’Oj mamo, ale kolory, ale energia!’- pokaz Marioli Miklaszewskej

Zbliżający się w Polsce Dzień Matki i kampania promująca złocienie były pretekstem do zorganizowania pokazu florystycznego 'Oj mamo, ale kolory, ale energia’, którego nasz portal był patronem medialnym.

Pokaz odbył się 19 maja na Rynku Hurtowym Bronisze a poprowadziła go mistrzyni florystyki Mariola Miklaszewska. Był  to był wyśmienity wybór, ponieważ prace, które przedstawiła Mariola były piękne. Udało jej się odczarować złocienie, ukazała ich piękno i uniwersalny charakter a pokusiła się nawet o wykonanie bukietu ślubnego!

Kluczem do sukcesu był pomysł oraz użyte dodatki, ponieważ Mariola postawiła na rośliny botanicznie. Mistrzyni zestawiła ze sobą egzotyczne liście flebodium, pędy rypsalisa i asparagusa pierzastego z kwiatostanami traw i trzmieliną. Używała wielu gatunków roślin pozyskanych wprost z natury, które podkreśliły piękno złocieni a całym bukietom nadały nadały optycznej lekkości.

W jednej w pierwszych kompozycji za podstawę posłużyło srebrne niskie naczynie na nóżce. Asymetrycznej kompozycji w której Mariola połączyła lawendową odmianę złocienia z lilakiem również o barwie chłodnego fioletu. Główne linie kompozycji wyznaczają gałązki lilaka, ale głównymi kwiatami umieszczonymi w centrum kompozycji były złocienie odmiany etrusko. Całości kompozycji dopełniały linie towarzyszące, które tworzyły lekko fioletowe klematisy i gałązki białej kaliny koralowej. Wykończenie zostało wykonane z szaro zielonych gałązek eukaliptusa, kwiatostanami traw a naczynie zostało wyłożono pędami kalocefalusa.

Wszelkie kompozycje asymetryczne wymagają szczególnych umiejętności od florysty, ale pięknie ukazują jego kunszt zawodowy.

Kolejna kompozycja też została wykonana w niskim, bardzo ciekawym naczyniu w kształcie łódki. Tutaj też kolorystyka dobranych kwiatów była idealnie dostosowana do użytego naczynia. Podstawą całości były złote wielkokwiatowe złocienie, tło stanowiły bordowe liście leszczyny i pęcherznicy oraz kwiatostany kaliny oraz gałązki chamelaucium (woskówki). Barwy roślin oraz lekko spatynowanego naczynia wzajemnie dobrze się uzupełniały. To idealna kompozycja do postawienia na komodę lub udekorowania recepcji hotelu.

Podczas swojego show Mariola bardzo sprawnie dawkowała 'temperaturę’ pokazu: pośród wielu udanych prac, postanowiła zaprezentować nawet bukiet ślubny wykonany w mikrofonie. Bukiet bardzo delikatny w którym ciekawą formę wielkokwiatowego złocienia równoważyły kwiaty gałązkowego złocienia, drobnego zielonego pomponowego santini, owocostany hipericum (dziurawca), pędy chamelaucium oraz drobne i grubsze  gałązki eukaliptusa i drobnego asparagusa pierzastego. Całości dopełniały srebrno zielone liście flebodium odmiany davana. Porzez dodanie drobnych elementów bukiet sprawiał wrażenie lekkiego, letniego, polnego bukietu ślubnego. W tym bukiecie Mistrzyni wykazała się wielką kreatywnością i talentem, tym bardziej ze główne rośliny na pokazie były wskazane przez organizatora.

Ale niewiele jest innych kwiatów, które występują w tylu barwach, formach czy wielkościach. Wielko i drobnokwiatowe, gałązkowe, cała drobna grupa złocieni santini. Formy pełne, kuliste, anemonowe i igiełkowe to doskonały i bardzo trwały materiał do pracy dla florystów. Kolorystykę i formę użytych kwiatów można z powodzeniem dostosować do pory roku, rodzaju kompozycji czy ulubionej kolorystyki zamawiającego.

Bukiet wykonany w stylu, który najbardziej lubię – wielogatunkowy, botaniczny, z mnóstwem naturalnego materiału, gdzie egzotyczna zieleń w postaci seledynowo srebrnych liści paproci flebodium, ciemniejszych liści Rumohra,ażurowych pędów  rypsalisa, żółtaka ksantorea (Xanthorrhoea Sm.) został zestawiony z naszym asparagusem pierzastym i bordowymi liśćmi leszczyny. Tło tej dekoracji uzupełniały pędy kwitnącego chamelaucium oraz cudne owocostany dziurawca.

To rośliny stanowiły delikatne, ale różnorodne tło dla głównych aktorów bukietu, czyli zielono –różowych wielkokwiatowych złocieni. Ich piękno podkreślały biało-zielone kwitnące gałązki kaliny koralowej, liliowe kwitnące pnącza klematisa oraz kwiaty alstromeri, również w kolorze lila –róż. Cały bukiet robi wrażenie delikatnego stonowanego, wszystkie zastosowane barwy i formy kwiatów i roślin bardzo do siebie pasują, ale w bukiecie jest pasja i buzujące emocje.

 

Bukiet w rozmiarze XL, w którym zestawiono różne formy i kolory złocieni: lekko lawendową wielkokwiatową etrusko, różowe i żółte gałązkowe pomponowe formy złocienia oraz delikatne jabłkowe „margaretki”. Doskonałym dopełnieniem całości była kulista kraspedia i pędy kwitnącej kaliny koralowej a koloru i uroku dodały gałązki oliwki oraz bordowe liście leszczyny i liście rumohry. Pomimo rozmiaru bukiet sprawiał wrażenie niezwykle lekkiego optycznie.

Cały pokaz przebiegł w bardzo nieformalnej atmosferze, floryści, którzy robili zakupy do swoich kwiaciarni mogli przystanąć tuż przy stole roboczym Marioli, zadać pytanie i włączyć się do dyskusji…z czego bardzo chętnie korzystali. Dzięki temu cały pokaz nie był jednostronny a obecne na pokazie florystki mogły spokojnie dopytać o odmiany kwiatów zastosowanych przez Mistrzynię. Oczywiście każdy mógł na bierząco i z bliska obserwować ciekawe i jednocześnie nie wymagające prace, które wychodziły spod nożyka florystycznego Marioli.
W Polsce kampania promocji  złocienia (chryzantemy) realizowana jest przez Agencję Sigma International Polska, na zlecenie stowarzyszenia producentów chryzantemy Just Chrys. Pokaz odbył się na Warszawskim Rynku Hurtowym Bronisze. Floraplus.pl reprezentowana przez naszego redaktora Michała Bursiga , który również jest zawodowym florystą, miała wielką przyjemność poprowadzić pokaz i mamy nadzieję, że nasz skromny wkład w tę inicjatywę przyczyni się do poszerzenia zastosowania złocienia, gdyż jest tego warta!

Informacje o następnych pokazach znajdziecie na profilach naszego portalu.

zdjecia:

  • Maria Flis
  • Agnieszka Murawska
  • Michal Bursig