Mistrzostwa Czech we florystyce

„51 Děčínská kotva – Mistrovství floristů” czyli Mistrzostwa Republiki Czeskiej we florystyce już za nami. Nasz portal po raz drugi miał zaszczyt być patronem medialnym tego wydarzenia.

Już po raz kolejny Mistrzostwa Florystyczne Czech się na zamku w Decinie, położonym pośrodku malowniczej „Czeskiej Szwajcarii” w Sudetach w północno zachodnich Czechach. Jest to przepiękny i bardzo inspirujący region tego kraju i na pewno warto się tam wybrać również na odpoczynek, dlatego z przyjemnością wracam w te rejony, zwłaszcza, że tym razem celem podróży były finały Mistrzostw we Florystyce w Republice Czeskiej.

Mistrzostwa odbyły się 11 i 12 maja i jak zwykle, były bardzo dobrze zorganizowane, co nie dziwi, zważywszy, że jest to już 51 edycja tego wydarzenia.

Wykonane prace prezentowały dość zróżnicowany poziom, ponieważ były wykonywane przez zawodowych florystów z wieloletnim doświadczeniem, jak również przez uczniów stawiających pierwsze kroki w tym zawodzie. Ogólnie jednak prace prezentowały wysoki poziom w każdej ze swoich kategorii. Mnie zachwyciła różnorodność zastosowanego materiału i dobra technika wykonania zadań. Osobiście przepadam za pracami wykonanymi z materiału naturalnego pozyskanego z wprost z pól, ogrodów czy łąk, gdyż daje on nieskończone możliwości interpretacji przy wykonaniu zadania. W przypadku Mistrzostw dodatkowym atutem była możliwość wykonywania prac na wolnym powietrzu, gdyż część wydarzenia odbyła się na terenie ogrodów zamkowych.

Bardzo ciekawą jest kategoria Uczeń (Żak). Jest to osobna kategoria, która w Polsce nie funkcjonuje, a skierowana jest do uczniów państwowych szkół zawodowych kształcących w zawodzie florysta. Mimo rozpadu Czechosłowacji system florystycznego szkolnictwa zawodowego w Czechach i na Słowacji pozostaje wspólny a oba Państwa razem współpracują. W Republice Czeskiej szkoły ogrodnicze pozostają pod kuratelą samorządów. Dalsze kształcenie odbywa się na uczelniach wyższych.

Zmagania odbywały się w następujących kategoriach:

Uczniowie:

 • Kompozycja w naczyniu
 • Bukiet

Juniorzy:

 • Kompozycja w naczyniu
 • Ślub
 • Praca niespodzianka
 • Kompozycja przestrzenna na zewnątrz w temacie Maj

Seniorzy:

 • Kompozycja w naczyniu
 • Ślub
 • Praca niespodzianka
 • kompozycja   przestrzenna na zewnątrz  w temacie Maj

Mistrzynie Czech w kategorii Senior:

 1. Karolína Dlouhá-Žáčková
 2. Tereza Míčová
 3. Iva Bouzkowa

Mistrzynie Czech w kategorii Junior:

 1. Štěpánka Gabrišová ze Střední školy zahradnické Kopidlno
 2. Natallia Dowhan ze Střední školy zahradnické Litomyšl
 3. Lili Thai ze Střední školy zahradnické w Ostrawie

Mistrzynie Czech w kategorii Uczeń (Żak):

 1. Nela Nemečková
 2. Anna Navotna
 3. Eliska Ganzarova

 

Wszystkim nowo wybranym mistrzom serdecznie gratulujemy i
życzymy wielu ciekawych kwiatowych wyzwań w swojej
dalszej karierze florystycznej!

Redakcja Floraplus.pl

 

Zdjęcia: Markéta Nagyova