyjęte w poczet członków Naczelnej Organizacji Technicznej, obecnie Federacji Stowarzyszeń Naukowo- Technicznych NOT. W gronie 35 założycieli stowarzyszenia znaleźli się m.in. wybitni profesorowie: Alfons Zielonko, Stanisław Wóycicki, Szczepan A. Pieniążek, Bernard Lisiak, Aleksander Rejman, Zygmunt Hellwig, Piotr Piotr Hoser.
Aktualną Prezes zarządu SITO jest . Mgr. inż. Elżbieta Kosydar- Mistrzyni florystyki
Zgodnie ze statutem organizacji celem działania SITO jest szerzenie wiedzy, postępu, myśli technicznej i ekonomicznej w ogrodnictwie, kształtowaniu terenów zieleni i architekturze krajobrazu. Priorytetem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych na kursach i seminariach. Ważna jest ochrona zawodu i kształtowanie postaw społecznych i etyki zawodowej. Zadania te realizowane były w miarę posiadanych możliwości, zarówno przez Zarząd Główny, jak i poszczególne oddziały SITO.
W trosce o podwyższenie etyki zawodowej i kwalifikacji kadry inżynieryjno- technicznej członkowie mogą uczestniczyć w krajowych i zagranicznych wycieczkach specjalistycznych. Bliskie są nam idee ekologii i ochrony środowiska oraz popularyzacja zagadnień z zakresu kwiaciarstwa i florystyki. Przy SITO działa Klub Florystów Polskich SITO, który włącza się w organizację różnych wystaw i pokazów florystycznych
SITO realizuje swoje zadania statutowe poprzez organizowanie konferencji, seminariów i kursów, podnoszących kwalifikacje zawodowe. Przy ZG SITO działa Komisja Rzeczoznawców która nadaje swoim członkom uprawnienia rzeczoznawcy i poświadcza jednocześnie na rynku pracy ich profesjonalizm i dorobek zawodowy.
Prowadzą kursy Inspektorów Nadzoru Terenów Zieleni powołanych do pełnienia nadzoru nad pracami wykonawczymi w zakresie zakładania i realizacji obiektów w terenach zieleni, uwzględniając specyfikację, ustawę o ochronie przyrody i ustawę – prawo budowlane. Inspektor nadzoruje prace dotyczące pielęgnacji roślin, utrzymania i konserwacji urządzeń na terenach objętych wyżej wymienionymi ustawami. Zakres merytoryczny szkolenia na funkcję Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni polega na pogłębianiu posiadanej wiedzy uzyskanej w wyniku niezbędnych studiów i praktyki.
SITO swoją działalność na terenie kraju opiera obecnie na oddziałach w Bydgoszczy, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Skierniewicach i Warszawie. Największy rozwój stowarzyszenia przypadał na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych XX wieku. W 1981 roku organizacja liczyła 7534 członków zrzeszonych w 25 oddziałach na terenie całej Polski. Obecnie jest nas zdecydowanie mniej, ale pozostało wiele spraw nurtujących środowisko ogrodnicze. Stowarzyszenie dalej czynnie włącza się w rozwiązanie problemów i pragnie pozostać liderem przemian w szeroko pojętym ogrodnictwie.
To właśnie z działalnością poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników ogrodnictwa wiąże się organizacja w Polsce pierwszych Mistrzostw Polski w Florystyce
W latach 2000-2014 Oddział Poznański SITO był jedynym przedstawicielem z Polski jako członek Międzynarodowej Federacji Florystycznej FLORINT – International Florist Organisation (dawniej FEUPF)
Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2000 roku. Mistrzostwa organizowane na zmianę z Międzynarodową Wystawą Florystyczną, są okazją do zaprezentowania umiejętności florystycznych i kreatywności florystów z całej Polski.
W konkursie biorą również udział florysci zagraniczni, min. z Litwy, Czech, Niemiec, Holandii, Białorusi i Ukrainy. Mistrzostwa są nie tylko zmaganiami konkursowymi, stanowią również płaszczyznę wymiany doświadczeń i poznawania nowych trendów florystycznych. Dla zwycięzców – mistrzów Polski w obu kategoriach (do 23 lat i powyżej 23 lat) były przepustką do udziału w Mistrzostwach Florystycznych Europy.
Pierwszą Międzynarodową Mistrzynią Polski w Florystyce w 2000 roku została Pani Małgorzata Niska
Ostatnie organizowane przez SITO IX Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski odbyły się w 2016 roku w ramach Targów Ogrodniczych Gardenia
Obecnie organizacją reprezentującą polskich florystów w Polsce i na arenie międzynarodowej w tym w organizacji FLORINT jest ”
Stowarzyszenie Florystów Polskich i to ta organizacja, organizuje Florystyczne Mistrzostwa Polski ale w trochę zmienianej formule -krajowej
Jubileusz 65-lecia SITO
Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa jest ogólnopolską organizacją społeczną powołaną do życia 21 października 1958 r. po wielu latach starań środowiska ogrodniczego. Rok 2024 będzie kulminacją obchodów 65-lecia SITO, które rozpoczęliśmy w 2023 roku cyklem wspomnień o ludziach, którzy zasłużyli się dla naszego stowarzyszenia.
Okolicznościowe spotkanie członków i sympatyków SITO podsumowujące jubileuszowy rok połączone zostało z otwarciem 40. Królewskiej Wystawy Róż ROYAL ROSE 2024 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wiele odmian róż ciętych, które są najmodniejsze i najbardziej poszukiwane na rynku kwiatowym zagości w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w dniach 30 sierpnia – 1 września 2024 r.
Te magiczne i historyczne wnętrza były miejscem wielu wystaw kwiatów, a pierwsza z nich odbyła się tu w 1882 roku. Zaprezentowane na tegorocznej wystawie róże będą uczestniczyć w „Konkursie na najpiękniejszą różę ciętą”. W Pałacu na Wyspie odbędzie się Konferencja Różana goszcząca wiele wybitnych autorytetów.
Wystawie towarzyszyć będą pokazy florystyczne Klubu Florystów Polskich SITO i Podkarpackiego Klubu Florystów SITO nawiązujące do tematyki różanej i osadzone w klimacie historycznym w związku z eksponowaniem kwiatów w pomieszczeniach zabytkowych.
Dokładny Program wydarzenia dostępny Tutaj