Podlewanie roślin czy to na pewno takie proste ?

Słońce, woda, wilgotność powietrza zasobność gleby w składniki pokarmowe to podstawowe czynniki konieczne do życia każdej rośliny.

W domowej ,tarasowej czy ogrodowej uprawie roślin bez wody żadna roślina nie przeżyje.

Wbrew pozorom podlewanie nie jest banalną czynnością, nadmiar wody bardziej szkodzi niż jej niedobór.

Na to kiedy i ile podlewamy wpływ ma zapotrzebowanie roślin na wodę, ilość światła ( nasłonecznienie) temperatura i wilgotność powietrza.

W zasadzie prosta zasada im cieplej i więcej światła częściej i bardziej obficie podlewamy.

Wiosną i latem gdy jest ciepło i słonecznie większość roślin wymaga więcej wody.

Zimą i jesienią znacznie mniej wtedy ograniczamy podlewanie.

Aby sprawdzić podłoże włóż palec do doniczki na głębokość 2-3 cm – jeśli po wyjęciu będzie wilgotny i oblepiony ziemią oznacza to że czas na podlewanie jeszcze nie nadszedł. W razie wątpliwości należy odłożyć podlewanie do następnego dnia. O przesuszeniu podłoża świadczy również to, że doniczka jest lżejsza. Można także kupić higrometr – czujnik wilgoci, wbijany do podłoża, sygnalizujący czas podlewania.

Nie podlewajmy  „często i po trochu” – podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw ziemi w doniczce. Rośliny doniczkowe najczęściej giną od nadmiaru wody. Dla roślin znacznie bardziej niebezpieczne jest nadmierne podlewanie, niż niewielkie okresowe niedobory suszy. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość

Wprowadzając do domu nową roślinę zapytajmy sprzedawcę sprawdźmy na etykiecie jej wymagania (często jest do zaznaczone w sposób graficzny ) jakie są jej wymagania

*  Nie wlewajmy wody do doniczki lub osłonki na oko , bo dana roślina  może mieć w tym momencie mokre podłoże, a dolanie wody spowoduje zalanie korzeni i ich gnicie.

Sprawdźmy wilgotność podłoża

*Jeśli roślina jest zwiędnięta (i ma suche podłoże!), natychmiast ją podlewamy i ustawiamy w nieco zacienionym miejscu, dopóki nie nabierze tzw. turgoru (dopóki jej pędy i liście nie nabiorą jędrności).

* Gdy roślina wygląda na zwiędniętą, a ma mokro, to znaczy że jest tak zalana, że korzenie się duszą od nadmiaru wody i niedostatku tlenu. Najpierw należy ustawić doniczkę na grubej warstwie chłonnego papierowego ręcznika  i poczekać, aż papier wyciągnie nadmiar wody z podłoża.

Jeśli po jakimś czasie roślina nie wstanie, to trzeba ją wyjąć z doniczki i przesadzić do bardziej suchego podłoża.

* Rośliny, które zimą odpoczywają, podlewamy rzadziej niż w innych okresach roku.

*Rośliny  w okresie kwitnienia i silnego wzrostu potrzebują więcej wody, niż te same rośliny, kiedy nie rosną i nie kwitną .

*Najmniej wody potrzebują kaktusy i sukulenty, które pochodzą z siedlisk o małej ilości opadów i przystosowały się do takiego środowiska.  Magazynują wodę w pędach lub liściach.

* Dawki wody uzależniamy od temperatury w pomieszczeniu oraz operacji słonecznej. Im cieplej i jaśniej, tym rośliny więcej jej wypijają.

*Jeśli mamy dużo roślin, tym bardziej nie podlewajmy ich wszystkich „jak leci”. Najpierw sprawdzajmy stan podłoża, bo w niektórych doniczkach ziemia wysycha szybciej

 

*  Jesienią i zimą mimo że mamy ciepło w mieszkaniu ale jest mało światła, ograniczmy podlewanie ale rośliny dalej  zraszamy.

Najlepiej jednak jak przeniesiemy rośliny do jak najwidniejszego pomiesczenia ale zmniejszamy w nim temperaturę otoczenia.  

Rośliny podlewamy do podstawki bo  jak w naturze pobierają wodę od dołu, nalewamy pełen spodek jak wypiją wszystko dolewamy trochę, po 1h wylewamy pozostałą wodę  ze spodka.

Rośliny w osłonkach podlewamy bardzo ostrożnie mniejsza dawką wody konieczny jest też drenaż na dole doniczki . Wodę wlewamy po zewnętrznych ściankach osłonki. 

Większość roślin wymaga lekko kwaśnego podłoża a woda w naszych domach i mieszkaniach jest zazwyczaj twarda zawiera sporo węglanu wapnia który zmienia odczyn podłoża na zasadowy.

Dlatego filtrujmy wodę  do podlewania albo używajmy przegotowanej lub deszczówki

Obecnie możemy kupić doniczki ze specjalnym wkłądem i miernikiem ilości wody  to doskonałe ułatwienie, wiemy wtedy dokałdnie kiedi i ile musimy dostarczyć wody.

 

Powodzenia  MB