Ta piękna hortensja…

Na przednówku warto pomyśleć o pięknej kwitnącej roślinie, która przyniesie ze sobą powiew świeżości. Hortensja dostępna jest w wielu kolorach  i rozmiarach. Jej duże kwiaty i piękne zielone liście sprawią, że z pewnością poczujemy w domu wiosnę.

 

Hortensja, to piękna, delikatnie pachnąca, długo kwitnąca roślina, której pielęgnacja nie wymaga szczególnie dużo zabiegów. Wyróżniają ją charakterystyczne duże kuliste kwiatostany i okazałe liście. To, co niewątpliwie świadczy o jej urodzie, to bogata kolorystyka. Hortensja występuje w bieli, różu, czerwieni, zieleni, niebieskim i fiolecie. Istnieją też gatunki dwubarwne. Gdy hortensji doniczkowej zapewni się odpowiednie warunki, potrafi kwitnąć nawet trzy tygodnie. W kwiaciarniach i centrach ogrodniczych dostępna jest od stycznia do listopada. Sezon wysoki przypada od marca do sierpnia.

Wymagania

Roślina, aby dobrze się rozwijać, potrzebuje jasnego, przewiewnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 15-22 °C. Nie powinna stać w sąsiedztwie kaloryfera ani innego źródła ciepła. Jest wrażliwa na przeciągi. Ważną zaletą hortensji jest uwalnianie wilgoci, a co za tym idzie – zapewnianie odpowiedniego poziomu nawilżenia w pomieszczeniu. Przekłada się to bezpośrednio na stan zdrowia domowników – poziom ich energii, lepszą koncentrację, kondycję skóry, oczu i górnych dróg oddechowych. Ziemia w doniczce z hortensją powinna być cały czas wilgotna. Zbyt sucha będzie skutkowała opadaniem kwiatów i liści. Raz lub dwa razy w tygodniu hortensję należy dokładnie podlać. Nadmiar wody roślina odda na podstawiony pod doniczkę spodek. Zgromadzoną na nim ciecz należy wylać, żeby nie prowadziła do przegniwania bryły korzeniowej. Od czasu do czasu warto roślinę poddać kąpieli, całkowicie zanurzając jej korzenie w wodzie. Co dwa tygodnie należy dostarczyć hortensji odżywkę do roślin doniczkowych. Gdy minie zagrożenie nocnymi przymrozkami, roślinę można bezpiecznie przenieść na balkon lub taras.

 

Różnorodność kształtów i szeroka paleta barw oraz łatwość w pielęgnacji sprawiają, że hortensja jako roślina doniczkowa coraz bardziej zyskuje na popularności. Gdy dodamy do tego długi okres kwitnienia i jej właściwości prozdrowotne, to nie będzie już żadnych wątpliwości, że to idealna roślina do naszych mieszkań i domów.

Fot. Hydrangea World